, sobota 23 września 2023
Skoczów: Przejście dla pieszych pod okiem mikrokamery (wideo)
Artur Tyrna, komendant skoczowskiej straży miejskiej, bacznie przyjrzał się zachowaniu kierowców w okolicy przejścia dla pieszych na ul. Mickiewicza. fot. SM Skoczów Dodaj do Facebook

Skoczów: Przejście dla pieszych pod okiem mikrokamery (wideo)

KATARZYNA KOCZWARA
Od ponad roku posiadają mikrokamerę. Wykorzystują ją przede wszystkim do działań prewencyjnych. Na przełomie marca i kwietnia obserwowali przejście dla pieszych przy ul. Mickiewicza w Skoczowie. Wynik jest zaskakujący zarówno dla pieszych jak i kierowców.
Niedaleko wspomnianego przejścia dla pieszych znajduje się szkoła. - Chcieliśmy sporządzić dokumentację filmową, gdzie moglibyśmy zauważyć, co dzieje się na przejściu, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa dzieci. Liczyliśmy się z tym, że to dzieci będą przechodzić na czerwonym świetle. Okazało się zupełnie coś innego. Oglądając materiał z tych dwóch dni, stwierdziłem, że wszystkie dzieci przechodzące przez to przejście, zachowywały się prawidłowo. Dużo gorzej sytuacje wyglądała, gdy z przejścia korzystały osoby dorosłe. Było także sporo nieprawidłowości po stronie kierowców - przyznaje Artur Tyrna, komendant skoczowskiej straży miejskiej.

Strażnicy przez dwa dni filmowali przejście dla pieszych. Nagranie z 30 marca wskazuje, że 14 razy kierowcy przejechali przez przejście na czerwonym świetle, 1 kwietnia takie wykroczenie popełniono 25 razy. - Gdyby na miejscu była policja, kierowcom groziłby mandat w wysokości od 300 do 500 zł i 6 punktów karnych za niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej - informuje policja powiatowa w Cieszynie.

- Kierowcy potrafią w sposób rażący nie stosować się do przepisów ruchu drogowego. Na jednym z filmików widać, jak jeden z nich wycofuje z parkingu wprost na przejście dla pieszych w momencie, kiedy znajdują się tam dzieci - komentuje Tyrna. I dodaje: - Podjęliśmy już działania mające na celu wyeliminowanie parkowania w tym miejscu. Przy remoncie ul. Mickiewicza na pewno zostaną postawione słupki czy też bariery uniemożliwiające parkowanie w tym miejscu.

PISALIŚMY: Wpadłeś do dziury o uszkodziłeś samochód? Masz prawo do odszkodowania!

Wiadomo, że obraz jest lepiej zapamiętywany niż słowo mówione, dlatego skoczowscy strażnicy pozyskany materiał wideo będą wykorzystywać na spotkaniach ze szkolną młodzieżą. - Chcemy rozpocząć działania prewencyjne. Rozmawiając z dziećmi planujemy dotrzeć do uczniów 1, 2 i 3 klas szkoły podstawowej. Chcielibyśmy na podstawie tych filmików pokazać, w jak zachowują się kierowcy. Nawet jeśli jest zielone światło dla pieszego, należy się upewnić, czy można bezpiecznie wejść na przejście. Co z tego, że ma się prawo wejść na drogę, skoro ktoś może ignorować sygnalizację świetlną. Będziemy im pokazywać, jak bezmyślnie potrafią się zachowywać osoby dorosłe przechodząc przez przejście dla pieszych, pomimo przejeżdżających samochodów. Mam nadzieję, że nasze działania uczulą dzieci na konieczność stosowania się do przepisów - wyjaśnia Artur Tyrna.

Cykl spotkań z młodzieżą skoczowscy strażnicy miejscy rozpoczną już w maju.

Materiały filmowe udostępniła Straż Miejska w Skoczowie
Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ulica Mickiewicza to luksusowa aleja w porównaniu z ulicą Górny Bór.

gdzie ta najsłynniejsza czarna broda w skoczowie?

Do poprzednika:
Pewnie, że Policja powinna tak zrobić, ale nie zrobi, bo przecież w Polsce są inne standardy. Droga jest zdatna do użytku dopóki samochody nią jeżdżą. Chyba, że jest polityczną kością niezgody, to wtedy nawet nowa droga nie nadaje się do użytku. Układy i układziki.

Pytanie do redakcji: Który punkt regulaminu złamałem dodając komentarz nt. zdjęcia Pana Komendanta typu sweet focia?

wysiąść z aut zakamuflowanych w krzokach, zając się robotą a nie szukać łatwego kawałka chleba. Mickiewicza jak po bombardowaniu i to jest problem do rozwiązania - niech Policja pisze wnioski - zgodnie z ustawami - o zamknięcie tej ulicy dla ruchu jako niespełniającej wymogów bezpieczeństwa!.. Tak powinna zrobić - ale co tam, układy z ratuszem nie pozwalają, a radary i kamery sa wygodne w użyciu...

Czyli właśnie policja przyznała się do zaniechania podjęcia czynności mających na celu ukaranie sprawców wykroczeń (zgodnie z PRD). Czy już mam złożyć doniesienie czy jeszcze dać szansę na poprawę. Przecież to to samo gdyby złapali mnie na radar (600zł to tak 110km/h na 70tce) i powiedzieli, że opowiedzą dzieciom w najbliższym przedszkolu o takim panu, który jeździ za szybko po okolicy. A przy tym wszystkim nie wystawili mandatu, życzyli miłego dnia i umyli mi szyby na pożegnanie. Paranoja!

Skoro policja ma nagranie, na którym zarejestrowano wykroczenie to dlaczego nie ściga sprawców tylko. Co z tego, że będą "uświadamiać' dzieciaki tym filmem skoro sprawcy i potencjalni mordercy (kierowca jadący na czerwonym przez przejście, czy skrzyżowanie - to potencjalny morderca) dalej będą to robić bo są bezkarni. POLICJO KOCHANA!!! DO ROBOTY! :)

vifnet.pl. Czasem krew zalewa jak widzę podpite typki zataczające się. Ale policja też to widzi ale nie ruszy dupek z komendy 100m dalej. (biegiem to 60sekund).

Jak widzę podpite nieletnie menty, i gówniary pijące piwko w parkach i zieleńcach skoczowa to krew zalewa. Refren: Gdzie jest Policja (i SM*)? Najlepszy przykład: Zjeżdzalnia dla dzieci za hotelem a obok ławki okupowane przez podpity element w biały dzień. Refren: Gdzie jest Policja?.
* SM oznacza straż miejska a nie sado-maso.

SM w Skoczowie - ok. 10... Mówcie co chcecie, ale wyraźnie widać, kto tu jest pasożytem - rozbójnikiem.

przejściu i skrzyżowaniu - to dopiero będą mogli się wykazać, to dopiero będą ważni i będą nagrywać!...

dokładnie, zgadzam się z przedmówcą, dla mnie to pierwszy pozytywny przejazd działalności straży miejskiej

Artykuł porusza ważną sprawę łamania przepisów i braku konsekwencji z tym związanych, a parę DEBLI wypisuje w komentach jakieś bzdury o zaolziu!

Ważniejsze w tym artykule jest to, że ktoś miał gdzieś przechodzące na pasach dzieci oraz czerwone światło (zarówno kierowcy jak i piesi), a nie fotka Komendanta. A zdjęcia powinny zostać opublikowane wszędzie, żeby pokazać innym jak to wygląda z innej perspektywy i jakie jest zagrożenie.

nie ma się co czepiać! widocznie fotke zrobił z tej mikrokamery

nie dyskutujcie, tylko przechodźcie na zielonym świetle, przeprowadzajcie osoby w podeszłym wieku i niepełnosprawne...

A całkiem poważnie, to zastanowić się należy czy Komendant, który robi sobie takie zdjęcia i zgadza się na ich publikację w serwisie internetowym jest osobą poważną? Dodatkowo mogę się założyć, że takie raporty o działalności mikrokamery mają docelowo prowadzić do założenia monitoringu w Skoczowie. Oby radni nie mieli takich zapędów.

Komendant wciąż się bacznie przygląda...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama