, piątek 19 sierpnia 2022
Orliki w regionie: Jak funkcjonują?
Najmłodszym Orlikiem w regionie jest kompleks w Istebnej. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Orliki w regionie: Jak funkcjonują?

ADAM BOGUCKI
W Istebnej otwarto siódmy w powiecie obiekt sportowy, który realizowany został w ramach programu \"Moje Boisko - Orlik 2012\". Nowoczesny, ogólnodostępny, wielofunkcyjny kompleks boisk, z oświetleniem, szatniami i sanitariatami to koszt ok. 1 mln zł. Sprawdziliśmy jaki wpływ mają Orliki na gminy, w których powstały? Czy warto było w nie inwestować, z jakimi trudnościami borykają się ich administratorzy?
Koszt budowy kompleksu boisk w ramach programu "Orlik 2012" to ok. 1 milion zł. Środki finansowe wykładane są po równo z budżetu gminy, samorządu wojewódzkiego i państwa. Podczas inwestycji w powiecie cieszyńskim nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń. Wyjątkiem był Goleszów, gdzie pojawił się problem z nieprawidłowym wykonawstwem. Sprawa ta została już wyjaśniona, a nieprawidłowości usunięte.

Koszt utrzymania to przede wszystkim rachunki za oświetlenie, sanitariaty i koszty eksploatacji. - Miesięczne utrzymanie Orlika to wydatek ok. 3 tys. zł, co jest pokrywane przez starostwo i uwzględnione w budżetach szkół administrujących obiektami. Myślimy o tym, gdy planujemy wydatki przeznaczone na te placówki - mówi Maria Pindur naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Cieszynie. - Wynagrodzenie animatorów pochodzi z programu: Projekt Pilotażowy "Animator - Moje Boisko - Orlik 2012" - dodaje.

PISALIŚMY: "Istebna: Kolejny Orlik w regionie"

Dodatkowym obciążeniem pozostaje koszt konserwacji nawierzchni. - Środki przeznaczone na kupno sprzętu do konserwacji boisk to jedyne, czego brakuje w projekcie "Orlik 2012". Staramy się pozyskać pieniądze na maszyny - to koszt ok. 45 tys. zł i przy aktualnym budżecie jest poza naszym zasięgiem. Wszelkie naprawy musimy zlecać firmom zewnętrznym, więc w perspektywie wieloletniej, zakup byłby korzystniejszy - tłumaczy Tomasz Jaszowski, zastępca wójta gminy Goleszów.

Boiska są bezpłatne i co najmniej przez dziesięć lat takie pozostaną. Takie są wymogi programu. - W dalszych latach nie przewidujemy wprowadzania odpłatności za korzystanie, boiska powinny być ogólnodostępne. Orliki to był strzał w dziesiątkę - ocenia Maria Pindur. - Jest bardzo duże zapotrzebowanie na sport i zdrowy styl życia. Animatorzy organizują zajęcia dla dzieci, wielu ludzi przychodzi korzystać z Orlików po pracy. Młodzież częściej spędza czas na powietrzu.

PISALIŚMY: "Cieszyn: "Szóstka" będzie miała Orlika"

Na Orlikach organizowane są różnego rodzaju zawody. W Brennej i Goleszowie gra liga piłkarska, najmłodsi zawodnicy mają treningi, organizowane są turnieje. W Skoczowie swój epizod na Orliku miał futbol amerykański. - Średnio dziennie z Orlika w Goleszowie korzysta ponad 100 osób - szacuje Tomasz Jaszowski. Coraz więcej ludzi zaczyna uprawiać sport. Zainteresowanie jest duże także wśród ludzi w wieku 50+.

Pozytywne efekty obecności Orlika widać w Hażlachu, który pnie się w górę w sportowym rankingu powiatu. Coraz więcej ludzi chce uprawiać sport. Starsi zazwyczaj zamawiają boiska, przychodzą zorganizowanymi grupami po 15-20 osób i grają w piłkę nożną. Wśród dzieci i młodzieży bardziej popularna jest koszykówka czy siatkówka.

- Młodzi szybko łapią bakcyla. Jest ponad 30 dzieci, które przychodzą codziennie. Widać, że boisko stało się ważnym punktem dla społeczności. Wiele młodzieży, która wcześniej włóczyła się gminie, teraz spędza czas na Orliku, zarówno na sportowo, jak i towarzysko - mówi Jerzy Trybuś, animator sportu. - Atrakcyjność Hażlacha również na tym zyskała, bo ludzie z innych gmin zaczęli przyjeżdżać do naszej, by uprawiać sport. To sprzyja promocji - dodaje.

Orliki wpisują się w modę na zdrowy i aktywny tryb życia. - Kiedyś było mniej możliwości uprawiania sportu, stan większości boisk był tragiczny. Niektóre nie nadawały się do użytku. Orliki stwarzają możliwości, by zacząć się ruszać. Mówię to na swoim przykładzie, bo dzięki Orlikom mam gdzie pograć w piłkę. Zmotywowałem się i zacząłem też biegać - podkreśla pan Henryk z Cieszyna.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do Kolega. Chyba zazdrość zagląda Ci w oczy lub chcesz zaistnieć???:) Co gadasz głupoty jak nie masz pojęcia jak wygląda praca na Orliku i nie wiesz co tam się dzieje. Przyjdź w czwartek i piątek po pracy i zobaczysz co tam się dzieje jak boisko tętni życiem i ile ludzi przychodzi. Dramat, ale cóż zawiść ludzka jest wielka.

Orliki to jedyna rzecz za którą osobiście czuje się odpowiedzialny nasz premier.

Matematyka, szkoła podstawowa się kłania. POdatek VAT w kwocie brutto nie stanowi 23% tylko - ........ a więc realny wkład państwa wynosi ....... - uzupełnij brakujące miejsca - jutro sprawdzę odpowiedź.

Pan Jaszowski zwariował !! W Goleszowie orlik tragedia, animatorzy tragedia żadnych zajęć dla dzieci. A na jesień i w zimę zamknięte bo zie ma kto odsniezyc !!!!

A jak tam Orliki w Ustroniu? ;)

Orlik w Hażlachu to strzał w 10, dodatkowo plac zabaw, nowy ośrodek zdrowia, centrum handlowe oraz pizzeria - całkiem ładne centrum się zrobiło. Brawo dla osób które lobbowały aby te obiekty powstały koło siebie. Szkoda tyliko że "stare" centrum (Hażlach Dęby) jest nieco zapuszczone. Ale zgodnie z obietnicą włodarzy wkrótce ma się to zmienić. Pożyjemy, zobaczymy.......

"Środki finansowe wykładane są po równo z budżetu gminy, samorządu wojewódzkiego i państwa." Czyli po 33%. Z tego państwo zabiera 23% podatku VAT. Realny wkład państwa to 10%.

Treningi futbolistów amerykańskich na Orliku w Skoczowie-Bajerkach nadal się odbywają i nie jest to jednorazowy epizod. Co więcej planowane jest zwiększenie ilości treningów do dwóch spotkań w tygodniu. Wszystkich chętnych spróbować swych sił oraz kibiców zapraszamy na skoczowski Orlik w soboty o godz. 17:00.

tylko niech ktoś spróbuje narzekać, to będzie musiał przebiec 1000 m...

ruch to zdrowie, tak trzymać!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama