, poniedziałek 15 lipca 2024
Zmarł ksiądz Tomasz Manfred Bruell
Ś.p. ks. Tomasz Manfred Bruell (1933-2011). fot. luteranie.pl Dodaj do Facebook

Zmarł ksiądz Tomasz Manfred Bruell

JM
1 marca w Cieszynie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w wieku 77 lat ks. Tomasz Manfred Bruell – długoletni, emerytowany duszpasterz ewangelizacyjno-misyjny Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce.
Ksiądz Tomasz Manfred Bruell urodził się 5 lipca 1933 r.

Ordynowany 24 czerwca 1956 roku. Przez pierwsze lata pracował jako wikariusz w parafiach w Bielsku, Szczecinie, Skoczowie oraz na Warmii i Mazurach. Na Śląsk Cieszyński powrócił w 1960 roku.

W kwietniu 1960 roku został duszpasterzem ewangelizacyjno-misyjnym Diecezji Cieszyńskiej i Katowickiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce.

- Do moich obowiązków należało organizowanie i udział w ewangelizacjach na tym terenie, spotkania dla konwertytów w Bytomiu i Chorzowie. Ponadto prowadzenie godzin biblijnych na terenie Ruptawy, Gołkowic i Wodzisławia Śląskiego oraz niektórych placówkach należących do parafii cieszyńskiej. - pisał we wspomnieniach z okazji pięćdziesiątej rocznicy ordynacji na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

- Od roku 1975 Komisja Ewanglizacyjna poleciła mi i grupie braci ewangelistów pracę wśród ludzi uzależnionych od alkoholu. Z grupą pracowników Błękitnego Krzyża uczestniczyłem przez kilka lat w Dniach Upamiętnienia w Niemczech. Podobne Dni Upamiętnienia z czynnym i błogosławionym udziałem braci ewangelistów organizowane były w D. W. ,"Betania" w Wapienicy.

W 1986 roku ksiądz Bruell przeszedł na rentę, pozostając jednak w miarę sił aktywnym uczestnikiem życia kościelnego. Był również tłumaczem literatury niemieckiej.

Ksiądz Tomasz Manfred Bruell pozostawił żonę oraz dwóch synów.

Uroczystości pogrzebowe księdza Tomasz Manfreda Bruella odbędą się w poniedziałek, 7 marca, o godzinie 12.00 w luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie. Śp. ksiądz Tomasz Bruell spocznie na cieszyńskim cmentarzu przy ul. Bielskiej.

Rodzina prosi, aby zamiast kwiatów i wieńców przekazywać datki na rzecz domu opieki Emaus w Dzięgielowie lub Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

[*]

Wielki - bardzo skromny człowiek, umysł encyklopedysty - ś.p. ks. Tomasz Bruell

był ojcem chrzestnym ks. Tomasza - mało kto o tym wie. R.I.P.

Wpis Pawła Grobelnego jest po pierwsze próbą zniesławienia szlachetnego człowieka (nawiasem mówiąc, zarzut autora wpisu to w tym przypadku totalny strzał na oślep), po drugie oburzająco nieetyczny w kontekście artykułu o śmierci śp. ks. Bruella, po trzecie spamem reklamowym (własnego blogu)
W związku z czym wnioskuję do Redakcji o jego niezwłoczne usunięcie,
Anna Prochaczek

Widać Bóg nawet sługi swoje nie oszczędza. A taki miłosierny

serdeczne wyrazy współczucia i duchowego wsparcia po stracie szlachetnego, pracowitego człowieka...na szczęście żona, "druga połowa", pani Janeczka,niesie dalej w świat, dla potrzebujących, światło Jego przesłania, co napawa nas niesłabnącym podziwem i radością! - na pogrzebie nie będziemy niestety obecni, przebywając w tym czasie w Warszawie...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama