, niedziela 19 maja 2024
W Ustroniu będzie park zdrojowy
Park zdrojowy postanie na Zawodziu. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

W Ustroniu będzie park zdrojowy

EP
Dwa największe miasta uzdrowiskowe na Śląsku Cieszyńskim – Ustroń i Karwina – mają wspólne plany. Uzdrowisko w Ustroniu i zaolziańskie sanatorium darkowskie chcą zrealizować swoje pomysły dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Współpracy Transgranicznej.
– W ramach projektu realizowanego w dwóch miastach – Ustroniu i Karwinie – powstanie infrastruktura parków zdrojowych. U nas – na szczerym polu, natomiast w Karwinie mają pomysł na przebudowę i modernizację istniejącego już parku – wyjaśnia Grzegorz Dziewior, prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń”. Nowy park zdrojowy powstanie na niezagospodarowanych terenach położonych nieopodal głównego budynku uzdrowiska. – Wybudowane zostaną pijalnia wody, której u nas teraz brakuje oraz inhalatorium i tężnia solankowa podobna do tej, jaka jest w Ciechocinku. Oprócz tego powstanie system ścieżek terapeutycznych i turystycznych oraz oczywiście odpowiednia ilość terenów zielonych – dodaje Dziewior. Takie pomysły uzdrowisko miało od lat, ale przy innych inwestycjach schodziły na dalszy plan.

Nieco odmienne plany ma Karwina – tutejsze sanatorium ma już bowiem park uzdrowiskowy. – Chcemy zmodernizować nasze obiekty. Park zdrojowy, w przeciwieństwie do Ustronia, już mamy, ale zamierzamy go przebudować. Z Ustroniem będziemy ściśle współpracować w ramach promocji i rozwoju ruchu turystycznego – mówi Jan Urbanek, koordynator projektu z czeskiej strony.

Oprócz tego, że każde z miast zrealizuje nowe inwestycje, będą też i wspólne działania promocyjne. – Na razie mamy mało klientów z Polski, ale chcemy zacząć ich jakoś do nas przyciągać, i właśnie w tym ma nam pomóc wspólny projekt z Ustroniem – mówi dyrektor sanatorium „Darków”, Petr Kacíř. Również ustrońskie uzdrowisko liczy, że odwiedzi je więcej osób z Czech. Jak dodaje Grzegorz Dziewior, na razie nie jest to możliwe na większą skalę ze względu na inne zasady finansowania przez ubezpieczalnie pobytów sanatoryjnych. – Myślimy więc o poszerzeniu współpracy głównie o działania na polu naukowym i kulturalnym. Będą to wspólne konferencje naukowe, wymiana kulturalna, realizowane razem projekty medyczne. A naszych kuracjuszy możemy np. wozić na wycieczki do Darkowa i stamtąd będą mogli oczywiście przyjeżdżać do nas – wyjaśnia prezes ustrońskiego uzdrowiska.

Co ciekawe, oba ośrodki chcą współpracować, ale żaden z nich nie ma wersji strony internetowej w języku sąsiada. Władze uzdrowisk deklarują, że teraz być może się to zmieni.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dzięki środkom z Europejskich Funduszy
Uraczyć będzie można więcej kuracjuszy

Wreszcie moze cos sie zacznie dziac konkretnego w Uzdrowisku, bo czasy swietnosci juz minely, czas modernizowac i unowoczesniac infrastrukture. Zycze powodzenia ; )

Nie wiem - ale odnoszę ostatnio wrażenie - że konkurencja ma ciekawsze artykuły... Może to jednak wrażenie

Tak, to wrazenie

Chyba nie uwazasz tego co sie tam ukazuje - patrz inny portal - za artykuły?!

Z tymi Funduszami ; - tak przy sposobności
Mniej znaczą pomysły – więcej znajomości

GZC zmienia się w tygodnik ogłoszeniowo-reklamowy coraz mniej w nim coś konkretnego do przeczytania o coraz więcej ogłoszń i reklam i porównujac go z innymi tygodnika jest bardzo drogi.

gdyby gzc nie cieszył sie duza popularnoscia, to ludzie nie dawaliby reklam nie uwazacie? mowcie co chcecie ale jak sie da ogloszenie wlasnie do Glosu to o razu jest odzew. osobiscie zaczynam czytanie tej gazety od ogloszeń,a tych w Codziennej ani razu nawet nie przejrzalam

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama