, sobota 9 grudnia 2023
Cieszyn: Wpadli przemytnicy ludzi
Zatrzymanie przemytników było możliwe dzięki pracy dochodzeniowej funkcjonariuszy na przejściu granicznym w Cieszynie. fot. WO Dodaj do Facebook

Cieszyn: Wpadli przemytnicy ludzi

PAP/ER
Cztery osoby, organizujące przemyt mieszkańców Azji i Afryki przez polsko-czeskie przejście w Cieszynie, zatrzymała śląska straż graniczna — poinformował jej rzecznik major Grzegorz Klejnowski.
Migrantów, którzy chcieli dostać się do Włoch, przewożono w naczepach tirów, w warunkach zagrażających ich zdrowiu i życiu. Za przewiezienie przez granicę płacili nawet po 1500 euro.

Zatrzymani organizatorzy przemytu to trzech mężczyzn i kobieta - Polak, Pakistańczyk i dwoje obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej. Ujęto ich w Warszawie i dwóch innych miejscowościach woj. mazowieckiego. Wszyscy przebywali w Polsce legalnie. Mają od 34 do 47 lat. Odpowiedzą za udzielenie pomocy w zorganizowaniu migrantom nielegalnego przekroczenia granicy.

Jak powiedział mjr Klejnowski, ujęcie podejrzanych było możliwe dzięki pracy dochodzeniowej funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, która od kilkunastu tygodni na przejściu granicznym w Cieszynie wykrywała przemyt migrantów pochodzących m.in. z Indii, Pakistanu i Senegalu. Wszystkie te przypadki były do siebie podobne.

Ludzie byli ukryci w naczepach tirów. Przewoźnikami byli litewscy i łotewscy kierowcy, którzy — niekiedy w bardzo ekstremalnych warunkach, niejednokrotnie zagrażających zdrowiu, a nawet życiu migrantów — przemycali ich do Włoch. — Przewozili ich często wśród ładunków, które mogły przesunąć się w czasie jazdy i zmiażdżyć ukryte osoby — powiedział Klejnowski. — Niejednokrotnie po wykryciu próby przemytu straż graniczna musiała w pierwszej kolejności organizować migrantom pomoc medyczną. Pod plandeką w czasie upałów temperatura była tak wysoka, że starsze osoby miały trudności z oddychaniem, a dzieci płakały.

W czterech przypadkach wykryto łącznie 57 cudzoziemców, którzy próbowali przejechać przez polsko-czeską granicę. Płacili za to nawet 1500 euro. Wszyscy migranci, m.in. obywatele Indii i Pakistanu, do Polski wjeżdżali legalnie. Tu znalazły się osoby, które za pieniądze chciały im pomóc dostać się do Włoch w celu poszukiwania pracy.

Zatrzymane ostatnio osoby wkrótce staną teraz przed prokuratorem. Za udział w organizowaniu przemytu ludzi przez granicę grozi nawet do ośmiu lat więzienia.

W sprawie zatrzymanych jest już dziewięć osób. Wśród nich są czterej kierowcy tirów, którzy przewozili przez granicę migrantów. Podczas ostatnich zatrzymań funkcjonariusze zabezpieczyli paszporty i dowody osobiste obywateli Rosji, kilkanaście kserokopii dokumentów paszportowych obywateli Pakistanu, blisko 30 zdjęć paszportowych niezidentyfikowanych osób. Zabezpieczono także kilka kart pobytu cudzoziemców w Polsce. Do czego miały one służyć wyjaśni prowadzone dochodzenie.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama