, poniedziałek 11 grudnia 2023
Perełki z Frysztatu
Podwoje zamku otwarte są dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem poniedziałku. fot. Marek Santarius/Głos Ludu Dodaj do Facebook

Perełki z Frysztatu

DANUTA CHLUP/Głos Ludu
Zamek w Karwinie-Frysztacie na Zaolziu, będący w przeszłości posiadłością rodziny Larischów, rozpoczął dwunasty sezon turystyczny. Zwiedzający mogą wybierać spośród trzech tras zwiedzania i oglądać 33 salony. Do nowości należą piękna porcelana z europejskich manufaktur oraz oryginalne dywany perskie.
Choć Karwina nie należy do czołówki czeskich miast żyjących z turystów, zamek cieszy się niemałym zainteresowaniem. – W zeszłym roku mieliśmy 24 tys. odwiedzających. Dużo wycieczek przyjeżdża z głębi kraju, jest też sporo turystów z Polski – mówi Alexandra Rebrová, kierowniczka zarządu zamku Urzędu Miejskiego w Karwinie. – Przyjeżdżają na przykład grupy, które zatrzymują się u nas, potem jadą do Pszczyny i do Raciborza. Dla Polaków nasz zamek jest atrakcyjny również dlatego, że przewodnicy mówią po polsku.

Pierwotny, drewniany zamek frysztacki został zbudowany przez Piastów, do których należało założone w XIII wieku miasto Frysztat. Po pożarze rezydencja zyskała kształt renesansowy. Jej ostatni właściciel z dynastii Piastów, książę Fryderyk Kazimierz, mocno się zadłużył i po jego śmierci w 1571 roku zamek musiał zostać sprzedany. Przez kolejnych 200 lat właściciele często się zmieniali. Swój dzisiejszy kształt zamek zawdzięcza hrabiemu Larischowi-Mönnichowi, który kupił miasto Frysztat w 1792 roku i osiedlił się w zamku, który przebudował w stylu empiru. Założył też rozciągający się pod zamkiem park. Po II wojnie światowej majątek rodziny Larischów został skonfiskowany przez państwo. Dopiero w latach 90., po remoncie, zabytkowe mury udostępniono zwiedzającym.

Podwoje zamku otwarte są dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem poniedziałku. Pierwsza trasa dla zwiedzających prowadzi przez stylowe wnętrza, wyposażone w zbiory sztuki z XVI-XX wieku i jedną z najbogatszych w zasoby bibliotek zamkowych w Republice Czeskiej. Do cennych eksponatów należą flamandzkie tapiserie z XVII i XVIII wieku, porcelana europejska i dywany perskie. Druga trasa pokazuje styl życia dziewiętnastowiecznej szlachty – umeblowanie i wystrój wnętrz, zegary, srebro, suknie. Trzecia zainteresuje miłośników malarstwa. W bocznym skrzydle, nazywanym Lottyhausem, mieści się bowiem filia Galerii Narodowej w Pradze. Wystawione są w niej dzieła czołowych czeskich malarzy XIX wieku – Mikoláša Aleša, Josefa Václava Myslbeka, Josefa Mařátki i innych.

W przyszłości – może już za rok – zarząd zamku chciałby udostępnić zwiedzającym oratorium, które było miejscem modlitwy rodziny szlacheckiej. Łączy ono zamek z kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z kościołem. – Dla turystów byłoby to bardzo atrakcyjne, ponieważ podobne oratoria są rzadkością – uważa Alexandra Rebrová. – W zamkach zwykle bywały kaplice, a tu jest inaczej. Z oratorium można by oglądać prezbiterium kościoła i Kaplicę Morawską.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A może ktoś poda ile kosztuje bilet wstępu do tego zamku?Czy można płacic w polskich złotych?

http://www.zamek-frystat.cz/cze/vstupne.html

Swoją drogą - przewodnicy mówią po polsku (za co należy dodatkowo zapłacić, ok) ale strona internetowa tylko po czesku i angielsku.

A we Frysztacie może 1%. Co ta głupia granica narobiła

ale, czerwonego jelonka nie widzę...:-)

Bo ten Fryderyk Kazimierz to niemożliwy utracjusz był, ale zdaje się, że u tej linii Piastów to było genetyczne... ; )

Pani Danuto, z pełną sympatią ( powaga ) - pozbieranie informacji tu i tam i sklejenie ich do kupy wymaga jeszcze czegoś w rodzaju filozofii klejenia; ja tu widzę nieporadnie sklejone informacje bez żadnej widocznej logiki - nie chcę być sadystą, ale doprawdy- odbiorca zasługuje na odrobinę staranności, ktoś chyba Pani za to płaci; tyle na temat, już nie będę

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama