, niedziela 10 grudnia 2023
18 tys. odbiorców bez prądu, trudne warunki na drogach
Atak zimy na Śląsku Cieszyńskim. 19 marca. Fot. Wojciech Krawczyk Dodaj do Facebook

18 tys. odbiorców bez prądu, trudne warunki na drogach

GAZETA.PL
18 tys. odbiorców bez prądu, trudne warunki na drogach

Atak zimy na Śląsku Cieszyńskim. 19 marca. Fot. Fryderyk Dral

Padający od piątku mokry śnieg spowodował w różnych częściach woj. śląskiego awarie energetyczne, które pozbawiły prądu łącznie ok. 18 tys. odbiorców. Na drogach są trudne warunki, miejscami zalega warstwa błota pośniegowego.
Od piątku w wielu miejscach regionu spadło co najmniej 5-7 cm mokrego śniegu. Jak poinformowało w sobotę działające przy wojewodzie śląskim Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, najrozleglejsze awarie energetyczne wystąpiły na Śląsku Cieszyńskim i w Beskidzie Śląskim, w okolicach Cieszyna, Wisły, Ustronia i Brennej.

Łącznie w sobotę rano energii elektrycznej nie miało tam ok. 13 tys. odbiorców. Powodem były wyłączenia dwóch linii średniego napięcia w rejonie Bielska Białej i dziesięciu w rejonie Cieszyna. W związku z wyłączeniami na całym tym obszarze nie działało 175 stacji energetycznych.

W rejonie Zawiercia, Jaworzna i Będzina prąd nie docierał do ok. 3 tys. odbiorców. Wyłączonych zostało tam dziewięć linii średniego napięcia, odcinając zasilanie 82 stacji energetycznych.

Awarie spowodowane powalonymi na sieć przesyłową drzewami dotknęły również ok. 2 tys. odbiorców wokół Mikołowa i Pszczyny. W tej okolicy w sobotę rano nie działało łącznie 27 stacji energetycznych.

Obrywające się pod naporem śniegu drzewa i gałęzie uszkodziły sieć trakcyjną na trzech lokalnych trasach kolejowych. Awarie dotknęły odcinków linii z Imielina do Chełma Śląskiego, Ligoty do Orzesza Jaśkowic, oraz z Wisły do Ustronia Polany.

Utrudnienia na drogach i na kolei

Przewozy Regionalne zadeklarowały na uszkodzonych szlakach pasażerskich wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej. Utrudnienia wystąpiły również w ruchu towarowym, m.in. obsługującym kopalnie Ziemowit w Lędzinach i Wesoła w Mysłowicach, a także w rejonie katowickich dzielnic Ochojec, Muchowiec i Panewniki.

Trudne warunki atmosferyczne dotknęły też komunikację samochodową. Choć większość odcinków głównych jest mokra i czarna, miejscami mogą wystąpić oblodzenia, a na asfalcie może zalegać rozjeżdżony, mokry śnieg. Na bocznych drogach w wielu miejscach utrzymuje się warstwa zamarzającego śniegu lub błota pośniegowego.

Jak poinformowali specjaliści z krakowskiego oddziału Instytutu meteorologii i Gospodarki Wodnej, piątkowe i nocne opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu powinny w sobotę zanikać. Temperatura w sobotnie przedpołudnie może utrzymywać się w okolicach zera, by po południu wzrosnąć do 3-4 stopni. W nocy z soboty na niedzielę chwycić ma lekki mróz.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tu nie chodzi o wycinanie drzew !!!! tylko gałęzi bezpośrednio zagrażającym przewodom elektrycznym. Jeżeli by większość trakcji przebiegało pod ziemią nie było by tego problemu - ale to w większości własciciele gruntów nie zgadza sie na takje rozwiązanie .

Gdzie w Cieszynie nie było prądu?

PS Nikt za wycięcie drzewa nie idzie do więzienia, są jedynie grzywny, i słusznie - gdyby nie drzewa to byśmy się podusili pyłem. Im więcej drzew, tym lepiej dla wszystkich.

a pociągi jak stały, tak stoją Oo

a pamiętacie awarie wyciągu na palenicę w tym roku i w zeszłym? to własnie przez brakróbstwo energetyków.

mogą być pod napięciem !

gdy w Najjaśniejszej RP jeździły PORCHE-furmanki nikomu przy tych szybkościach drzewa nie szkodziły. Nie znam w Polsce przypadku, aby furman rozbił się o drzewo, ale obecnie jesteśmy rekordzistami na swiecie w ilośći śmiertelnych wypadków drogowych z powodu drzew przydroznych, których boja sie wyciąć - własnie ... KTO ?

pogrartulowac tzw.zielony
za wycięcie drzewa ludzie ida do więzienia?

prowadzi się przez lasy, blisko drzew, by była robota dla sektora pracującego na zewnatrz ..>?

mówiono o tym w radio (pr III)

Elektrownie fundują pracownikom całe wczasy - dopłaty do rachunków - a linie energetyczne ( stan drzew ) w fatalnym stanie - kiedyś w minionym ustroju bardziej dbano o te sprawy !!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama