, wtorek 23 kwietnia 2024
Budżet obywatelski w Cieszynie
U swych podstaw budżet obywatelski ma zasadę, wedle której władze oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Budżet obywatelski w Cieszynie

MB
Sprawa wdrożenia budżetu obywatelskiego w Cieszynie powraca. Burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek poinformował, że przedłożenie radnym projektu uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego nastąpi podczas sesji Rady Miejskiej w czerwcu tego roku.

Budżet partycypacyjny, zwany też obywatelskim, to coraz popularniejsza forma udziału mieszkańców w życiu miasta. Na czym polega? W wielkim skrócie, na tym, że to mieszkańcy mogą zdecydować o tym na jaką inwestycję zostanie przeznaczona część środków z budżetu miasta czy gminy.

Wzmożone dyskusje nad wprowadzeniem budżetu obywatelskiego w Cieszynie trwają od zeszłego roku. W związku z pracami nad tegorocznym budżetem, cieszyńscy radni mogli wtedy zgłaszać swoje propozycje, na które chcieliby, aby znalazły się środki. Wśród nich pojawił wniosek Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Patologii Społecznej o wprowadzenie budżetu obywatelskiego oraz zabezpieczenie w budżecie na 2014 roku rezerwy celowej przeznaczonej na projekty i zadania inwestycyjne realizowane w jego ramach. Z podobnym pomysłem wystąpili radni Krzysztof Herok, Krzysztof Kasztura, Eugeniusz Raabe, Andrzej Staniszewski i Adam Wójtowicz. Wtedy też w Cieszynie odbył się szereg debat społecznych nad plusami i minusami tego rozwiązania.

W tym roku podczas marcowej sesji Rad Miasta burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek przedstawił radnym projekt ścieżki wdrożenia budżetu obywatelskiego. Jednak projekt został wtedy zdjęty z porządku uchwał na wniosek i na podstawie opinii Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Patologii Społecznej. - Projekt został zdjęty z porządku obrad i odesłany do burmistrza celem opracowania nowego projektu bez uchybień prawnych skutkujących ewentualnym wszczęciem postępowania nazdorczego przez nadzór prawny Wojewody Śląskiego - argumentuje w niedawnej interpelacji Janina Cichomska, przewodnicząca Komisji Zdrowia. - Komisja wnioskowała o przygotowanie projektu uchwały w wersji rozszerzonej, w której oprócz trybu i zasad przeprowadzania konsultacji (budżetu obywatelskiego) znajdzie się również ramowy harmonogram konsultacji, określone zostaną zasady zgłaszania projektów, weryfikacji i głosowania na projekty, a także wzory formularzy (formularz zgłoszenia projektu i karta weryfikacji projektu) - dodaje Cichomska.

Z kolei zdaniem burmistrza proponowana przez niego w marcu ścieżka wdrożenia budżetu obywatelskiego nie stwarzała zagrożenia niezgodności z prawem przyjętych przepisów. - Ta ścieżka była oparta na obowiązujących już w niektórych gminach rozwiązaniach (…) - informuje w odpowiedzi na interpelację burmistrz Cieszyna. - Dawała ona możliwość szybszego określenia i wdrożenia niezbędnych procedur w ramach kompetencji burmistrza miasta - dodaje.

Po dwumiesięcznej przerwie temat powraca, a burmistrz Cieszyna informuje, że przedłożenie radnym projektu uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego nastąpi podczas sesji Rady Miejskiej w czerwcu tego roku. - Obecnie, mając na względzie opinię Komisji Zdrowia (…), zakończone zostały wstępne analizy zasad i harmonogramu przeprowadzania konsultacji społecznych w mieście Cieszynie, w tym w oparciu o już przyjęte rozwiązania obowiązujące w Bielsku-Białej i Jaworznie - dowodzi Mieczysław Szczurek. - Przeanalizowano też możliwości zabezpieczenia środków w przyszłorocznym budżecie, np. w postaci rezerwy celowej, co pomimo - mam nadzieję - przyjęcia zasad funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w połowie bieżącego roku, umożliwi jego wdrożenie w 2015 roku - dodaje Szczurek.

Budżet obywatelski jest w Polsce coraz częstszym rozwiązaniem. Po tym jak w 2011 roku w Sopocie wprowadzono pierwszy w Polsce budżet obywatelski, nikt nie spodziewał się, że eksperyment ten będzie się cieszył w naszym kraju taką popularnością. Obecnie taka forma stosowana jest w czterdziestu miastach. U swych podstaw budżet obywatelski ma zasadę, wedle której władze oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze. W odróżnieniu od konsultacji społecznych, w wypadku budżetu partycypacyjnego decyzje podjęte przez mieszkańców są wiążące.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dopiero w roku wyborczym się przypomniało o budżecie obywatelskim... A tak jak pisał Anonim z 7:40: wybieracie mądrzejszych radnych, to nie będą potrzebne takie twory. Ale założę się, że Cieszyniacy po raz kolejny zaufają "sprawdzonym".

oby tylko "szereg dyskusji" nie był wyższy od budżetu obywatelskiego:)

Jeżeli mieszkańcy mają decydować o wydatkach budżetowych, to po co wybierali radnych ? To przecież radni w imieniu mieszkańców mieli podejmować odpowiednie decyzje. Na tym właśnie polega demokracja pośrednia (przedstawicielska).
W propagowaniu "wynalazku" w postaci budżetu obywatelskiego widzę zabieg socjotechniczny polegający na tym, że władza pozwala decydować mieszkańcom w małych, nieistotnych sprawach, dzieląc się równocześnie ze społeczeństwem odpowiedzialnością. Zawsze potem , po podjęciu decyzji w ramach budżetu obywatelskiego, Rada i Burmistrz mogą powiedzieć - przecież sami tego chcieliście... Sprytne !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama