, środa 29 marca 2023
Przewodnik? Drugi zawód…
Turyści na Wzgórzu Zamkowym. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Przewodnik? Drugi zawód…

STELA
Przewodnik? Drugi zawód…

Podczas sobotniej imprezy można było kupić archiwalne wydawnictwa. Sprzedawała je Janina Guziur. fot. Stela

Miscellanea Przewodnickie odbyły się w sobotę w Domu Narodowym w Cieszynie. Temat: 100-lecie turystyki na Śląsku Cieszyńskim. To dobra okazja, żeby zapytać o kondycję przewodnictwa turystycznego w powiecie. Duże szanse przewodnicy wiążą z jubileuszowym 2010 rokiem.
Cieszyńskie koło przewodników dalej narzeka na brak osób, które mogłyby oprowadzać wycieczki w języku niemieckim. Sytuacja ta powinna ulec poprawie już za kilka miesięcy. Jak powiedział nam Ryszard Syrokosz, prezes cieszyńskiego koła przewodników, właśnie trwa kurs na przewodników.

— Uczestniczy w nim 30 osób. Kurs skończy się prawdopodobnie w marcu, dwa miesiące później powinien odbyć się egzamin państwowy. Z tego, co się orientuję, większość osób posługuje się językiem angielskim. Dwie osoby mówią po niemiecku. Jak się jednak okazuje, coraz większe zapotrzebowanie jest na przewodników francuskojęzycznych — przyznał Ryszard Syrokosz.

W Cieszynie nie ma przewodników, którzy utrzymywaliby się wyłącznie z tego zawodu. Jak podkreślają sami przewodnicy, stolica Śląska Cieszyńskiego nie jest miastem formatu Krakowa, Torunia, Warszawy czy Zakopanego, w którym sezon trwa praktycznie cały rok, a przewodnictwo to dla niektórych jedyny wykonywany zawód.

— W Cieszynie sezon też trwa praktycznie cały rok. W mieście wiele się dzieje, przygotowujemy się intensywnie do obchodów 1200-lecia legendarnego założenia miasta. Jubileusz już dziś jest szeroko rozpropagowany — zapewnił Ryszard Mazur, cieszyński przewodnik, sekretarz miasta.

— Pamiętajmy jednak, że przewodnicy pracują w innych zawodach. Na pewno duże pole do popisu będą mieli emeryci — zaznaczył Stanisław Kawęcki, inny cieszyński przewodnik.
Cieszyńscy przewodnicy mówią, że osoby, które już wkrótce do nich dołączą, powinny posiadać wiele zalet. Janina Guziur z koła nr 4 przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej: — Muszą nie tylko znać się na geografii, historii, ale także na ludziach.

W przerwie między kolejnymi wykładami można było kupić wiele archiwalnych wydawnictw, między „Kalendarze Cieszyńskie”. Niestety najważniejszy numer, na 2010 rok, nie dotarł. Wciąż był drukowany. Niektórzy kręcili głowami…
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pani Guziur wypowiada się jak znawca,a geografia i historia napewno nie jest jej mocną stroną!!!

a Ty XYZ to zawsze trącisz jadem. gdzie cię nie czytać, tam obrzucanie błotem.

Obserwer-Ty zawsze masz rację?Akurat w tym wypadku ocenaxyz jest bardzo trafna!

XYZ i Cieszyniankamają rację.Ta Pani "wcina się"do dyskusji na każdy temat,anie ma nic sensownego do powiedzenia.Poprostu plecie bzdury.

Janka Guziur nie jest przewodnikiem, jest czlonkiem wspierajacym naszego kola przewodnikow pttk, bardzo duzo nam pomaga, organizuje kiermasze ksiazkowe, imprezy rocznicowe itp. wiec nie musi sie znac na geografii, historii itd. wiec zasluguje na najwyzsze uznanie, kolo nasze jest czlonkiem zbiorowym Macierzy Ziemi Cieszynskiej ! wiec obserwatorze jezeli nie znasz kogos dobrze to go nie krytykuj !!!!!

TAK BRAKUJE NAM PRZEWODNIKOW W J: NIEMIECKIM; DO USTRONIA NA KURACJE PRZYJEZDZA B: DUZO GOSCI Z NIEMIEC;PO ZABIEGACH CHCA ZWIEDZAC; WEDROWAC: MAM NADZIEJE; ZE UDAM NAM SIE ZORGANIZOWAC KURS J:NIEM: DLA PRZEWODNIKOW W NAJBLIZSZYM CZASIE: ODNOSNIE DRUKU KALENDARZA CIESZYNSKIEGO WYDAWANEGO PRZEZ MACIERZ TO NIESTETY DRUKARNIA Z POWODU AWARII NIEZDAZYLA GO WYDRUKOWC:

I tu sięPan myli.Znam tę Panią dużo lepiej niż kto inny.

jak ktoś chce być bardzo przydatny, to bardzo dobrze, że się angażuje, z drugiej strony powinien mierzyć siły na zamiary i "nie wstyrkać się' do wszystkiego , ustępując pola osobom bardziej kompetentnym

jest demokracja, kazdy ma prawo sie wypowiadac i nasza kolezanka Janka tez ! tu w tym portalu zabieraja glos rozni gawedziarze i to w obelzywy sposob. Janka otrzymala pochwale i wyroznienie
za wieloletnia prace organizacyjna przez Zarzad Glowny Macierzy Z C ale tego obserwator nie wiedzial .

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama