, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Bliżej modernizacji stacji Czechowice-Dziedzice, Zebrzydowice, Zwardoń
Celem projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, jest wykonanie prac studialnych i przygotowawczych (przedprojektowych) koniecznych do podjęcia modernizacji stacji kolejowych. fot: D T G/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Bliżej modernizacji stacji Czechowice-Dziedzice, Zebrzydowice, Zwardoń

JM
Zakończył się kolejny etap przygotowania modernizacji stacji kolejowych w Czechowicach-Dziedzicach, Zebrzydowicach i Zwardoniu. Polskie Linie Kolejowe wybrały jej najkorzystniejszy wariant w ramach dokumentacji przedprojektowej. Do rozpoczęcia inwestycji jest jednak jeszcze długa droga.

Stacje na ważnej międzynarodowej linii E65/CE65 z Katowic do Zwardonia zmienią wygląd i poprawią standard obsługi podróżnych.

Przyszłe prace modernizacyjne obejmować będą infrastrukturę kolejową: tory, sieć trakcyjną, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, perony z wiatami oraz budowę przejść podziemnych dla pieszych. Tunele wyposażone będą w windy i pochylnie, dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W Czechowicach-Dziedzicach przejścia połączą ul. Hutniczą z ul. Kolejową, a w Zebrzydowicach - ul. Kochanowskiego z ul. Dworcową. Ma to zapewnić bezpieczne dojście do nowych peronów i budynków stacyjnych. Powstaną też dodatkowe parkingi, które znacznie usprawnią komunikację i obsługę stacji.

Proces przygotowania dokumentacji rozpoczął się w sierpniu 2012 roku. Przeprowadzono inwentaryzację i ocenę stanu infrastruktury, a następnie sporządzono warianty modernizacyjne przedsięwzięcia. Po wnikliwej analizie technicznej, marketingowej i oddziaływania na środowisko wybrano najlepszy wariant. Obecnie realizowane jest studium wykonalności, którego zakończenie planowane jest na koniec 2015 roku. W jego ramach zostaną wykonane opracowania, które pozwolą na otrzymanie decyzji administracyjnych czyli decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych. Po zakończeniu tych prac zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie projektu budowlanego z pozwoleniami na budowę.

- Planowany okres realizacyjny to lata 2016-2017. Po wykonaniu tego etapu, w przypadku otrzymania dofinansowania z UE, zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie robót budowlanych w terenie. Planowany termin to lata 2018-2020 - informuje portal gazetacodzienna.pl Jacek Karniewski z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Równocześnie z tymi pracami planowana jest również modernizacja linii kolejowej. Po jej zakończeniu pociągi na odcinku od Katowic do Zebrzydowic i Zwardonia będą mogły jechać 160 km/h. Obecnie maksymalna prędkość na tych odcinkach wynosi 100 km/h. Założenia i terminy są takie same jak dla projektu stacji.

W przedstawionym projekcie nie zakłada się modernizacji należącego do PKP S.A. dworca kolejowego w Zebrzydowicach.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a unia kasę da?

Nie 100 km/h, a 120 wynosi maksymalna prędkość szlakowa...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama