, niedziela 14 lipca 2024
 Droga Krzyżowa połączyła Cieszyny
Podczas kolejnych stacji Męki Pańskiej, idąc za drewnianym krzyżem, wierni rozważali tematy związane z rodziną i małżeństwem oraz kapłaństwem. fot. Bolek Niedoba/ihorizont.cz Dodaj do Facebook

Droga Krzyżowa połączyła Cieszyny

Gazeta.pl, ER/Gazetacodzienna.pl
W piątek po raz drugi w historii Cieszyna ulicami polskiej i czeskiej części miasta przeszła wielkopostna Droga Krzyżowa. Około 700 osób wyruszyło z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie do sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej po polskiej stronie Olzy.
Podczas kolejnych stacji Męki Pańskiej, idąc za drewnianym krzyżem, wierni rozważali tematy związane z rodziną i małżeństwem oraz kapłaństwem. Modlono się m.in. za pracujące w Cieszynie zakonnice i zakonników.

Odwoływano się także do bolesnej polsko-czeskiej historii miasta. — To miasto też miało swoje upadki. Oby te rany się zabliźniły. Stojąc dziś na moście Przyjaźni powinniśmy sobie podać sobie dziś dłonie i powiedzieć: przebaczamy i prosimy o przebaczenie — mówił na granicznym moście jeden z cieszyńskich kapłanów.
Ks. Robert Wojnowski SJ z jezuickiej parafii w Czeskim Cieszynie mówił, że w uroczystości przeważali Polacy. — U nas w parafii do kościoła uczęszcza około 2 tys. osób. To i tak sporo, bo to około 0.5 proc. wszystkich wierzących w Czechach — zauważył.

— Młodzież w Czechach potrzebuje Boga. My tutaj w Cieszynie jesteśmy blisko Polski, więc bliżej nam do Kościoła. To moja druga polsko-czeska Droga Krzyżowa — przekonywał 19-letni Jan Pavlik z Czeskiego Cieszyna, idący w Drodze Krzyżowej, Piątkowe nabożeństwo zakończyła Msza św. w kościele pw. Marii Magdaleny.

W 2008 roku nabożeństwo w takiej formie można było zorganizować po raz pierwszy, dzięki rozszerzeniu strefy Schengen i otwarciu granic. Tegoroczna Droga Krzyżowa została włączona w trwające obchody 1200-lecia Cieszyna.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Już w oświeceniu wieszczono koniec chrześcijaństwa. Mówiono, że za sto lat nikt już o tym nie będzie pamiętał. Minęło kilkaset i jest nieźle. Więc trzeba współczuć wrogom kościoła i ateistom. Nie spinajcie się tak. I tak nie dacie temu rady. Bój jest. Czy Ci się to mieści w głowie, czy nie.

a boga nie było i nie ma i po co to wszystko, te klechy i kościoły, żeby Was naiwnych trzymać u pysku. Przestańcze się bać swych naiwnych babć i przestańcze chodzić do kościołów. Babcie i tak do 10 lat wymrą, te przedwojenne a wam zostanie łażenie każdą niedzielę do kościoła to wstyd w 21 wieku.

Człowieku, daj innym spokój. jeśli nie wierzysz twoja sprawa, inni jeśli chcą to niech wierzą. Właśnie u Czechów obecnie można zaobserwować wzrost wierzących. Jak nie znasz tematu to się nie odzywaj. Poza tym kto kogo zmusza do uczestniczenia w takich wydarzeniach. Poszli tam ludzie, dla których to coś oznacza i poszli tam dobrowolnie.

do obrażającego ,; przekonasz sie że BOG istnieje nawet w twoim marnym życiu i nie pleć już głupot !!!

to twoje życie jest marne i dlatego potrzebujesz boga

wars juz sie nie podpisuje i mysli ze wszyscy sa tak glupcy jak on i go nie rozpoznaja.

Wars, się podpisuje, tyle ,że nie zawsze mam czas być tam gdzie ty pszesz swoje marne wypociny. A gdzie mnie rozpoznałeś?Widać ,że tu niktnie dorównuje twojej inteligencji i nikt też nie zamierza się licytować z twoją mądrością, anex-sie,666 czy? i jak ci tam jeszcze.Acha Antoś.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama