, niedziela 27 listopada 2022
Nowy gatunek węża dotarł do Polski! Spokojnie, nie jest jadowity
Zaskroniec rybołów jest łagodny i niejadowity. fot. Petr Vlcek/Wiadomości Ratuszowe Dodaj do Facebook

Nowy gatunek węża dotarł do Polski! Spokojnie, nie jest jadowity

ER
W Polsce pojawił się zaskroniec rybołów. Węża po raz pierwszy widziano w dolinie Olzy pomiędzy Kaczycami a Pogwizdowem.
Nowy w Polsce gatunek węża odkrył dr Bartłomiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego zdaniem zaskroniec przybył do Polski z okolic czeskiego Hawierzowa, gdzie w 2009 roku odkryto populację zaskrońca rybołowa składającą się z 80 osobników.

Zaskroniec rybołów jest łagodny i niejadowity, prowadzi nadwodny tryb życia. Żywi się rybami, kijankami. Świetnie pływa i nurkuje. Dojrzały osobnik osiąga do 90 cm długości, jednak stare samice mogą mierzyć nawet 1,5 m. W Europie zaskroniec rybołów występował dotąd na półwyspach Apenińskim, Peloponeskim, Bałkanach, w basenie morza czarnego, Niemczech oraz Czechach. W Polsce zauważono go po raz pierwszy.

— Czy jego wędrówka na północ ma związek z ocieplaniem się klimatu? — zastanawia się w najnowszych „Wiadomościach Ratuszowych” wydawanych w Cieszynie Marek Fiedor, autor artykułu o interesującym gatunku węża.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Temat zaskroniec aktualny byłem rego roku nad Balatonen Węgry widziałem setki rybołów byłem zdumiony ale dzisiaj byłem Zaskoczony jak zobaczyłem go w zalewie w Świętokrzyskim

Mamy w Polsce jadowity gatunek węży (łac. abbas) charakteryzuje się on czarną barwą i białym paskiem pod aparatem szczękowym. Przywódca rodziny (łac. papam) jest w całości koloru białego. Wąż ten zwabia swoją ofiarę by wyssać z niej ile tylko można. Co ciekawe posiada zdolność zawładnięcia umysłem ofiary na tyle skutecznie że potrafi ona być jego żywicielem przez całe życie

czyżby to PO?

wypisz wymaluj przedstawiciel rządzącej partii

.

jak to, cały biały? laćki przecież ma czerwone, a duszę czarną

Ten wąż pojawił się w maju zeszłego roku...

No tak. Od węży właściwych różni go posiadanie kopyt,cechą wspólną jest ogon :)

fajna mordka:-)

TAk Trzymać, Żmije w kosmosie

Eeee... tam nowy gatunek w Polsce. Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni.

Ssssssssssłodziak !

Trza być czujnym !

mieszkam w tomaszowie maz. nad rzeką pilicaa i od kilku lat wkwietniu można tu spotkać zaskrońca rybołowa wygrzewającego się na chodniku lub na jezdni . często zbieram je z jezdni bo są rozjeżdżane przez samochody.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama