, czwartek 18 kwietnia 2024
42 kilometry nowej trasy rowerowej nad Jeziorem Goczałkowickim
Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej o długości ok. 42 km. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

42 kilometry nowej trasy rowerowej nad Jeziorem Goczałkowickim

42 kilometry nowej trasy rowerowej nad Jeziorem Goczałkowickim


42 kilometry nowej trasy rowerowej nad Jeziorem Goczałkowickim

Projekt utworzenia ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego to niespotykane do tej pory o takiej skali przedsięwzięcie. Będzie to pierwsza tak długa i tak atrakcyjna przyrodniczo i turystycznie trasa rowerowa wokół zbiornika wodnego, biegnąca przez tereny pięciu gmin, w trzech powiatach.

Przedstawiciele trzech powiatów (bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego), pięciu gmin (Goczałkowic-Zdroju, Pszczyny, Strumienia, Chybia, Czechowic-Dziedzic), Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego oraz Nadleśnictwa Bielsko podpisali w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie porozumienie o współpracy, na podstawie którego zadeklarowali się do wspólnej realizacji ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego.

Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej o długości ok. 42 km i szerokości 2,5 m. Na zdecydowanej większości trasa ma być asfaltowa. Dodatkowo powstaną wypożyczalnie rowerów, miejsca odpoczynku, place zabaw, czy tablice informujące o zlokalizowanych w pobliżu atrakcjach turystycznych. Samorządowcy przygotowali już wstępny zarys trasy. Głównym założeniem było to, by przebiegała ona jak najbliżej zbiornika goczałkowickiego i była jak najbardziej bezpieczna dla użytkowników, dlatego poprowadzi głównie wałami, koroną i dawną tzw. drogą technologiczną.

Samorządowcy chcą pozyskać 85% środków na utworzenie ścieżki w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Wstępny kosztorys zakłada, że inwestycja pochłonie ok. 10 mln zł. Partnerem projektu po stronie czeskiej będą samorządy Havirova i Karviny, które chcą utworzyć podobną ścieżkę wokół oddalonego o ok. 70 km Jeziora Terlicko.

Planuje się, że nowa ścieżka wokół Jeziora Goczałkowickiego mogłaby powstać za ok. dwa lata. Partnerem wiodącym projektu jest powiat pszczyński.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jedna ważna uwaga..Pomysł zainicjowała Pszczyna, a nie Strumień czy Cieszyn

bardzo ciekawy pomysł oby takich więcej brawo

Co to takiego Havirov, Karvina, Terlicko? Może chodzi o Hawierzów, Karwina, Cierlicko?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama