, wtorek 6 czerwca 2023
Skoczów: Zagrożeni wykluczeniem społecznym zyskają pomoc (zdjęcia)
Dzięki ponadmilionowemu wsparciu z funduszy europejskich w Skoczowie otworzono Centrum Pomocy Mieszkańcom Integracji i Profilaktyki - Tacy Sami. fot. Marek Tomica  Dodaj do Facebook

Skoczów: Zagrożeni wykluczeniem społecznym zyskają pomoc (zdjęcia)

JAKUB MARCJASZ, zdjecia: MAREK TOMICA
Na co dzień borykać muszą się z wykluczeniem społecznym, barierami i problemami często niedostrzeganymi przez innych. Między innymi takim osobom ma pomóc Centrum Pomocy Mieszkańcom Integracji i Profilaktyki - Tacy Sami. Placówka zainaugurowała swoją działalność w Skoczowie.
Mają czterdzieści pięć lat i więcej; są niepełnosprawni i nie mają przeciwwskazań do podjęcia pracy; wskutek niepełnosprawności swojego dziecka należą do rodzin zagrożonych wykluczeniem; są osobami z zaburzeniami psychicznymi, są w wieku od piętnastu do dwudziestu pięciu lat. Przede wszystkim jednak są osobami bezrobotnymi.

To właśnie do nich skierowany jest nowe przedsięwzięcie gminy Skoczów realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Skoczowie. - Każda z tych grup boryka się z trudnościami, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie - tłumaczy Jolanta Kłusek, zastępca kierownika OPS w Skoczowie. Dzięki ponadmilionowemu wsparciu z funduszy europejskich udało się otworzyć Centrum Pomocy Mieszkańcom Integracji i Profilaktyki - Tacy Sami. Projekt zakłada wsparcie dla 123 osób i ich rodzin z terenu gminy Skoczów.

W Centrum znajdą pomoc w zakresie doradztwa zawodowego, psychologicznego, psychiatrycznego, prawnego, rehabilitacji, uzyskają pomoc pracownika socjalnego, wezmą udział w zajęciach grupy wsparcia. W ramach projektu dla dzieci i młodzieży utworzona została świetlica socjoterapeutyczna. Działa przez pięć dni w tygodniu, cztery godziny dziennie. Ma zapewnić opiekę dzieciom, pomóc im w zorganizowaniu wolnego czasu. Poprzez pomoc w edukacji, spotkania ze specjalistami ukierunkować dalszy rozwój osobisty, odkryć predyspozycje zawodowe oraz rozwijać zainteresowania i uzdolnienia.

Szczególna pomoc będzie kierowana do rodziców dzieci niepełnosprawnych. Dzięki Centrum otrzymają oni kompleksową pomoc zlokalizowaną w jednym miejscu. Jak zauważa Jolanta Klusek, kontakt z wieloma specjalistami (logopedą, oligofrenopedagogiem, fizjoterapeutą, psychologiem dziecięcym, psychiatrą dziecięcym) na terenie gminy Skoczów jest mocno ograniczony. Wizyty wiążą się z wyjazdami, co dodatkowo podnosi koszty. To tylko jeden z problemów. - Jeśli rodziny te nie otrzymają w odpowiednim momencie wsparcia i pomocy, to dzieci z chwilą uzyskania pełnoletności będą skazane na to, co wypracuje reszta społeczeństwa - mówi Kłusek. - To są dzieci często z ogromnym potencjałem i jeżeli przygotujemy je do wczesnej samodzielności, a rodziców na rozłąkę i zapewnimy pomoc specjalistów to będziemy mogli wydobyć ich inwencję i zdolności. Rodzina pozostawiona samej sobie z trudem funkcjonuje w społeczeństwie.

Projekt "Tacy Sami" skierowany jest również do takich osób, jak Maria, Stanisław, Jerzy czy Andrzej. Dzięki Centrum w trakcie spotkań grupy wsparcia mogą porozmawiać, wymienić własnymi doświadczeniami i wesprzeć nawzajem. Każde z nich ma przecież podobne problemy. Stracili pracę, są w trudnej sytuacji życiowej, mają problemy ze zdrowiem. - Ludzie często w takich sytuacjach zamykają się w sobie, nie chcą wychodzić do ludzi i to jest najgorsze - mówi pani Maria. - Spotkania tutaj dla mnie są przede wszystkim odprężeniem psychicznym i odskocznią od codziennych problemów.

Centrum ma swoją siedzibę w pomieszczeniach PDPDS "Feniks" w Skoczowie.

Szczegóły dotyczące udziału w projekcie można uzyskać pod numerami telefonu: 33 8533 452, 33 8584809 w. 219 oraz 222.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gdyby nie brak nadzoru nad działalnością PFRON, moglibyśmy być kilka kroków dalej w opiece nad potrzebującymi. Na dobrą sprawę to nadal nie ma winnych w tej aferze. Bodaj najbardziej skandaliczej w nowej Polsce. Ukłony przed osobami działającymi w tym obszarze polskiej biedy. Nie wolno zapomnieć o milionach (?miliardach/) jakie im zastały zabrane.

Byłam tam jako uczestnik. Cieszę się, że powstało takie miejsce. Dziękuję każdemu kto przyczynił się do powstania tego miejsca.

Brawo, projekt konkursowy w tym kierunku trudno wygrać. Gratulacje! Dobrze, że pomimo wszystkich kursów zawodowych z UE zajęto siię ludźmi od środka bo postawa w życiu i hart ducha jest równie ważny. Powodzenia i owocnej pracy.

Przystąpimy do WNP i stamtąd weźmiemy nowe dotacje...

Ciekawe jak to będzie finansowane gdy skończą się pieniądze z UE

Brawo dla OPS Skoczów dla p. Setnickiej i Kłusek i całego Personelu. Tą trudną (b. stresującą) Waszą pracę nie każdy potrafi docenić. Coś na ten temat wiem!

Brawa dla Pani Setnickiej

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama