, środa 24 lipca 2024
Boguszowice jednak nie na sprzedaż
Przetarg na dzierżawę zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Boguszowice jednak nie na sprzedaż

JAKUB MARCJASZ
Z powodu trudnej sytuacji na rynku nieruchomości zarząd powiatu cieszyńskiego wycofał się z pomysłu sprzedaży obiektów dawnego przejścia granicznego w Cieszynie Boguszowicach. Zamiast tego zamierza ogłosić przetarg na ich dzierżawę.

Przejście graniczne w Cieszynie Boguszowicach w przeszłości było największym drogowym przejściem granicznym w południowej Polsce. Mimo, że dziś dalej jest to najpopularniejsze miejsce przekraczania granicy przez osoby jadące na południe Europy, to większość z samochodów nie zatrzymuje się już na dawnej platformie granicznej, tylko wydzieloną drogą wjeżdża prosto do Czech. A może być jeszcze gorzej, bo w opinii specjalistów po otwarciu autostrady A1 należy spodziewać się 30-50 procentowego spadku ruchu na przejściu w Cieszynie.

Na platformie i w stojących tutaj budynkach wciąż jednak sporo się dzieje. Mieszczą się tu urząd celny, agencje spedycyjne, sklepy, restauracja, kantor. Łącznie to kilkudziesięciu najemców. Terenem zarządza Starostwo Powiatowe w Cieszynie, które w zeszłym roku postanowiło o sprzedaży tego terenu. Ostatecznie jednak do jego ogłoszenia nie doszło. Pojawił się jednak pomysł ogłoszenia przetargu na dzierżawę tego terenu na 30 lat. Wszystko z powodu trudnej sytuacji na rynku nieruchomości. - Sytuacja na rynku sprzedaży nieruchomości jest jaka jest. Od dłuższego czasu nie możemy znaleźć nabywców na majątek, który już wystawiliśmy na sprzedaż - mówi Jerzy Pilch, wicestarosta cieszyński, który dodaje, że przykład przejścia granicznego w Zwardoniu pokazuje, że podobnie mogłoby być z tym w Cieszynie Boguszowicach. - Dzierżawa jest szansą, że nieruchomości nie będzie tracić na wartości - dodaje wicestarosta, który podaje jeszcze dwa inne argumenty przemawiające za wydzierżawieniem, a nie sprzedażą.

W starostwie mają nadzieję, że do przetargu zgłoszą się inwestorzy nie tylko z odpowiednim kapitałem, ale i pomysłem na to miejsce. Żeby podnieść atrakcyjność terenu już wystąpiono do cieszyńskiego magistratu o zmianę zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Po zmianie będą mogły tam powstać wielkopowierzchniowe tereny handlowe. Jeśli teren zostałby wystawiony na sprzedaż wówczas po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego starostwo musiałoby odprowadzić do urzędu miasta tak zwaną rentę planistyczną. Obowiązek jej zapłaty powstaje, jeżeli wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wzrosła wartość objętej nim działki, a właściciel zbywa tę nieruchomość lub jej część. W przypadku Boguszowic to do 30 proc. różnicy wartości. Wydzierżawienie tego terenu takiego obowiązku nie nakłada. Pojawia się jeszcze jeden argument. Dzierżawa daje też możliwość stałego dochodu dla powiatu cieszyńskiego.

- Chcemy wydzierżawić cały teren i zapoznać się z formą koncepcji zagospodarowania tego termu - podkreśla Pilch.

Przetarg na dzierżawę obiektów dawnego przejścia granicznego w Cieszynie Boguszowicach ma zostać ogłoszony w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pracowałam na Przejściu a raczej byłam dzierżawcą za czasów Zakładu Drogowych Przejść Granicznych i to właśnie ich kierownictwo w B-B doprowadziło do upadku dzierżawców w tych budynkach.Ówczesny Komendant Straży Granicznej z uporem maniaka wszystko grodził -stawiał płoty żeby nikt nie wszedł do budynku.Oczywiście rządzący jemu przyklaskiwali i cieszyli się ze nowobogaccy -=dzierżawcy nie zarobią i padną.Tak też się stało.

Sytuacja jest zgoła inna. Rynek nieruchomości ma się dobrze ale tych które są coś warte. Jeżeli starostwo nie zauważyło to za Zebrzydowicami leci autostradka. Po jej otwarciu według szacunków ruch przez boguszowice ma spaść o 50%. Po zakonczeniu dwupasa do zwardonia, ekspresówką pojadą cieszyniacy do roboty w BB i czesi na zakupy do Sfery. Marginalizacja Cieszyna postępuje. jak ktoś nie wie Polifarb pakuje cichcem manatki. Miasto niegdys przemyslowe, niegdys granicch zne, niegdys moze i ciekawe znika. Po latach staran roznej masci pedagogow za sterami cieszyn jest miastem turystycznym. A konkretnie 34 tysiace turystow które tu mieszkaja i wyjada bo nie beda mieszkac w ****.

Szkoda - może prywatny inwestor mógłby znaleźć sposób na stado często pijanych i agresywnych cyganów grasujących na przejściu i wyłudzających poprzez zastraszenie kasę od podróżnych, kierowców itp. - wyjątkowej klasy to wizytówka Cieszyna.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama