, środa 22 marca 2023
Brakujący miliard koron opóźni budowę spalarni w Karwinie
Spalarnia w Karwinie ma przetwarzać 196 tys. ton odpadów rocznie. fot: www.kic-odpady.czDodaj do Facebook

Brakujący miliard koron opóźni budowę spalarni w Karwinie

STEFAN MAŃKA
Brakujący miliard koron opóźni budowę spalarni w Karwinie

Planowana spalarnia ma powstać na terenie byłej kopalni "Barbara" w Karwinie. fot: www.kic-odpady.cz

Na początku roku tymczasowe zawieszenie budowy spalarni śmierci w Karwinie wstrzymali aktywiści obywatelsko-ekologicznej organizacji Duha (Tęcza). Obawiali się uszkodzenia siedliska unikalnej ważki rudej, występującej na terenie byłej kopalni. Teraz budowę wstrzymują kwestie finansowe, a dokładnie brakujący miliard koron.

Inwestor, spółka KIC Odpady, ujawnił, że na budowę spalarni na terenie byłej kopalni w Karwinie nie otrzyma dofinansowania z Unii Europejskiej w spodziewanej kwocie. Początkowo miało ono wynosić 40% z 5 mld budżetu. 50% inwestycji miał wynosić wkład własny akcjonariuszy spółki, a brakujące 10% miał wyłożyć Europejski Bank Inwestycyjny.

Komisja Europejska postanowiła jednak wydać na budowę spalarni połowę z planowanej kwoty, przez co w budżecie projektu zabraknie ok. miliarda koron. Z tego powodu spalarnia o przewidywanej wydajności prawie 200 tys. ton odpadów rocznie zamiast w 2015 r., zostanie oddana do użytku najwcześniej rok później.

Obecne problemy są według inwestora poważniejsze niż opóźnienie spowodowane kłopotami w wydaniu pozwolenia na budowę spalarni, wynikające z wniosku ekologów i decyzją sądu rejonowego w Ostrawie o wstrzymaniu budowy.

Nadal nie milkną jednak głosy sprzeciwu w sprawie karwińskiej spalarni. Petycję przeciwko jej budowie podpisało już 11 tys. osób. Od decyzji Urzędu Wojewódzkiego w Ostrawie odwoływał się również Andrzej Kondziołka, wójt Zebrzydowic. Wraz z nim pod protestem podpisali się wszyscy wójtowie i burmistrzowie z powiatu cieszyńskiego.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ministr průmyslu České republiky, za ODS, nedávno oznámil, že bude realizovat spalovny odpadu ve všech krajích. http://www.martinkuba.cz/martin-kuba.php?clanky/lek-ministerstva-na-drah...
Jenom ODS v Českém Těšíně spí.

Výstavbu spalovny je třeba podporovat.

Pytanie, dlaczego w ogóle unia chce dofinansować budowę spalarni, skoro powietrze w Karvinie już teraz pozostawia wiele do życzenia?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama