, piątek 14 czerwca 2024
Beskidzkie owce zeszły z hal (zdjęcia)
W Beskidzie Śląskim jest dziesięciu baców, którzy prowadzą kulturowy wypas owiec. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Beskidzkie owce zeszły z hal (zdjęcia)

JM, fm/gazeta.pl, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Po blisko półrocznym wypasie, ostatnie z beskidzkich owiec zeszły z hal. W niedzielę, 2 października, na Stecówce w Istebnej odbył się tradycyjny rozsod. Była to m.in. okazja do owczych serów, placków owczarskich ze szpyrkom z sądku, czy gulaszu z baraniny.
Według tradycji owce na halach pozostają aż do przypadającego na dzień 29 września dnia św. Michała. Później wracają do wiosek i tam bacowie rozliczają się z ich właścicielami. Górale wierzą, że jeśli baca czy juhas zostanie na halach dłużej, to na wiosnę nie wróci już w góry.

Od kilku lat stada owiec zaczynają wracać na beskidzkie hale. Stało się to dzięki góralom, którzy uparli się, że tradycję przodków należy kontynuować. Zapotrzebowanie na wyroby z owczego mleka jest duże. Popularna staje się także jagnięcina. Pomysłów na to, jak przyrządzić owczy ser jest tysiące. Wypas owiec zapobiega zarastaniu hal, dzięki czemu udaje się chronić rzadkie gatunki roślin, np. storczyki. Korzyści są ogromne, dlatego województwo śląskie dopłaca góralom do tradycyjnego wypasu w ramach programu "Owca Plus".

W Beskidzie Śląskim jest dziesięciu baców, którzy prowadzą kulturowy wypas owiec. W całych Karpatach jest ich ponad setka.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

blisko - Istebna
po pół wypasie rocznym... to nie był full wypas?
co to piszecie ?

pewnie biskup polecił by zachęcić owieczki do udziału w wyborach, więc je sprowadzono ... brawo, piękny zwyczaj. Ale od kiedy mamy baców w Beskidach? Tu zawsze byli łowczorze.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama