, piątek 23 luty 2024
Odszedł znany cieszyński fotograf Tadeusz Szafarczyk
Nabożeństwo pogrzebowe odbyło się w poniedziałek w Kościele Jezusowym. fot. ER Dodaj do Facebook

Odszedł znany cieszyński fotograf Tadeusz Szafarczyk

WOJCIECH TRZCIONKA
Odszedł znany cieszyński fotograf Tadeusz Szafarczyk

Tadeusz Szafarczyk 1921-2007. fot. ARC

Fotograf musi dostrzegać to, czego nie widzą inni. On widział w swoim życiu wiele i wiele sfotografował. W poniedziałek rodzina i przyjaciele pożegnali Tadeusza Szafarczyka, znanego cieszyńskiego fotografika, wieloletniego prezesa i członka Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Gdy kiedyś odwiedziłem go w jego mieszkaniu przy ul. Stalmacha długo pokazywał mi nieco pożółkłe już fotogramy Cieszyna, pejzaże górskie, scenki z życia codziennego sfotografowane w Trójwsi. Trzymał je posegregowane w teczkach. Były ich setki, ale dokładnie wiedział, gdzie szukać zdjęć archiwalnych, gdzie włożył te ostatnie, kolorowe. — Mieszkając w młodości w Krakowie często odwiedzałem muzea i galerie. Miałem zacięcie artystyczne. Chciałem być malarzem, ale zamiast za pędzel złapałem za aparat i przez całe życie fotografowałem wszystko to, co działo się wokół mnie. Zawsze jednak moim oczkiem w głowie były przyroda i krajobrazy — mówił mi Tadeusz Szafarczyk.

Rodzice Szfarczyka pochodzili ze Stonawy i Ropicy (dzisiaj Zaolzie). Tadeusz urodził się jednak w Cieszynie, w 1921 roku. Młodość spędził w rozjazdach, bo ojciec Roman był wojskowym. Podstawówkę skończył w Jędrzejowie, gimnazjum w Krakowie. Tam też rozpoczęła się jego przygoda z fotografią. — Gdy w 1938 roku zdałem do następnej klasy, tata powiedział: „kup sobie wreszcie ten aparat synku”. Tak też zrobiłem. To był Zeiss 6x9. Dokładnie pamiętam, że kupiłem go przy ul. Floriańskiej i zaraz poleciałem robić pierwsze zdjęcia. Sfotografowałem Bramę Floriańską, Sukiennice, Wawel... — wspominał Szafarczyk. Kraków był przełomowy w życiu młodego fotografa również z innego powodu. Tutaj jego rodzinę zastała II wojna światowa. Ojciec wyjechał bronić przed hitlerowcami Modlina i Warszawy, a gdy złapali go hitlerowcy, trafił do Oświęcimia i tam zginął. Młody Tadeusz był już wtedy z mamą Heleną i młodszą siostrą Haliną na Zaolziu. Miał szczęście, do wojska nigdy nie trafił.

Dwa lata po odzyskaniu niepodległości Szafarczyk ożenił się z pochodzącą z Mostów koło Czeskiego Cieszyna Janiną Szewiczek (żona zmarła w 1986 roku). Studiował już wtedy w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Dyplom zrobił w Olsztynie. — Co prawda chciałem iść na architekturę, ale przez wojnę mój los tak się potoczył, że zostałem inżynierem rolnictwa — tłumaczył pan Tadeusz. Po studiach dostał nakaz wyjazdu do pracy w Opolu. W Urzędzie Wojewódzkim był kierownikiem działu rybołówstwa. — Za wszelką cenę próbowałem się stamtąd wyrwać i wrócić do rodziny w Cieszynie. Udało się po trzech latach. Dostałem pracę w Powiatowej Radzie Narodowej, w dziale rolnictwa — opowiadał Szafarczyk. Pracując na Śląsku Cieszyńskim elektryfikował wsie i budował wodociągi w Istebnej, Bąkowie, Pruchnej, Drogomyślu, Mnichu.

W latach 1969-1981 Szafarczyk był wiceprezesem i prezesem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1958-2007 brał udział w ponad 120 wystawach. Zdjęcia przynosił na każdą wystawę CTF, również tegoroczne Prezentacje. Zdobył dziesiątki nagród. W ostatnich latach najbardziej dumny był z nagrody honorowej im. Fryderyka Kremsera przyznanej mu przez Komisję Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK za zasługi dla fotografii krajoznawczej.

Tadeusz Szafarczyk zmarł 27 lipca w wieku 86 lat.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czesc jego pamieci!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama