, wtorek 16 kwietnia 2024
Goprowcy pod okiem satelity
Maciej Siedlaczek z Techmeksu przekonuje, że nowe urządzenia ułatwią pracę górskim ratownikom. fot. Paweł Sowa/Gazeta.pl 



Dodaj do Facebook

Goprowcy pod okiem satelity

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Dzięki małemu urządzeniu w plecaku goprowca i krążącemu wokół Ziemi satelicie akcje poszukiwawcze w Beskidach będą o wiele szybsze i bezpieczniejsze. — Udało nam się wyprzedzić ratowniczy świat — cieszy się Jerzy Siodłak, szef beskidzkich goprowców.
Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie mają wątpliwości. — To rewolucja w naszym fachu. Na świecie są stosowane podobne rozwiązania, ale żadne nie jest tak zaawansowane jak to — mówi Siodłak, który prezentował zalety nowego systemu na Międzynarodowym Kongresie Służb Ratowniczych we francuskim Chamonix. Chodzi o system nawigacji terenowej dla ratowników górskich, przygotowany przez bielski Techmex we współpracy z firmą Imagis, zajmującą się rozwiązaniami nawigacyjnymi stosowanymi głównie w samochodach. W pracach uczestniczyli ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, którzy będą z niego korzystać.

System będzie wykorzystywany podczas akcji poszukiwawczych w górach. Ratownicy otrzymają specjalne, bezobsługowe nadajniki wielkości paczki papierosów. Mogą je przymocować do samochodu, skutera śnieżnego albo włożyć do plecaka. Urządzenie samo połączy się z satelitą, a następnie z centralną stacją GOPR w Szczyrku. Tutaj osoba kierująca akcją na ekranie komputera będzie na bieżąco obserwować przemieszczanie się poszczególnych ratowników w terenie. Pozycje goprowców będą wyświetlane na mapie. — Przygotowaliśmy ją na podstawie bardzo dokładnych zdjęć satelitarnych i obserwacji terenowych. Są tam zaznaczone szlaki, drogi, potoki, polany, szałasy, żleby, jaskinie — wymienia Maciej Siedlaczek, kierownik projektu w Techmeksie.

Dzięki temu kierujący akcją będzie na bieżąco informował ratowników o terenie, w jakim się znajdują i charakterystycznych punktach w pobliżu. Wskaże im najlepszą trasę marszu i kierunek poszukiwań, co umożliwi lepszą koordynację akcji ratowniczych i znacznie szybsze dotarcie do zagubionych. — W trudnym terenie, ciemności czy mgle ratownicy będą prowadzeni jak po sznurku. To ogromne ułatwienie — mówi Grzegorz Pastwa z Techmeksu, zarazem ratownik GOPR.
Na początek system obejmie rejon Babiej Góry, czyli bardzo popularnego i najniebezpieczniejszego szczytu w Beskidach. Turyści gubią się tu średnio co dwa tygodnie. Ratownicy będą go tu testować już w czasie nadchodzącej zimy. Potem obejmie także kolejne partie Beskidów oraz inne pasma w Polsce. Niewykluczone, że nadajniki będą mogły wypożyczać wycieczki szkolne, co zagwarantuje im bezpieczeństwo.

Beskidzki GOPR otrzyma nowe rozwiązania za darmo, ponieważ Techmex jest jego oficjalnym sponsorem.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

super! a bielski techmex to naprawde ciekawe zjawisko w polskiej przedsiębiorczości.. ciągle się rozwija. :)

Się chwali !! Gratulacje !!

nie bardzo rozumiem kasowanie komentarzy?

pomijając wszystko inne jak się oczymś pisze a nie
wie się nic na ten temat to może lepiej zapytać fachowców,satelity GPS nie krąża wokół ziemi,
są zawieszone nieruchomo w przestrzeni kosmicznej,to by było na tyle.

@dystans
Satelity GPS "są zawieszone", ale satelity rejestrujące zdjęcia wykorzystane w projekcie krążą wokół ziemi

nie bede reagowal na szczeniackie zaczepki(patrz Ja), powiem tyle ze jesli chodzi o region to jest to raczej ciekawa informacja

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama