, sobota 9 grudnia 2023
Rozpoczął się sezon ogórkowy
Handlarze zacierają ręce, bo Czesi sporo kupują. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Rozpoczął się sezon ogórkowy

Edyta Rasmus
Rozpoczął się sezon ogórkowy

Dziennie ze straganów znika kilkanaście ton ogórków. fot. Edyta Rasmus


Rozpoczął się sezon ogórkowy

Ziemniaki też cieszą się powodzeniem. Kilogram kosztuje 8 koron albo 1,10 zł. fot. Edyta Rasmus

Stragany przy al. Łyska w Cieszynie wypełniły się tonami ogórków. Zielone żniwa handlarzy potrwają przez najbliższych kilka tygodni — do momentu, aż Czesi zakiszą tyle ogórków, ile potrzebują.
Tony ogórków krążą przez granicę od kilku dni. Na cieszyńskich targowiskach wykupują je na potęgę Czesi przekonując, że są smaczniejsze i o połowę tańsze niż u nich. – Levně ogórki, levně! – zachęcają to tanich zakupów przekupki. Czesi nie dają się prosić,. Ustawiają się w rządku i zabierają jak leci worki 10-, 15- albo 25-kilogramowe za każdy kilogram płacąc 11 koron albo 1,40 zł. To o 2 korony więcej niż w ubiegłym roku, ale mimo to opłaca się przyjechać nawet z dalsza. — Wasze ogórki są lepsze niż nasze, ale przede wszystkim tańsze — przekonuje pani Emilia, mieszkanka Hawierzowa. Potem ogórki trafiają do bagażników samochodów albo sąsiedzi taszczą je na barkach przez granicę i w Czeskim Cieszynie pakują do autobusów lub pociągów.

Ten scenariusz powtarza się między granicznymi mostami w Cieszynie co roku w wakacje. Handlarze zacierają ręce, bo Czesi sporo kupują. Biorą też koper, chrzan i czosnek, które przydają się do kiszenia oraz — przy okazji — paprykę i ziemniaki. Dziennie ze straganów znika kilkanaście ton ogórków. Na przejściach granicznych nikt nie robi problemów. Od czasu gdy Polska i Czechy są w Unii Europejskiej sąsiedzi mogą nosić przez granicę praktycznie tyle worów, ile chcą.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama