, wtorek 30 maja 2023
 Brenna stawia na sport, rekreację i aktywny tryb życia swoich mieszkańców
Brenna jest pierwszym laureatem w historii konkursu "Aktywna Gmina" z terenu powiatu cieszyńskiego. fot. brenna.org.pl Dodaj do Facebook

Brenna stawia na sport, rekreację i aktywny tryb życia swoich mieszkańców

JM
Gmina Brenna znalazła się wśród wyróżnionych w szóstej edycji konkursu \"Aktywna Gmina\". Fundacja Aktywni doceniła ją między innymi za \"otwartość na nowoczesne i czasem mniej znane dyscypliny, takie jak: nordic walking, dogtrekking i grasski\".
Konkurs "Aktywna Gmina" organizowany jest przez fundację Aktywni od 2006 roku. Jego głównym zadaniem jest wyłonienie i wyróżnienie regionów, które najbardziej dbają o popularyzację sportu, rekreacji i aktywnego trybu życiu na swoim terenie.

- Gmina Brenna z racji położenia w naturalny sposób predestynowana jest do uprawiania sportów zimowych, w tym narciarstwa. Komisja konkursowa zwróciła jednak uwagę na dbałość miejscowych działaczy o rozwój innych form aktywności ruchowej. Szczególnie doceniono otwartość na nowoczesne i czasem mniej znane dyscypliny, takie jak: nordic walking, dogtrekking i grasski. Wysoko oceniono również działania zmierzające do aktywizacji osób dorosłych poprzez organizację cyklicznych zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz zawodów sportowych dla amatorów. Widać tu także sensowne planowanie inwestycji sportowych, które nie ogranicza się jedynie do wybudowania hali sportowej, ale zmierza w kierunku stworzenia warunków do uprawiania sportu na świeżym powietrzu, co znacznie zwiększa dostępność do różnych form aktywności ruchowej - powiedziała portalowi gazetacodzienna.pl Anna Majerkiewicz-Kępa, prezes fundacji Aktywni oraz przewodnicząca komisji konkursowej.

Co kryje się pod nazwami tych "nowoczesnych i mniej znanych dyscyplin"? Nordic walking to marsz z kijkami - Brenna była organizatorem Mistrzostw Beskidów w tej dyscyplinie, a w ramach wsparcia z funduszy europejskich przeprowadziła szkolenie dla początkujących instruktorów i fanów popularnych "kijów"; dogtrekking, czyli wędrowania z psem - pod Kotarzem odbyły się zawody Pucharu Polski, w których mógł wziąć udział każdy; grasski, czyli narciarstwo na trawie - gmina była gospodarzem II Mistrzostw Beskidów w tej dyscyplinie.

PISALIŚMY: VI Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny za nami! (zdjęcia)

To jednak nie wszystko. Gmina co roku uczestniczy w akcji "Polska Biega", a w Szkole Podstawowej w Brennej-Leśnicy działa szkółka, która "łowi" młode, biegowe talenty. Wśród innych propozycji mieszkańcy Brennej, Górek Wielkich i Górek Małych uczestniczyć mogą również w zajęciach z tai chi, gimnazjaliści trenować judo, a ich młodsi koledzy ze szkół podstawowych doskonalić umiejętności lub stawiać pierwsze kroki w zimowych szkółkach narciarskich. W Brennej funkcjonuje również ogólnodostępne boisko "orlik".

Iwona Szarek, wójt gminy Brenna, ma nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się zakończyć dwie inwestycje związane z aktywnym wypoczynkiem. - W Brennej obok remontowanego amfiteatru powstać ma kompleks boisk do siatkówki plażowej oraz koszykówki, które zimą pełnić będzie funkcję lodowiska. W Górkach Wielkich natomiast przy funkcjonującym już placu zabaw, boisko do piłki siatkowej oraz mini ścianka wspinaczkowa. Wszystko to w ramach zagospodarowywania terenu pod Brandysem. W przyszłości chcielibyśmy zainwestować również w turystykę rowerową tworząc i znakując trasy - zapowiada Szarek.

Gmina Brenna jest pierwszym laureatem w historii konkursu z terenu powiatu cieszyńskiego.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama