, niedziela 14 sierpnia 2022

"Rzeczpospolita" uhonorowała gminy i miasta
Na 31 miejscu w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie znalazł się Strumień.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook


"Rzeczpospolita" uhonorowała gminy i miasta

AK
"Rzeczpospolita” uhonorowała gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańcom. Gminy z powiatu cieszyńskiego znalazły się zarówno w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej jak i w rankingu Europejski Samorząd.


Ranking przeprowadzany był w dwóch etapach.

W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2008-2011 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. W drugim etapie, za pośrednictwem ankiety poszczególne samorządy podawały m.in. takie informacje jak: wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczbie nowych miejsc pracy w sektorze usług, liczbie nowo powstałych podmiotów gospodarczych.

Sposób wyboru zatwierdziła niezależna kapituła składająca się z przedstawicieli instytucji i środowisk od lat współpracujących z samorządami. Przewodniczył jej prof. Jerzy Buzek.


W pierwszej klasyfikacji Ranking Samorządów Rzeczpospolitej - w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie na 55 miejscu znalazł się Cieszyn uzyskując 48,51 pkt. Natomiast na 85 miejscu znalazła się gmina Strumień (45,24 pkt.).

 Twórcy Rankingu wzięli pod uwagę m.in. dynamikę wzrostu wydatków, zadłużenie samorządu i wielkość inwestycji.

W rankingu Europejski Samorząd opublikowanym przez Rzeczpospolitą, na 31 miejscu w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie uplasował się Strumień, a na 98 znalazło się miasto Wisła. Na uwagę zasługuje również wysoka pozycja Chybia, które znalazło się na 18 miejscu w kategorii gminy wiejskie.Ranking Samorządów Rzeczpospolitej jest co roku tworzony przez dziennikarzy Rzeczpospolitej. W tym roku Gdańsk, Kołobrzeg i po raz drugi Stepnica otrzymały tytuł najlepszych samorządów. Zawdzięczają to głównie świetnym wynikom finansowym.

Najwięcej gmin wśród 200 finalistów (bez miast na prawach powiatu) to gminy z woj. małopolskiego (15 proc.). Sporo jest również jednostek z woj. mazowieckiego (11,5 proc.) oraz z wielkopolskiego (10 proc.). Najmniej (2 proc. i mniej) z woj. warmińsko-mazurskiego, opolskiego i podlaskiego.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dziękuje za ten komentarz. Jechałem ostatnio napompować oponę na pobliska stację benzynowa (czyt. z prędkością równą ok 70km/h). Naprawdę nie da się już wolniej. I co>? I pstrykło. Niesamowita żenada ten fotordar, postawiony ewidentnie żeby nabijać kasę. radar stał za samochodem UM Skoczów, które wygląda jak cywilny samochód. Doznakowanie o pmiarze prędkości brzmi tez niestandardowo. Zawsze miałem uprzedzenia do Skoczowa, ale teraz to nawet nie będe pisał co czuje do urzędników.

Nie da się wolniej niż 70? Zabawne :>

Da się. Na wstecznym albo zaciągniętym ręcznym. Tam jest z górki.

a niedługo Skoczów wyląduje w rankingu jako pierwszy, z nieoznakowanym radarem i Straży Miejskiej siedzącej w samochodzie, ulokowanym za krzakami i robiącym zdjęcia za przekroczenie szybkości. Radar ustawiono tam, gdzie jadąc z górki na biegu bez gazu osiąga się około 70kmh, przypomina mi to polowanie Pani Burmistrz Skoczowa na kasę do budżetu, a nie bezpieczeństwo. Ludzi praktycznie żadnych, samochodów też, doskonała widoczność, no cóż, zawsze można powiedzieć, że jest ograniczenie 50kmh. Tak ale czy akurat tam w tym miejscu jest tak niebezpiecznie?, żeby tam stawiać radar (chyba powinien być oznakowany?). Przypomina pewną nadmorską miejscowość, podobna sytuacja, nabijali kasę budżetu gminy ale z bezpieczeństwem nie miało nic wspólnego. Ja na szczęście jechałem z drugiej strony i zdążyłem go zauważyć ale pewnie jadąc od Cieszyna też byłbym z fotografowany. W tej nadmorskiej miejscowości dostałem wtedy mandat, przyrzekłem że więcej nie jadę nad morze i słowa dotrzymałem przez 5 lat, zastanawiam się ile stracili finansowo? I pustawo dzisiaj nad morzem. Teraz kolej na Skoczów, więcej stracą w ciągu miesiąca niż zarobiliby na mandacie. Więcej noga moja tam nie postanie, a tak lubiłem tam jeździć.pozdrawiam Radarowców skoczowskich

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama