, środa 7 czerwca 2023
Maturę oblało tylko 8 proc. uczniów
— To najwyższy wskaźnik na Podbeskidziu — cieszy się wicestarosta cieszyński Stanisław Kubicius. fot. WO Dodaj do Facebook

Maturę oblało tylko 8 proc. uczniów

WO
92 procent uczniów ze Śląska Cieszyńskiego, którzy przystąpili w maju do matury, zdało ją — podało Starostwo Powiatowe w Cieszynie.
— To najwyższy wskaźnik na Podbeskidziu i jeden z najwyższych w województwie śląskim — cieszy się wicestarosta cieszyński Stanisław Kubicius. W tym roku w powiecie do matury przystąpiło 1701 uczniów, a zdało ją 1373.

Jakie uczelnie wybrali w tym roku maturzyści? Na największej uczelni w Polsce — Uniwersytecie Warszawskim, zarejestrowało się ponad 30 tys. kandydatów. Wielu z nich zgłosiło się na kilka kierunków studiów. Największa liczba chętnych zgłosiła się na prawo (4 tys.) i na ekonomię (2 tys.). Najwięcej kandydatów na jedno miejsce jest na etnologii — 25 osób. Na drugiej pozycji jest dziennikarstwo — 24 osoby na jedno miejsce. Podobnie jest na filologiach orientalnych — japonistyce (23 osoby na miejsce) i sinologii (17).

Dziennikarstwo jest w tym roku najbardziej obleganym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiega się 18 kandydatów. Obok dziennikarstwa najbardziej obleganym kierunkiem jest psychologia stosowana — nieco ponad 12 kandydatów na jedno miejsce, oraz filologia angielska — 12 chętnych na miejsce. Na UJ w roku akademickim 2007/2008 stacjonarne studia dzienne rozpocznie 8675 osób. Taki jest limit przyjęć. Chętnych jest prawie cztery razy więcej — 32 887.

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach o 6484 miejsca na studiach stacjonarnych walczy ok. 17 tys. kandydatów - o 3 tys. mniej niż przed rokiem. Liderem w rankingu popularności jest filologia angielska — język biznesu, gdzie na jedno miejsce przypada 30 kandydatów. Na drugim miejscu jest socjologia reklamy — 23 osoby na miejsce, na trzecim pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną — 20.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No, czekamy na dalszy ciąg wypowiedzi. Wieloletnie wyniki naboru na czołowe śląskie uczelnie wskazują na odległe miejsca cieszynskich szkół w rekrutacji. Może coś się zmieniło? A może Pan Radny wie ilu "Naszych" pojechało do UE? Robiliście może takie analizy?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama