, niedziela 26 maja 2024
Parking zamienią w... ogród
— Mamy już projekt ogrodu, który wkrótce pojawi się w miejscu przyszkolnego parkingu — mówi Wioletta Matusiak. fot. Joanna Urbańska Dodaj do Facebook

Parking zamienią w... ogród

JUR
Już wkrótce parking przy Alternatywnej Szkole Podstawowej w Cieszynie zamieni się w ogród edukacyjny. Znajdą się w nim ścieżka edukacyjna, kącik upraw uczniów: ziół, przypraw, roślin wczesnowiosennych i regionalnych, ostoja dla ptaków, cichy kącik i trawnik przeznaczony do gier i zabaw. Ogród będzie służył nie tylko tej jednej szkole, ale też innym placówkom i stowarzyszeniom.
Szkoła zdobyła na ten cel pieniądze z programu dotacyjnego „Szkoły dla Ekorozwoju” i konkursu „Moje Silne Drzewo”. — Odkąd zaczęłam uczyć w tej szkole, moim marzeniem było, by zamienić parking w ogród. Zgodę od Urzędu Miejskiego uzyskaliśmy, ale barierą była kwestia finansowa. Teraz i ona jest rozwiązana, więc możemy zaczynać — podkreśla Wioletta Matusiak, koordynatorka projektu.

Miejsce ma być ciekawe, estetyczne i bezpieczne. Uczniowie będą w nim odpoczywać, bawić się i uczyć, wykonując różne eksperymenty, sadząc rośliny i doglądając ich. W najbliższym czasie szkołę czekają prace związane z przebudową parkingu. Po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, zaplanowano jesienne sadzenie roślin, w co zaangażowani będą głównie sami uczniowie. Przez cały czas pracom towarzyszyć będą ciekawe spotkania, wykłady i warsztaty. — Wszystko to po prostu z myślą o dzieciach, które przecież potrzebują zieleni. To dobrze, że w Cieszynie pojawi się takie miejsce i będzie służyć też innym — podkreśla Katarzyna Habel z zarządu szkoły.

Swoją pomoc szkole zaoferowało Towarzystwo Miłośników Ogrodnictwa, które będzie merytorycznie wspierać projekt i podaruje szkole rośliny. — Dla nas ważne jest to, że dzieci będą miały duży udział w tym projekcie. W przyszłości pragniemy też wydawać książeczki edukacyjne dla najmłodszych, które byłyby ogólnodostępnymi materiałami dydaktycznymi związanymi z ekologią i ogrodnictwem — dodaje Wioletta Matusiak. Projekt pozwoli znacznie poszerzyć ofertę szkoły, otworzyć ją na współpracę z innymi placówkami edukacyjnymi i organizacjami pozarządowymi.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brzmi nieźle. Co na to miłościwie nam panujący kościół katolicki?

A co to będzie miało wspólnego z ekorozwojem???? Przecież te ziółka będą ciężke od palin samochodowych zwłaszcza w soboty...... ;-))

Gratuluję pomysłu i życzę wszystkiego dobrego!

w mieście zioła, a parking w Krasnej

ale raczej pod uprawy roślin ozdobnych niż jadalnych, bo te, jak już poprzednik napisał, przekroczą wszelkie dopuszczalne normy zanieczyszczeń. A może taki "ogródek" posłużyłby do badań nad zdrową żywnością - ekologiczną ? a właściwie czego w niej nie powinno być. Takie badania dałyby wiele do myślenia przeciętnym "zjadaczom" cieszyńskich, ogródkowych plonów.

super idea, gratuluję:-)

Jeżeli to mają być roślinu ozdobne , to tak,pomysł
niezły, bo nasze pociechy nie odróżniają aktualnie
pokrzywy od np.kopru.Tylko dlaczego akurat tam i
robienie w tym miejscu warzywniaka,
to chyba jakaś pomyłka. W zasadzie ze względu na stopień zanieczyszczenia powietrza w tym rejonie ,nie powinno się nawet okien otwierać a cóż dopiero uprawiać coś do zjedzenia.W dni mgliste wystarczy stanąć koło krzyża na ul.Przepilińskiego
i nie trzeba żadnej aparatury żeby gołym okiem zobaczyć ten duszący, trujący smog, który wspaniale wchłaniają rośliny.

A może redaktor napisze gdzie dokładnie Alternatywna Szkoła Podstawowa ma siedzibę, bo Cieszyn to jednak za ogólna informacja i próbuję sobie wyobrazić gdzie powstanie nowy ogród

a co ma piernik do wiatraka?

chodzi o szkołę mieszczącą się w absolutnie nie wyglądającym na szkołę budynku przy ul.Stawowej, niedaleko skrzyżowania z Przepilińskiego (współczuję dzieciom takiej lokalizacji - hałas, spaliny i parking dookoła!) Kto w ogóle wpadł na pomysł, żeby w tym miejscu zorganizować szkołę, w dodatku płatną - "genialny" pomysł !

to taki sam humbug, jak lokalizacja samej szkoły.

Gratulacje; sugeruję tylko, żeby tam wybrać wszystko na min. 0,5 m i nawieźć normalnej ziemi, bo to sam gruz i kamień. Teren aż się prosił o sensowne wykorzystanie, najs : )

beznadziejna lokalizacja szkoły

przenieść szkołę w inne miejsce. Z pewnością wielu rodziców dzieci tej szkoły stać na to, aby zafundować swoim pociechom lepsze warunki do nauki i wypoczynku.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama