, czwartek 6 października 2022
Szlakiem wiślańskich perełek
Wiadukt kolejowy w Głębcach to duma inżynierów okresu międzywojennego. Wybudowany w latach 1931-33 ma siedem przęseł, 122 m długości i 25 m wysokości. fot. Paweł Sowa/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Szlakiem wiślańskich perełek

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Na przyjeżdżających w Beskidy turystów od kilku dni czeka nowa atrakcja. To szlak zabytków architektury wiślańskiej.
Do tej pory turyści często nie mieli pojęcia, że podczas spacerów i wycieczek po Wiśle przechodzą obok obiektów, które są prawdziwymi perełkami historycznymi. Teraz to się zmieni dzięki duńskiej firmie Kristensen Group, która na zboczu Bukowej Góry buduje luksusowe apartamenty nawiązujące stylistyką do wiślańskiego modernizmu okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zaproponowała ona miastu wytyczenie i ufundowanie szlaku zabytków architektury. W dziewięciu punktach miasta zawisły już duże, zielone tablice z archiwalnym zdjęciem i opisem obiektu.

Na szlaku znalazły się zabytki prezentujące różne style i okresy, m.in. modernistyczny dom zdrojowy, pierwsze polskie schronisko w Beskidach, drewniany pałacyk myśliwski Habsburgów, czy gigantyczny wiadukt kolejowy z okresu międzywojennego. Na szlaku znalazł się także park kąpielowy wraz z basenem i kawiarnią.

— To świetna rzecz. Miejscowi często znają historię tutejszych obiektów, ale przyjezdni już nie. Przyjemniej poczytać o jakiejś lokalnej ciekawostce na miejscu, niż w przewodniku — mówili spotkani na szlaku Hanna i Marcin Piołun-Noyszewscy z Warszawy.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i tak niewielkim kosztem Kristensen Group zrobi sobie reklamę i pozytywny image. pewnie będą chcieli zabudowywać dalsze groniczki.

stanie sie parkingiem dla aut...?

We have been an ebay power seller and paypal confirmed seller of wow gold for years.We also offer cheap wow gold.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama