, wtorek 31 stycznia 2023
Wybory parlamentarne: Debata o zdrowiu bez PO, ale z rewolucyjnymi pomysłami
Wśród debatujących na temat opieki zdrowotnej zabrakło Platformy Obywatelskiej. fot: Paulina OgłódekDodaj do Facebook

Wybory parlamentarne: Debata o zdrowiu bez PO, ale z rewolucyjnymi pomysłami

JAKUB MARCJASZ
Wybory parlamentarne: Debata o zdrowiu bez PO, ale z rewolucyjnymi pomysłami

Konkretne pytania i spostrzeżenia padały z sali. fot. Paulina Ogłódek


Wybory parlamentarne: Debata o zdrowiu bez PO, ale z rewolucyjnymi pomysłami

W cieszyńskim Domu Narodowym odbyła się pierwsza z zaplanowanych debat poprzedzających wybory parlamentarne. fot. Paulina Ogłódek

Służba zdrowia była tematem pierwszej debaty kandydatów w wyborach parlamentarnych, której organizatorem było Stowarzyszenie \"Wszechnica\".
W dyskusji dotyczącej m.in. komercjalizacji służby zdrowia oraz sposobach jej reformowania wzięli udział kandydaci do Sejmu: Joanna Badowska startująca z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Andrzej Marszałek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz startujący do Senatu: Jan Kawulok, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość i Wiesław Lewicki, popierany przez Nową Prawicę.

Zła organizacja systemu ochrony zdrowia - to w opinii wszystkich biorących udział w debacie kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu przyczyna złego stanu polskiej służby zdrowia.

Badowska, Marszałek, Kawulok i Lewicki różnili się jednak w sposobach rozwiązaniach tego problemu.

Szczególne ożywienie na sali wywoływały propozycje kandydata Nowej Prawicy. - "Całkowita prywatyzacji służby zdrowia wyeliminuje pośrednika w postaci urzędnika i dzięki temu radykalnie zmniejszy koszty", "Każdy człowiek jest kowalem swojego losu", "Nie państwo jest rozwiązaniem naszych problemów, to państwo jest naszym problemem" - przekonywał Wiesław Lewicki. Nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje na świecie kraj, który wdrożył prezentowane przez niego pomysły. - Nie wiem. I nie potrzebuję wiedzieć. Nie bierzmy przykładów z innych państw - mówił.

- Jestem zaskoczony, ale cieszę się, że lewica zmienia zdanie – mówił do Andrzeja Marszałka jeden z przysłuchujących się debacie mężczyzn. Wcześniej kandydat SLD zapowiedział, że w parlamencie będzie walczył o likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia i stworzenie sieci regionalnych kas ubezpieczeniowych. - Stało się, jak się stało. Tylko ten, co nic nie robi, nie popełnia błędów. Dobrze, że członkowie partii lewicowej się ocknęli - tłumaczył Marszałek reformę Mariusza Łapińskiego z SLD, która zlikwidowała funkcjonujące przed Narodowym Funduszem Zdrowia Kasy Chorych.

- Stworzenie sieci szpitali i jej finansowanie, tak jak to się stało w przypadku ratownictwa medycznego – to pomysł rozwiązania problemów służby zdrowia o jakim mówił Jan Kawulok. - Nie jestem przeciwnikiem komercjalizacji. Nie powinna ona być jednak panaceum na wszystkie problemy, na przykład finansowe.

- Jestem lekarzem praktyki i to ja stoję na styku pomiędzy pacjentem a systemem - mówiła Joanna Badowska, która z zawodu jest reumatologiem. - System jest źle zorganizowany, dlatego, że za mało jest w nim praktyków, a za dużo demagogów. Za dużo jest ludzi, którzy liczą, a za mało tych, którzy wiedzą, czym skutkują podejmowane decyzje. Życzyłaby sobie żebyśmy odpolitycznili to, co nazywamy polityką społeczną - apelowała w podsumowującym debatę wystąpieniu.

Mimo zaproszenia w debacie nie wziął udział żaden z reprezentantów Platformy Obywatelskiej.

- Niestety, z powodu obowiązków starosty nie będę mógł wziąć udziału w czwartkowej debacie poświęconej problemom ochrony zdrowia - tłumaczy swoją nieobecność na swoim profilu na popularnym portalu społecznościowym Czesław Gluza, który w tym samym czasie uczestniczył w gali "Firma Roku 2011" w Teatrze im. Adama Mickiewicza. - Problematyka ochrony zdrowia jest mi ogromnie bliska. Mimo nieobecności, obiecuję odnieść się w późniejszym terminie do najważniejszych kwestii poruszanych w debacie.

W ramach cyklu debat publicznych Stowarzyszenie "Wszechnica" planuje zorganizować jeszcze dwie: dotyczącą polityki społecznej (21 września o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie) oraz miejsca Śląska Cieszyńskiego na mapie Polski (29 września o godz. 16.00 w cieszyńskim Domu Narodowym).
Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W Y B O R Y.......................2011
PO zrobillo w Polsce dno,
i kazdy Polak ktory wiedze ma,
Juz nie chce schodzic dalej, az ponizej dna.

PiS to JEDYNA w Polsce sila
Aby normalnosc w Polsce wrocila.

Na Palikota glosuje cholota,
ale jak przeciez sami wiecie,
wszedzie choloty troche znajdziecie.

PSL bedze tam gdzie wladza,
bo obiadek w "Sejmowej" krzepi,
a kasa odmladza.

SLD znowy zasmieca wybory,
Wrocily do niej stare czerwone potwory
i nie pomoze nic, ani jabluszko, ani rozyczka czerwona,
bo tu trzeba terapii od PiS doktora.
Moze lepiej, niechaj Sld-owska zgraja,
zachowa energie na 1 Maja.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tylko dwa lata rzadu PiS prze ostatnie 20 lat:
1. ceny nizsze 3 razy niz dzisiaj
2. Najnizsza inflacja w historii
3. wzrost miejsc pracy o 1.3 mln
4. Jedyne obnizenie podatkow
5. Wybudowanie kilkuset tysiecy mieszkan socjalnych dla mniej zamozniejszych ludzi
6. Wzrost PKB o 6.7%
7. Obnizenie zadluzenia publicznego o 200 mld PLN
8. Wywalczenie dotacjiz UE na rozwoj infrastruktury: drogi, autostrady i kolej (PO przeplaca za budowy kolesiom i porzuca projekty bo juz brakuje)
9. Walka z korupcja na szczytach wladzy lacznie w swoim koalicyjnym rzadzie (praworzadnosc nie polega na sciganiu zlodzieji na ulicach ale karanie za przestepstwa tych moznych i tych u wladzy).
Dlatego byla i jest na PiS taka nagonka.

Wiem, że Starosta nie pojawił się na tej debacie i wiem, też dlaczego. Śledzę Twoje wpisy i wiem, że jesteś na bieżąco, z tym, co dzieje się wokół Starosty i zdaję sobie sprawę z tego, że wiesz dlaczego Starosta nie pojawił się na tej debacie! Wiem też, że Ty też na miejscu Starosty nie pojawiłbyś się tam, więc po co piszesz te swoje głupoty?!

Te wszystkie tzw. debaty do mydlenie oczu i markowanie działań. Żadnego wpływu na to się będzie działo nie będą mieli prezentowani się dykutanci. Panie Macura chce pan istnieć społecznie i być zauważany to pisz pan lepiej wiersze z pania Sabath. Nie ma w polityce w Polsce miejsca na samodzielne myślenie. Zawsze decyduje dyscyplina partyjna. Śmiech ogarnia człowieka jak widzi przystępującą do komunii Miros ławę Nikiel czy głosującego za odrzuceniem projetku ustawy zakazującej aborcji posła Gowina. Kpiny mości państwo. Jeżeli nie masz swojego zdania to nie idź do polityki panie Gluza i inni. Tylko okręgi jednomandatowe w wyborach mogą zmienić ten niewydolny system gdzie wasalizm i lizodupstwo "wodzom" jest jedynym potrzebnym kryterium aby otrzymać wysokie miejsce na liście.

Polecam oświadczenia majątkowe Marszałka na BIP sejmiku - kredyty nieco niższe od przychodów. Ma koleś układy , to widać.

Tym razem trudno nie zgodzić się z większością wpisów, bo źle się dzieje w Państwie... Polskim! Mieliśmy za złe komunistom (socjalistom), że przedkładali interesy partii nad te narodowe. A dzisiaj cóż dzieje się? Żal tylko, że formacje-partie, i to wszystkie bez wyjątku, obstawiły się ludźmi, którzy dalej ten kraj traktują jak kawał sukna, z którego trzeba jak najwięcej zachapać. Kto uczciwie rozliczy przy sprzedaży (prywatyzacji) szpitala nakłady czerpane z samorządu i budżetu-, czyli naszych podatków? Jestem pełen obaw, że stracimy wszyscy. Jacy z nas idą do polityki, kogo się eliminuje? I jak bronić się ma Społeczeństwo przed nieudacznikami, pijakami, szalbierzami czy cwaniakami?

Prosze sie nie podszywać - uzywam tego nicka od lat. Moze redakcja wprowadzi logowanie na wzór onetu i poział na gość/stały nick. A wracając do sedna - oczywiscie ze szpital jest przygotowywany do sprzedazy i trzeba być slepym zeby tego nie widzieć. Bedziemy mieli piekną, prywatną ginekologię a dookoła pustynie, bo taka pediatria np. jest kompletnie nieopłacalna.

napisał bym co myślę o takich kawulokach, ale przy niedzieli nie wypada. niestety idziemy na dno. kryzys który nadchodzi spowoduje ze ludzie przejrzą na oczy. szkoda bo mogliśmy kryzysu uniknąć jednak obserwując to co się dzieje w sferze polityczno gospodarczej jest on nieuchronny.

=> stela. Przepraszam, w czym p. Gluza jest praktykiem? To bolesne, że PO nie wzięła udziału w debacie i daje takim postępowaniem „do myślenia”! Na szczęście dla PO pozostali uczestnicy debaty mają blade pojęcie o otaczającej ich rzeczywistości. Boleśnie prezentuje się zwłaszcza p. Kawulok, po którym trzeba by było spodziewać się choć trochę wiedzy i rozsądku a tym czasem ble, ble, ble…

a ja chcę wiedzieć czy to prawda że nasz szpital ma być sprzedany bo nawet pani minister Kopacz ma przyjechać jeszcze przed wyborami bo gdyby wygrał pis to do sprzedania by nie doszło ilu już ludzi zwolniono za panowania pani dyrektor i ilu odeszło

Do autora. Jestem przeciwnikiem komercjalizacji szpitali. Dopuszczam taką możliwość tylko dla jednostek, które zostaną poza siecią. Najpierw stworzenie sieci szpitali publicznych a dopiero potem ewentualna, dobrowolna komercjalizacja pozostałych.

Kawulok i reszt mydlili oczy - Kawulok jawnymi sprzecznościami - jest za a nawet przeciw, ten od Korwina wszysto sprywatyzuje a Marszałek pokazywał jakąś piramidę jak w systemie brazylijskim - poczekajmy co powie Gluza- jaki jest taki jest - ale to przynajmniej praktyk a nie pam od wykresów

Platforma nic nie musi robić, nie musi uczestniczyć w debatach, nie musi mieć programu,w ogóle nie musi nic skoro ma 40% poparcia.
Ale są dobre strony tego bo przynajmniej socjologia skorzysta: teraz jest pewne, że conajmniej 40% społeczeństwa to IDIOCI.

Posłowie PO nie znają swojego programu. Politycy tej partii, którzy będą go dziś uchwalać, twierdzą, że nie widzieli go na oczy - pisze "Wprost".

- "Zarząd traktuje nas jak stado baranów. Jak mamy głosować za programem, którego nie widzieliśmy?" - cytuje jednego z polityków Platformy tygodnik.

– "Ja w ogóle nie będę głosować. W CDU program przyjmowany jest miesiącami, u nas przewodniczący przyniesie go w teczce i każe poprzeć" – dodaje inny.

"Ja też nie znam naszego programu. Zakładam, że znajdzie się w nim raczej odwołanie do naszych osiągnięć i ambicji niż zbiór szczegółowych wskazań dla przyszłego rządu" - Jacek Żalek podzielił się "Wprost" swoją opinią na temat programu - "Przy naszej ordynacji wyborczej zwycięska partia i tak zawsze jest skazana na negocjacje z koalicjantem i poszukiwanie kompromisów" – dodaje Jacek Żalek.

Platforma Obywatelska dopiero przedstawi swój jakże wyczekiwany program wyborczy. Sęk w tym, że prezentacja, która nastąpi w czasie konwencji w Warszawie dla b. wielu polityków tej partii będzie dopiero pierwszym kontaktem z dokumentem - podaje "Wprost". "Zarząd traktuje nas jak stado baranów" - mówi jeden z posłów PO. Czyli pan Gluza podał tyły bo sam nie wiedział jakie gruszki na wierzbie obiecywać lemingom.

skąd teoria, że Paweł Brągiel zna się na służbie zdrowia? agitacja z pogotowiem to troszkę za mało...

Tak poważnie mówiąc, przedwyborczych debat nie ma co żałować. Politycy przerzucają się okrągłymi zdaniami, i jeśli któryś nie popełni rażącego błędu wizerunkowego, nie ma potu na łysinie i nie da się wyprowadzić z równowagi, zwolennicy każdego pozostają w przekonaniu, że ich faworyt miażdżąco wygrał, a rywal się skompromitował. Nic specjalnego od tego nie zależy, i tylko durnie tego nie wiedzą.

A to tylko jeden Gluza jest w tej PO? W samej mojej Wiśle jest przynajmniej dwóch specjalistów w PO od służby zdrowia - Paweł Brągiel i Jurek Nogowczyk.
PO unika debat!!!

Gluza nie przyszedł, bo w tym czasie był gospodarzem gali Firma Roku 2011. Swoją drogą organizatorzy debaty wiedzieli o tej imprezie w teatrze i chyba specjalnie wybrali termin, by Gluza nie mógł przyjść. Nie wiem, może się go bali?

niestety prawda jest brudna, brzydka i nieprzyjemna, przez to niepopularna... partie które mówią że jest pieknie, będzie lepiej, wszystko sie da zrobić po prostu KŁAMIĄ.

Z okazji właśnie tej debaty nagrałem i wrzuciłem wczoraj film "Darmowa służba zdrowia jest tylko dla bogatych". Można go łatwo znaleźć.

pan M. Ślęk był na debacie, nawet zadał pytanie panu Kawulokowi:P

A Pan M. Ślęk - aktywista z PO, dlaczego nie przyszedł? Tak się pchał do polityki, wisiał na każdym słupie, a tu co.

i nie przyjechol tak trzeba z wszystkimi PObolszewikami bo polska ginie z ich nierzadow.

Naprawde PO nie miała nikogo aby posłać na debate w zastępstwie Gluzy? Mają pełne listy kandydatów, podobno mnóstwo ekspertów i na serio nie było nikogo?

Marszałek (SLD) - najbardziej bredził od rzeczy
Kawulok (PiS) - facet powinien się cofnąć do czasów Gierka z takimi pomysłami
Badowska (PSL) - była za a nawet przeciw, potwierdziła, że nie ma pojęcia o niczym
Lewicki (NP) - mówił najbardziej rozsądnie ale niestety posługiwał się samymi hasłami bez wgłębienia się w problem
Motyka (PR) - nie dojechał
Gluza (PO) - nie przyszedł

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama