, poniedziałek 27 maja 2024
Bielska Sfera wprowadza opłaty za parkowanie
Od stycznia 2012 roku za parking w centrum handlowym będzie trzeba płacić. fot: Wikipedia Commons/Gaj777Dodaj do Facebook

Bielska Sfera wprowadza opłaty za parkowanie

MARCIN CZYŻEWSKI/GAZETA.PL
Od stycznia za zostawienie samochodu na wielopoziomowym parkingu przy galerii Sfera trzeba będzie płacić. Zwolnieni z tego obowiązku mają być tylko stali klienci.

Na parkingu przy Sferze jest aż 1400 miejsc postojowych na dwóch kondygnacjach pod galerią i w naziemnej części wielopoziomowej. Właściciele galerii od początku zakładali, że parking będzie płatny, dlatego w nowej części galerii stoją automaty do opłat za postój. Na razie są nieczynne, a szlabany na parkingu są przez cały czas otwarte. Dzięki temu od dwóch lat kierowcy mają do dyspozycji potężny, darmowy parking w centrum miasta. Skwapliwie korzystają z tego nie tylko klienci Sfery. - Są osoby, które po prostu pracują w centrum Bielska-Białej i zostawiają tutaj swoje samochody na wiele godzin - przyznają administratorzy galerii.

Wkrótce się to skończy. Zarząd Sfery podjął decyzję, że za parking trzeba będzie płacić. - W styczniu zostanie uruchomiony system pobierania opłat. Cena za godzinę nie jest jeszcze ustalona, ale nie będzie wyższa niż ceny za parkowanie w mieście - potwierdza Aleksandra Żuraw-Miłkowska z firmy Plus Communication, która zajmuje się obsługą public relations galerii Sfera.

Za postój do pół godziny na miejskich parkingach kierowcy muszą zapłacić złotówkę. Godzina kosztuje 2 zł, podobnie jak każda następna. Jak podkreśla Żuraw-Miłkowska, wprowadzenie opłat parkingowych nie powinno nieść negatywnych skutków dla stałych klientów galerii. - Posiadacze karty lojalnościowej Klubu Galerii Sfera będą parkować za darmo, podobnie jak mieszkańcy apartamentów - zapewnia Żuraw-Miłkowska.

W galerii przekonują, że wprowadzenie opłat było planowane od dawna i nie ma żadnego konkretnego powodu, dlaczego stanie się to właśnie teraz. - Opłaty za postój nie są nowością w innych galeriach usytuowanych w centrach miast - dodaje Żuraw-Miłkowska.

Bielszczanie nie mają wątpliwości, że wprowadzenie opłat przez Sferę spowoduje większe problemy na innych parkingach w centrum. - Wielu kierowcom nie będzie się już opłacało tam jechać i będą szukać miejsc na miejskich parkingach, gdzie i tak jest ciasno. Niektórzy będą pewnie stawać gdzie popadnie, byle za darmo - obawia się bielszczanin Piotr Kubosz.

Od dawna wiadomo, że sytuację w mieście mogą poprawić tylko nowe, wielopoziomowe parkingi. W środę władze Bielska-Białej ogłosiły przetarg na inwestora, który wybuduje parkingi za własne pieniądze. Będzie mógł nimi administrować, przez wiele lat, czerpiąc zyski zarówno z opłat w nowych obiektach, jak i ze strefy płatnego parkowania, w którą zostaną zamienione obecne miejsca postojowe w centrum. - Takie partnerstwo publiczno-prywatne to jedyne możliwe rozwiązanie, ponieważ nowe parkingi są potrzebne, a miasta nie stać na ich budowę - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik urzędu miasta.

Magistrat wskazał cztery lokalizacje pod wielopoziomowe obiekty: przy ul. Kopernika, pod pl. Wojska Polskiego, obok skrzyżowania ul. Broniewskiego i PCK oraz w rejonie ul. Słowackiego i Sienkiewicza. Inwestor będzie musiał wybudować przynajmniej dwa obiekty. Szacunkowe koszty to 72 mln zł przy budowie dwóch obiektów (przy ul. Kopernika i Broniewskiego) oraz 126 mln zł w wypadku czterech.

Udział w przetargu można zgłaszać do 18 stycznia przyszłego roku.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ja nie pojadę więcej do sfery.Mnie interesuje tam tylko księgarnia ( nie Empik) będę starała się wcisnąć pod 1 ( tam chyba będzie darmo) i raz na miesiąc zobaczyć co nowego w książkach i komiksach.
Ciuchy mogę kupić w innym centrum gdzie jest darmowy parking.Wszystkie prawie sklepy są jeszcze gdzieś indziej.Moja kochana księgarnia mogłaby się przenieść i nie muszę być w Sferze już nigdy.

DO 20 minut powinno być za darmo bo wiem po co idę do Sfery a jak mnie stać na większe zakupy to stać mnie na parking, w ten sposób ludzie przesiądą się do autobusów miejskich a nie blachosmrodami korkują miasto.

Już tam nie pojadę :(

Należy się cieszyć że tak długo mogliśmy parkować gratis !!! W tak nowoczesnych obiektach (7 poziomowych) i w miastach tej wielkości jest to nie spotykane !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama