, czwartek 28 marca 2024
Na beskidzki szlak z kijami
Polsko-czeski szlak otwrato w sobotę. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Na beskidzki szlak z kijami

DC/Głos Ludu
Na beskidzki szlak z kijami

Nordic walking powstał w Finlandii w pierwszej połowie XX wieku. fot. ARC


Na beskidzki szlak z kijami

Do wyboru są trzy trasy – góralska (najdłuższa i najtrudniejsza, licząca ponad 15 km), bukowiecka i istebniańska. fot. ARC

Beskidy mają nową atrakcję turystyczną – park do nordic walkingu. W Bukowcu otwarto trzy trasy przeznaczone dla miłośników „turystyki z kijkami”. Ich przygotowanie, oznakowanie i wydanie map zrealizowano w ramach wspólnego projektu gmin Bukowiec i Istebna, dofinansowanego z funduszy europejskich.
— Na razie niezbyt dużo ludzi uprawia nordic walking. Mamy nadzieję, że te szlaki, prowadzące piękną okolicą, będą zachętą dla kolejnych osób — powiedział wójt Bukowca, Petr Jalowiczor. Wójt jest jednym ze świeżo wyszkolonych instruktorów nordic walkingu, którzy otrzymali w sobotę certyfikaty z rąk prowadzącego szkolenia Stanislava Šeredy. — Z zawodu jestem masażystą sportowym, fizjoterapeutą. Kiedy jakieś dziesięć lat temu szukałem sportu, który mogliby uprawiać wszyscy bez względu na wiek i stan zdrowia, wpadłem na nordic walking — mówił Šereda. — Nordic przyjął się i widać coraz więcej osób z kijkami Park do nordic walking to jeden z pierwszych tego typu projektów na większą skalę w ramach całego kraju. I muszę przyznać, że choć schodziłem już dużo gór, to Bukowiec zachwycił mnie, okolica jest przepiękna.

Szlaki rozpoczynają się w ośrodku „Kempaland” w Bukowcu. Do wyboru są trzy trasy – góralska (najdłuższa i najtrudniejsza, licząca ponad 15 km), bukowiecka i istebniańska. W ośrodku będzie też działała wypożyczalnia kijków. Początkujących „chodziarzy” wtajemniczą w technikę przeszkoleni instruktorzy.

Pomimo ulewnego deszczu, w sobotę wyruszyło na nowe szlaki kilkunastu adeptów nordic walkingu. Prowadzili ich dwaj instruktorzy – czeski i polski. Elżbieta Studzińska z Koniakowa przyszła do Bukowca z koleżankami. — Chodzimy z kijkami regularnie już od kwietnia – codziennie, między 6.00 a 7.00 rano, przed pracą — mówiła kobieta w średnim wieku. — Początkowo czuło się zmęczenie, ale jest coraz lepiej.

Zdaniem Stanislava Šeredy, właśnie kobiety po czterdziestce najczęściej decydują się na uprawianie nordic walkingu, licząc na poprawę sylwetki. Nordic walking powstał w Finlandii w pierwszej połowie XX wieku. Pomyślany był początkowo jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kiedyś np. hulaj hop, naturyzm dzisiaj nordic.

hula hop, nie hulaj (dusza) :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama