, niedziela 1 października 2023
Magnolie kwitną na szlaku
Magnolie pojawiły się w Cieszynie pod koniec XVIII wieku. Dzisiaj mają tu swój szlak. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Magnolie kwitną na szlaku

ER
Warto wybrać się na spacer do Cieszyna. Właśnie zaczynają kwitnąć słynne wiekowe magnolie.
Te pięknie krzewy pojawiły się w Cieszynie pod koniec XVIII wieku. Sprowadził je tu ks. Leopold Jan Szersznik, który na Frysztackim Przedmieściu miał ogród botaniczny. Mieszkańcom krzewy tak się spodobały, że zaczęli je rozsadzać w ogrodach. Początkowo rosły wyłącznie przy willach bogatych mieszczan, dla których krzewy magnolii były oznaką prestiżu i statusu majątkowego. Dzisiaj są już atrakcją turystyczną i mają swój szlak wytyczony kilka lat temu przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego, który prowadzi z placu Kościelnego ulicami Sienkiewicza, 3 Maja, Miarki aż do Parku Pokoju. Żeby go pokonać wystarczy godzina.

Na świecie kwitnie aż 125 gatunków magnolii. Krzewy te występują dziko w Azji od Himalajów po Japonię oraz w Ameryce Północnej i Południowej. W okresie dynastii Tang (618-906 r.) w Chinach magnolia zastrzeżona była tylko do ogrodów cesarskich i przy świątyniach (do dzisiaj kwiaty magnolii są tam symbolem czystości i szczerości). Do Europy roślina została sprowadzona w 1790 roku przez Francję i Anglię. Magnolią ochrzcił ją w 1777 roku Linneusz. Zrobił to na cześć francuskiego lekarza i botanika Pierre Magnola.

Na cieszyńskim szlaku zobaczymy kilka gatunków kwitnących magnolii — gwiaździste, pośrednie, Aleksandry czy Lenné´go. Największe mają 5 metrów wysokości.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wiele pięknych magnolii kwitnie poza szlakiem, jak np. ta na zdjęciu ( ul. Bucewicza )

Dużo magnolii jest tez na ulicy Przepilińskiego i Powstańców Śląskich.

lepsza od leżącej ósemki ...?

Magnolia symbol Cieszyna! A "nasz" kochany burmistrz nawet nie umieścił tych pięknych i wyjątkowych drzew w folderach które ukażą się z okazji 1200 lecia! I żeby była jasność. Sam! Nie konsultując z radą! Na pytania radnych, czy można by jeszcze magnolie tam umieścić?
Odpowiedź była krótka: Nie klamka zapadła i tyle!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama