, piątek 27 stycznia 2023
Górny Śląsk ciągnie do Cieszyna na studiaDodaj do Facebook

Górny Śląsk ciągnie do Cieszyna na studia

WO
Nie było szaleństwo podczas naboru na pierwszy rok studiów na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
Najbardziej obleganym kierunkiem na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji okazała się etnologia, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 2,64 kandydatów (198 osób na 75 miejsc). Obok niej popularnością cieszyły się zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne — 133 chętnych na 60 miejsc (2,22 na jedno miejsce) — oraz animacja społeczno-kulturalna, 2,07 na jedno miejsce (przyjęto 60 osób z 124). Mniej chętnych było na pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą — 1,3 na jedno miejsce (spośród 78 osób dostało się 60) i edukację filozoficzno-społeczną — 1,10 na jedno miejsce (z 33 kandydatów odpadło 3).

Ciężko było skompletować grupę na dwóch nowych specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej oraz wychowanie ekologiczne z etyką środowiskową. Na 30 miejsc było chętnych odpowiednio: 0,3 i. 0,43 osób. Limit jednak został wypełniony, bo część osób, które nie dostały się na wybrane w pierwszej kolejności kierunki pedagogiczne, wyraziło chęć zmiany.

Na Wydziale Artystycznym większych problemów z naborem na studia stacjonarne nie było. Na kierunek grafika zgłosiło się najwięcej chętnych, bo 2,6 na jedno miejsce; z 65 chętnych osób przyjęto 25. Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych chciało studiować 74 młodych ludzi, a 50 z nich przyjęto (1,48 na jedno miejsce). Nieco ponad jedna osoba na jedno miejsce startowała na edukację artystyczną w zakresie sztuk muzycznych (z 40 kandydatów dostało się 36 osób).

Większość przyszłych studentów obu nadolziańskich wydziałów to osoby z Górnego i Dolnego Śląska, dużą reprezentację ma oczywiście Śląsk Cieszyński i jego okolice, ale zdarzają się także rodzynki z bardziej odległych zakątków: Bieszczad, Mazur czy Warszawy.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama