, piątek 27 stycznia 2023
Skoczów: pięć rodzin zamieszka w kontenerach
— Kontenery to będzie tymczasowe rozwiązanie — zapewnia burmistrz Janina Żagan. fot. ER Dodaj do Facebook

Skoczów: pięć rodzin zamieszka w kontenerach

ER
Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, jest zdecydowana kupić wojskowe kontenery, w których zamieszkają najbiedniejsi mieszkańcy. — Postawimy je jesienią przy ul. Dolny Bór — zapewnia.
Przez wiele lat w Skoczowie nie budowano mieszkań dla najuboższych. Przez to kolejka oczekujących ciągle rośnie. Jest na niej już ponad 60 rodzin. Na jakiekolwiek mieszkanie czekałyby one co najmniej sześć lat. To długo, dlatego nowe władze postanowiły poszukać rozwiązania zastępczego. Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, wymyśliła, że jeżeli żołnierzom w Iraku wystarczą do życia kontenery, to biedni mieszkańcy też powinni być z nich zadowoleni, tym bardziej, że często żyją w dużo gorszych warunkach. — To może kontrowersyjny pomysł, bo kontenery źle się kojarzą, ale dopóki nie wybudujemy domów, jedyny. Kontenery to tymczasowe rozwiązanie — zapewnia burmistrz Janina Żagan.

Wojciech Rodak, lekarz wojskowy, który w kontenerze mieszkał przez kilka miesięcy podczas misji w Iraku, nie ma o nich złego zdania. — W kontenerach jest klaustrofobiczne, ale ich wykorzystanie na cele socjalne to nie jest głupi pomysł. Jeżeli żołnierze mogą mieszkać w kontenerach (my mieliśmy wersje bez łazienki) to i mieszkańcy Skoczowa też dadzą sobie w nich radę — uważa Wojciech Rodak. — Mnie kontener nie przeszkadza. Gorzej niż teraz nie można już chyba mieszkać — mówi Halina Giemza. Z trójką dzieci gniecie się w zagrzybionej komunalce, która już dawno powinna przejść generalny remont. Na mieszkanie socjalne nie może doczekać się od lat.

Skoczów nie miałby dzisiaj problemu, gdyby tak jak Cieszyn kilka lat temu wziął się za budowę bloków socjalnych.— Dzisiaj mamy już cztery bloki z 198. mieszkaniami. Oczywiście nowe budynki nie rozwiązały do końca problemu, bo nadal potrzeba nam 337 mieszkań socjalnych, ale gdybyśmy zaniechali tego, co zostało już zrobione, to sytuacja mogła by być tak samo dramatyczna jak w Skoczowie — mówi wiceburmistrz Cieszyna Jan Matuszek. Miasto dalej zamierza kontynuować swoją politykę budowy mieszkań socjalnych, gdyż — jak mówi wiceburmistrz — kontener to może szybki sposób na mieszkanie, ale lepiej stawiać na trwałe rozwiązania.
Do Skoczowa kontenery przyjadą jesienią. Miasto kupi najprawdopodobniej pięć sztuk po około 20 tys. zł. W każdym zamieszka jedna rodzina. W środku będą aneks kuchenny i łazienka. Do każdego kontenera będzie trzeba podciągnąć wodę, prąd i kanalizację. Małe osiedle stanie przy ulicy Dolny Bór. — Mieszkania socjalne też będziemy budować, ale zanim pierwsze z nich powstaną, minie trochę czasu. A my chcemy pomóc ludziom już teraz. Byłam zszokowana oglądając, jak niektórzy ludzie mieszkają. Polepszenie bytu najbiedniejszych mieszkańców jest teraz dla nas najważniejsze — tłumaczy burmistrz Skoczowa.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama