Skoczów: Zagrożeni wykluczeniem społecznym zyskają pomoc (zdjęcia)To właśnie do nich skierowany jest nowe przedsięwzięcie gminy Skoczów realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Skoczowie. - Każda z tych grup boryka się z trudnościami, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie - tłumaczy Jolanta Kłusek, zastępca kierownika OPS w Skoczowie. Dzięki ponadmilionowemu wsparciu z funduszy europejskich udało się otworzyć Centrum Pomocy Mieszkańcom Integracji i Profilaktyki - Tacy Sami. Projekt zakłada wsparcie dla 123 osób i ich rodzin z terenu gminy Skoczów. W Centrum znajdą pomoc w zakresie doradztwa zawodowego, psychologicznego, psychiatrycznego, prawnego, rehabilitacji, uzyskają pomoc pracownika socjalnego, wezmą udział w zajęciach grupy wsparcia. W ramach projektu dla dzieci i młodzieży utworzona została świetlica socjoterapeutyczna. Działa przez pięć dni w tygodniu, cztery godziny dziennie. Ma zapewnić opiekę dzieciom, pomóc im w zorganizowaniu wolnego czasu. Poprzez pomoc w edukacji, spotkania ze specjalistami ukierunkować dalszy rozwój osobisty, odkryć predyspozycje zawodowe oraz rozwijać zainteresowania i uzdolnienia. Szczególna pomoc będzie kierowana do rodziców dzieci niepełnosprawnych. Dzięki Centrum otrzymają oni kompleksową pomoc zlokalizowaną w jednym miejscu. Jak zauważa Jolanta Klusek, kontakt z wieloma specjalistami (logopedą, oligofrenopedagogiem, fizjoterapeutą, psychologiem dziecięcym, psychiatrą dziecięcym) na terenie gminy Skoczów jest mocno ograniczony. Wizyty wiążą się z wyjazdami, co dodatkowo podnosi koszty. To tylko jeden z problemów. - Jeśli rodziny te nie otrzymają w odpowiednim momencie wsparcia i pomocy, to dzieci z chwilą uzyskania pełnoletności będą skazane na to, co wypracuje reszta społeczeństwa - mówi Kłusek. - To są dzieci często z ogromnym potencjałem i jeżeli przygotujemy je do wczesnej samodzielności, a rodziców na rozłąkę i zapewnimy pomoc specjalistów to będziemy mogli wydobyć ich inwencję i zdolności. Rodzina pozostawiona samej sobie z trudem funkcjonuje w społeczeństwie. Projekt "Tacy Sami" skierowany jest również do takich osób, jak Maria, Stanisław, Jerzy czy Andrzej. Dzięki Centrum w trakcie spotkań grupy wsparcia mogą porozmawiać, wymienić własnymi doświadczeniami i wesprzeć nawzajem. Każde z nich ma przecież podobne problemy. Stracili pracę, są w trudnej sytuacji życiowej, mają problemy ze zdrowiem. - Ludzie często w takich sytuacjach zamykają się w sobie, nie chcą wychodzić do ludzi i to jest najgorsze - mówi pani Maria. - Spotkania tutaj dla mnie są przede wszystkim odprężeniem psychicznym i odskocznią od codziennych problemów. Centrum ma swoją siedzibę w pomieszczeniach PDPDS "Feniks" w Skoczowie. Szczegóły dotyczące udziału w projekcie można uzyskać pod numerami telefonu: 33 8533 452, 33 8584809 w. 219 oraz 222. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
|
reklama
|
Gdyby nie brak nadzoru nad działalnością PFRON, moglibyśmy być kilka kroków dalej w opiece nad potrzebującymi. Na dobrą sprawę to nadal nie ma winnych w tej aferze. Bodaj najbardziej skandaliczej w nowej Polsce. Ukłony przed osobami działającymi w tym obszarze polskiej biedy. Nie wolno zapomnieć o milionach (?miliardach/) jakie im zastały zabrane.
Byłam tam jako uczestnik. Cieszę się, że powstało takie miejsce. Dziękuję każdemu kto przyczynił się do powstania tego miejsca.
Brawo, projekt konkursowy w tym kierunku trudno wygrać. Gratulacje! Dobrze, że pomimo wszystkich kursów zawodowych z UE zajęto siię ludźmi od środka bo postawa w życiu i hart ducha jest równie ważny. Powodzenia i owocnej pracy.
Przystąpimy do WNP i stamtąd weźmiemy nowe dotacje...
Ciekawe jak to będzie finansowane gdy skończą się pieniądze z UE
Brawo dla OPS Skoczów dla p. Setnickiej i Kłusek i całego Personelu. Tą trudną (b. stresującą) Waszą pracę nie każdy potrafi docenić. Coś na ten temat wiem!
Brawa dla Pani Setnickiej
Dodaj komentarz