, czwartek 23 marca 2023
„Zwrot" w przód
Kazimierz Kaszper jest redaktorem naczelnym „Zwrotu" już po raz drugi. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

„Zwrot" w przód

GL/TWO
Zaolziański miesięcznik dla Polaków „Zwrot\" po latach zapaści, dzięki nowemu naczelnemu, powoli się odradza.
— Już w kwietniu nakład „Zwrotu” został zwiększony o 100 egzemplarzy, aby osiągnąć obecnie nakład 1550 egzemplarzy. Bolesne dla nas zmniejszenie się nakładu w poprzednich latach zostało zatem zahamowane i - mamy nadzieję - trwale odwrócone. Niemniej nadal poszukujemy nowych czytelników — mówi redaktor naczelny pisma, Kazimierz Kaszper.

W przyszłym roku oprócz 12 numerów „Zwrotu” redakcja przygotuje dwa dodatki monograficzne (ukażą się w czerwcu i grudniu). Od stycznia powinny być ponadto gotowe strony internetowe miesięcznika. — Ale mam też jedną niedobrą wiadomość - od stycznia „Zwrot” będzie droższy, prawdopodobnie będzie kosztował 30 koron — dodaje redaktor naczelny pisma dotowanego przez rząd RC.

Kazimierz Kaszper, poeta, publicysta, krytyk, prezes Koła Cieszyńsko-Zaolziańskiego Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego objął stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika „Zwrot”, należącego do Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, w grudniu 2006 roku. Kaszper zupełnie odmienił pismo, które w ostatnich latach systematycznie traciło czytelników. – „Zwrot” i jego wydawca nie uwzględnili po 1989 roku przemian, jakie zaistniały na rynku prasy. Wymyśliłem formułę, która odchodzi od statycznej konwencji pisma typu książkowego w stronę konwencji bardziej dynamicznej – tłumaczy nowy naczelny, który uzupełnił miesięcznik o nowe działy i rozdział publicystyczny.

Kaszper był już redaktorem naczelnym „Zwrotu” w latach 1979-1981. Ze stanowiska został wówczas usunięty za opublikowanie artykułu Tadeusza Nyczka o młodym teatrze w Polsce, w którym – zdaniem ówczesnych władz PZKO – autor szkalował obowiązujący wtedy w kulturze styl realizmu socjalistycznego.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

..Kaszper był już redaktorem naczelnym „Zwrotu” w latach 1979-1981. Ze stanowiska został wówczas usunięty za opublikowanie artykułu Tadeusza Nyczka o młodym teatrze w Polsce, w którym – zdaniem ówczesnych władz PZKO – autor szkalował obowiązujący wtedy w kulturze styl realizmu socjalistycznego. ....Niezły pic, bo w tym czasie Kazimierz Kaszper byl tajnym wspólpracownikiem czeskiej bezpieki. Vide lista Cibulki.
http://www.cibulka.com/cgi-bin/osoby.exe?code=W
Kaszper Kazimierz 18.11.1946 Agent Ostrava Marian 24810 Kaszper Kazimierz 18.11.1946 Tajný spolupracovník Ostrava Marian2481007
Kaszper Kazimír 18.11.1946 Agent Ostrava Marian24810

Odczep sie od niego. Za kazdym razem jak o nim pisza, to ty z tym. Bylo minelo

Typowa cieszyńska metoda przerabiania kapusiów i komunistów na bohaterskich opzycjonistów. Po wojnie "bohaterów" Wehrmachtu też masowo przerabiano na dzielnych działaczy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. To już norma w tym mieście? Nie wstyd wam? Historia nigdy nie mija!!!!! Tylko wszy i karaluchy nie mają historii.

Kaszper na prezydenta !

Skoro Boni może być kandydatem..... W końcu do władzy doszli Postępowi, Oświeceni, Tolerancyjni Okrągłostołowi Rycerze Króla Donalda

No tak, wypadałoby, żeby pan Kaszper coś nam na temat jego współpracy z bezpieką powiedział.
No i wypadałoby sprawdzić w papierach co bezpiece opowiadał. Bo jeśli nikomu krzywdy nie zrobił, to jest to okolicznością łagodzącą. O tym, ze "Po wojnie "bohaterów" Wehrmachtu masowo przerabiano na dzielnych działaczy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację" pierwsze słyszę i nie uwierzę, jeśli ktoś nie ma na to konkretnych dowodów

Kapuś pozostanie do śmierci czymś nie kimś

Kapuś pozostanie do śmierci czymś nie kimś

Czy ktoś słyszał o kapusiu, który przyznał się, że komuś robił krzywdę?

Pisze na klawiaturze angielskiej wiec prosze sie nie czepiac ze z bledami. A teraz do rzeczy:
1. Petr Cibulka wraz Johnem Bokem juz w roku 1990 sie polapali, ze praskie kierownictwo Forum Obywatelskiego to nicponie i by pozbawic ich monopolu do manipulowania teczkami, zwlaszcza czlonkow tzw. Komisji 17 Listopada, wykradli dane o tajnych wspolpracownikach Sluzby Bezpieczenstwa i opublikowali ,jak leci, wszystkie dane ( w Polsce dopiero nie dawno red. Wildstein odwazyl sie podwazyc supremacje IPN w tej dziedzinie).
2 jednakowoz na tej liscie nie znalazlo sie okolo 36 tys. nazwisk osob wspolpracujacych z obecnymi "demokratycznymi" sluzbami BIS. Miedzy nimi jest parenascie nazwisk obecnie aktywnych"dzialaczy spolecznych" z obu stron rzeki Olzy.
3. na liscie tej nie ma okolo 1,5 miliona nazwisk czlonkow "jedynej i niezastapionej partii" , ktora nota bene miala swoj wlasny system donosicielstwa. Miedzy innymi w kazdym MK PZKO na Zaolziu "pracowali" dwaj nie wiedzacy o sobie donosiciele, ktorzy swoje donosy przesylali do komitetow powiatowych we Frydku-Mistku i Karwiny a ci bardziej zaufani nawet do komitetu okregowego w Ostrawie.
4. Sluzba Bezbieczenstwa CSRS inwilgowala i zmuszalana Zaolziu do podpisu wspolpracy ludzi nietuzinkowych, bo miernoty same wyzywaly sie donosicielstwem w tzw Komitetach ulicznych, bez rekomendacji ktorych nie mozna bylo nawet zalatwic papieru toaletowego( tak pisze by nie wyrazac sie wulgarnie ). Tylko nielicznym szczesliwcom udalo sie wylgac od podpisania wspolpracy.
5. Na koniec trzeba jeszcze wspomniec tych ktorzy donosili na dwie strony i to bezinteresownie by moc miec kontakty po obu stronach granicy.
Tak wiec ci, ktorzy "zgrzeszyli" albo w pocie czola odpracowywuja swoje rozgrzeszenie, albo jak ci co donosza na K.K nie wyzbyli sie swojego nawyku donosicielstwa i donosza dalej bo im to weszlo w krew.
A ze sie nigdy nie wstydzilem tego co publicznie przedstawialem, podpisuje sie pelnym imieniem i nazwiskiem. Stanislaw Gawlik

A ball valve is a valve that opens by turning a handle attached to a ball valve ...
Gate valve manufacturers and distributors directory including stainless steel gate valve, angle gate valve.

99 PSI KEY CHAIN digital tire gauge.99 PSI PROFESSIONAL digital tire gauge. I've tried several different brands of electronic ear muffs, and this is absolutely my favorite.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama