, piątek 29 września 2023
Tej zimy będzie gdzie szusować!
W poniedziałek z pomocą śmigłowca zamontowane zostały słupy wyciągu. fot. Józef Michałek Dodaj do Facebook

Tej zimy będzie gdzie szusować!

KRZYSZTOF KACZOROWSKI
Tej zimy będzie gdzie szusować!

Narciarze marzą już o prawdziwej zimie. fot. Wojciech Trzcionka

Nowy wyciąg krzesełkowy z czteroosobowymi kanapami o przepustowości 2400 osób na godzinę, do tego nowoczesne systemy oświetlenia i naśnieżania – to wszystko wejdzie w skład nowego ośrodka narciarskiego Zagroń w Istebnej.
Dawny wyciąg Marek znajdujący się na stokach Złotego Gronia w Istebnej jest w końcowej fazie modernizacji. To właśnie na jego bazie powstaje nowy ośrodek Zagroń. Miłośnicy białego szaleństwa będą mogli korzystać z nowego wyciągu i z dwóch tras zjazdowych, o różnych długościach i stopniach trudności. — Chyba żaden obiekt w okolicy nie będzie mógł pochwalić się infrastrukturą na podobnym poziomie. Wyciąg będzie „chodził" do ostatniego klienta przy akompaniamencie kapeli góralskiej. Do dyspozycji naszych gości będzie również pensjonat w góralskim stylu z wygodnymi apartamentami i salą biesiadna z grillem. W planach jest również kręgielnia — powiedział nam jeden z współwłaścicieli ośrodka Leszek Łazarczyk.

W ośrodku zadbano również o parkingi, które znajdować się będą bardzo blisko wyciągu. — Chcemy zapewnić komfort narciarzom nie tylko na stoku. Miejsca parkingowe to jeden z istotniejszych elementów, jakim powinien dysponować nowoczesny ośrodek narciarski. Bardzo atrakcyjne będą również ceny — dodał Łazarczyk, choć nie chciał na razie zdradzić, ile trzeba będzie zapłacić za korzystanie z nowego wyciągu.

Rozbudowa stacji jeszcze trwa. W poniedziałek z pomocą śmigłowca zamontowane zostały słupy wyciągu. Oficjalne otwarcie nowego ośrodka zaplanowano na 13 grudnia.

Do sezonu przygotowują się także inne ośrodki w Beskidach. Nowością jest m.in. modernizacja popularnej stacji narciarskiej Soszów w Wiśle. Jak już pisaliśmy, przybędzie tutaj nowa, czteroosobowa kolej linowa.

Tej zimy po raz pierwszy od lat będziemy mogli swobodnie jeździć na nartach również w Szczyrku. Właściciele gruntów pod trasami narciarskimi w ośrodku Czyrna-Solisko (13 wyciągów i 22 km tras) nie będą ich już grodzić — informuje „Gazeta Wyborcza". Trasy były blokowane z powodu kłótni, w jaką wdała się Gliwicka Agencja Turystyczna, do której należy ośrodek Czyrna-Solisko, z właścicielami gruntów. Góralom nie chodziło już nawet o wysokość odszkodowań za wykorzystywanie ich terenów. Domagali się nowych inwestycji i prywatyzacji ośrodka, w której mogliby uczestniczyć. Zgodnie z wyrokiem sądu bez ich zgody nie można było uruchomić wyciągów. W efekcie podczas kilku ostatnich zim nie działało 9 z 13 orczyków. Teraz górale i GAT w końcu dogadali się i wyciągi będą działać.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

hjuyj

hjuyj

Rany boskie góralska muzyka wypłoszy skutecznie klienta. (Nie lubię chamstwa i góralskiej muzyki)

Gratulacje, wreszcie się coś dzieje! Na pewno odwiedzę złoty groń tej zimy!

No jak biesiada to biesiada- ale jest jedno ale biedzie wódka, a podobno mają sprawdzać trzeżwość, wiec to nie możliwe staje się możliwym aby nabić kiesy. Bogatymu wszystko wolno

Kiedy góral z GAT przy stole siada No to musi się dogadać

Baca jak się z gazdą sprzągnie
To cepra ręcznie wyciągnie

dopisuję do powyzszej informacji parę zdań. Wyciąg narciarski w Istebnej na Złotym Groniu powstał na początku lat 80-tych. Został zbudowany przez pracownikow Kopalni" Manifest Lipcowy" / obecnie "Zofiówka"/ z Jastrzębia. Cieszył sie wielkim powodzeniem, stok jest słoneczny i północny. po klku latach został oswietlony, ratraku nie było wiec zapraszano młodzież miejscowej szkoły by pomogli ubic trasy narciarskie a poźniej mogli sobie bezpłatnie poszusowac. Sporo pracowników kopalni było z Cieszyna wiec wyciąg " Marek"/ od imienia inicjatora budowy wyciagu - Marka kOSTORZA/ STAL SIE B.POPULARNY w Cieszynie. w latach 90-tych osrodek
nabył od kopalni jeden z mieszkanców Istebnej.sucesywnie był rozbudowywany, rozszerzono
trasy zjazdowe,powstala baza hotelowa. trzeba nadmienic, że gdy budowano w Koniakowie i Istebnej przekażniki TV , owczesny kierownik Ośrodka / z Cieszyna/ wielce przysłuzyl sie do do ich instalowania.
Ciesze się,że na bazie dawnego " Marka" powstaje " Zagroń". Jeżdzę tam od poczatku jego powstania i uważam , że dla poczatkujących i srednich a zwłaszcza rodzin z dziecmi panujące tam warunki są idealne. PS. " Zloty Groń" - jego nazwa pochodzi z tej przyczyny, że gdy późnym latem rosnące tam zboża się "złoca" to ludzie prawili, że Gron jest zloty.
Muzyka goralska nie odstrasza prawdziwych narciarzy a raczej przyciaga, przez lata nie zauwazyłem tam chamstwa, chyba, że bedzie tam jeździł DDD. pozdrawiam i zapraszam na Złoty Groń.

Jak z gaździnką cepra chyci To nakopie mu do rzyci

Ja myślę, że DDD Tylko nas postraszyć chce

Górka dobra faktycznie dla dzieci i oldboyów. Ma jednak małą wadę - jest położona o min. kilkaset metrów za nisko.

Czesi wprowadzili w tym roku obowiązek używania ogumienia zimowego na specjalnie oznakowanych - głównie górskich - drogach.

Brak takich opon będzie karany wysokim mandatem. To ważna informacja dla kierowców.

jestem stalym bywalcem na stoku marek - cieszy fakt ze cos ryszylo dla dobra narciarzy -mam nadzieje ze obsluga bedzie dalej tak sympatyczna jak dotychczas-pozdrowienia dla wszystkich pracownikow wyciagu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama