, poniedziałek 4 marca 2024
Janusz Macoszek z Istebnej Ślązakiem Roku 2010
Janusz Macoszek (na zdjęciu z gajdami, pierwszy z prawej) to członek Zespołu Regionalnego "Istebna". fot. ARC Dodaj do Facebook

Janusz Macoszek z Istebnej Ślązakiem Roku 2010

ER/Gazetacodzienna.pl, Interia.pl
26-letni Janusz Macoszek z Istebnej został w niedzielę Ślązakiem Roku 2010, zwyciężając w dorocznym konkursie \"Po naszymu, czyli po śląsku\". Konkurs promujący śląską tradycję, kulturę i gwarę zorganizowano już po raz 20.
Do tegorocznych eliminacji konkursu zgłosiło się ponad 100 osób. Do półfinału dotarło 15 uczestników, a do niedzielnego finału, który odbył się w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, troje. Podczas konkursowej gali finaliści zaprezentowali swoje gwarowe monologi, musieli też wykazać się błyskotliwością odpowiadając na pytania jurorów.

Janusz Macoszek to kustosz Chaty Kawuloka w Istebnej i członek Zerspołu Regionalnego "Istebna". Przed jurorami opowiadał humorystycznie o tradycjach Beskidu Śląskiego. Specjalnego tekstu nie przygotowywał, bo - jego zdaniem - gawędziarz to nie aktor i wychodząc na scenę zawsze powinien umieć zainteresować publiczność.

W składzie jury znaleźli się etnografowie: prof. Dorota Simonides i prof. Karol Daniel Kadłubiec, językoznawca prof. Jan Miodek i poeta ks. Jerzy Szymik. - Zwycięzcy konkursu byli wspaniali językowo i estradowo. Poziom konkursu jest z roku na rok coraz wyższy, nigdy nie gorszy. Nigdy nie przeżywam tu rozczarowania i znudzenia. Przeciwnie, konkurs jest coraz lepszy. Monologi są coraz lepsze literacko, językowo, kompozycyjnie, dramaturgicznie - wyliczał po ogłoszeniu werdyktu prof. Miodek.

Konkurs "Po naszymu, czyli po śląsku" zorganizowano w tym roku po raz 20. Może w nim startować każdy, kto posługuje się śląską gwarą, bez względu na wiek, status społeczny i zawodowy. Inicjatorką konkursu i jego główną organizatorką jest dziennikarka rozgłośni regionalnej Polskiego Radia w Katowicach, senator Maria Pańczyk-Pozdziej. Jej zdaniem, pozycja śląskiej gwary jest coraz silniejsza; jeszcze 20 lat temu rzadko kto przyznawał się, że mówi po śląsku. - Po 1989 r. to się diametralnie zmieniło. Ludzie zaczęli się obnosić z tym, że są Ślązakami, nawet ci, który niespecjalnie władali śląską gwarą zaczęli sobie przypominać nie tylko swoją gwarę, ale swoje korzenie, zaczynali to manifestować. Po prostu nastało coś w rodzaju nobilitacji - powiedziała senator, oceniając, że ludzie zaczynają być dumni z tego, że są Ślązakami.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale, że w pierwszej trójce była również Teresa Przybyła pochodząca z Jaworznki, a obecnie mieszkająca na Kubalonce to już nie warto napisać!!!!!!!!!!!

Gratulacje dla Janka, ale i dla Pani Teresy Przybyły za drugie miejsce - to też jest olbrzymi sukces!!

Drogi Pawle,
Bogu dzieki ,ze Cie nie wybrali na radnego w Wisle!!

A Onufry wszedł do Rady?

To musi być zazdrosno Kiereśka - dyć tylko ona je najepszo

Gość ma niesamowicie gadane, naprawde

To gorol roku!!!

Gratulacje dla zwyciezcow!!!!

żech przeczyła ło p. Pawle i strasznie żech je rado że to łon wygroł, bo mówie wóm , a miałach spusobność go słyszeć, jak łon fajnie rządzi , aż sie chce słóchać , kaj mu sie to biere?gratulacje , no i p. Teresie też.Jak to sie fajnie słyszy , wchodzisz do biura, czy też sklepu ,atu jadą po naszymu .jeszcze roz moje gratulacje! a móm też propozycje dlo nauczycieli ;biercie Go na wasze lekcje niech sie dziecka uczą naszej kultury

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama