, sobota 20 kwietnia 2024
Powiat: System Informacji Przestrzennej wyróżniony w Brukseli
Wyróżnienie wręczono podczas gali w Brukseli. fot. mat. pras. 



Dodaj do Facebook

Powiat: System Informacji Przestrzennej wyróżniony w Brukseli

Materiały prasowe
Powiat: System Informacji Przestrzennej wyróżniony w Brukseli

System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego otrzymał główną nagrodę w kategorii "technologia", ex equo z Geoportalem Konfederacji Szwajcarskiej. fot. mat. pras.

System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego został laureatem europejskiego konkursu \"Wewnątrzpaństwowe Infrastruktury Informacji Przestrzennej - Najlepsze Praktyki 2011\". Projekt powiatu cieszyńskiego jest jedynym laureatem z Europy Środkowo-Wschodniej.
W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 46 portali i geoportali z 14 państw europejskich. Jury wyłoniło 7 laureatów w 6 kategoriach: wielkość/jakość, kierunki rozwoju, technologia, infrastruktura branżowa, użytkownicy i zrównoważony rozwój.

System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego otrzymał główną nagrodę w kategorii "technologia", ex equo z Geoportalem Konfederacji Szwajcarskiej.

W imieniu starosty cieszyńskiego nagrodę odebrała Henryka Bałys, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru oraz Andrzej Sambura, prezes ISPIK S.A. w Gliwicach (wykonawca systemu) podczas Konferencji EUROGI/eSDI-Net sub-national SDIs Best Practices Awards 2011, która odbyła się w Brukseli 12 października.

PISALIŚMY: Przyjazna gmina Strumień

Druga edycja konkursu jest wynikiem działania inicjatywy o nazwie eSDI−Net, której celem jest promowanie transgranicznego dialogu i wymiany najlepszych praktyk w zakresie Infrastruktury Informacji Przestrzennej (ang. SDI) w Europie.

Powiat Cieszyński oddał do użytku w czerwcu 2011 roku System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego www.sip.powiat.cieszyn.pl. System został sfinansowany przez Unię Europejską. Umożliwia on gromadzenie danych graficznych oraz opisowych pochodzących z różnych komórek organizacyjnych powiatu cieszyńskiego (lidera projektu) oraz gmin powiatu (partnerów projektu) i powiązanie ich z przestrzenią (geoinformacja). System stanowi fundament powiatowej infrastruktury informacji przestrzennej, której celem jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie poprzez wzrost liczby usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną, a także unowocześnienie sposobu realizacji wewnętrznych procedur administracji samorządowej powiatu i gmin.

Zasadnicza funkcjonalność systemu dostępna jest w jego części wewnętrznej - tzw. back-office - gdzie wdrożonych zostało kilka specjalistycznych aplikacji. Dostęp do nich mają pracownicy komórek organizacyjnych Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz urzędów miast i gmin będących partnerami projektu.

Część zewnętrzna - publiczna - obejmuje natomiast trzy portale tematyczne, do których dostęp jest swobodny. Z portali korzystać mogą wszystkie zainteresowane osoby i podmioty, tj.: mieszkańcy, turyści, przedsiębiorcy, inwestorzy oraz ogół Internatów pragnących zapoznać się z danymi przestrzennymi oraz rejestrami i ewidencjami publicznymi zgromadzonymi w systemie.

Budowa i wdrożenie systemu trwały dziewięć miesięcy i zrealizowane zostały w oparciu o autorskie, w całości rodzime rozwiązania Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A. z Gliwic.

Organizator tegorocznej edycji konkursu - EUROGI (European Umbrella Organisation for Geographic Information) - jest stowarzyszeniem założonym w 1993 roku skupiającym czołowych specjalistów, przedsiębiorstwa i organizacje europejskie zajmujące się geoinformacją. Do głównych celów EUROGI zaliczyć można promowanie i wspieranie rozwoju informacji geograficznej w Europie, umożliwienie jej efektywnego wykorzystania oraz zapewnienie łatwego do niej dostępu różnorodnym użytkownikom.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Redakcjo GC wyjedź z Cieszyna drogą szybkiego ruchu do Pogórza i zapytaj "drogowców" dlaczego zmieniają nawierzchnię na nowej jezdni. Zapytaj również kto i kiedy dokonał odbioru robót i kto i ile za to zapłacił. Czy to jest realizacja wyborczego hasła premiera Tuska "Polska w budowie:?

A po co nam promocja Ziemi Cieszyńskiej, skoro i tak nie ma tutaj jak dojechać???

a o przestrzeń z ekranami na S1 nic - usuwane komentarze. jak za esbecji.

Na stronie SIP obręb 45,w wydziale geodezji obręb 53,na piśmie z powiatowego nadzoru budowlanego obręb nr 61..kto mi powie gdzie jest moja parcela..he he..? postęp? burdel i tyle. pozdrawiam urzędasów.

A mnie się podoba, że mamy swoją stronę z mapami, że ktoś dba o promocję Ziemi Cieszyńskiej. W sprawie przepełnionych autobusików trzeba interweniować u przewoźników , a nie narzekać i krytykować tych, którzy coś fajnego zrobili!!!

Czytam waszą gazetę od czasu do czasu i choć informacja o cieszyńskim GISie (SIPie) jest ok, to zastanawiam się kiedy zajmiecie się na prawdę rozliczaniem władz z prawdziwych problemów ludzi. Dam wam przykład - ulica Bielska. Kiedy się tam wybierzecie, zrobicie zdjęcia, spytacie się kiedy będzie gotowa? Czy nie zdajecie sobie sprawy jaka to męczarnia dla tysięcy samochodów, które tygodniowo tam przejeżdżają?

W teorii daje on możliwość zapoznania się ze wszystkimi danymi przestrzennymi - topograficznymi w mieście, np. co się gdzie znajduje itp. W praktyce jak trzeba znaleść jakieś informacje, to wpisanie ich w wyszukiwarkę jest o wiele szybsze, łatwiejsze i skuteczniejsze. Kolejny przerost formy nad treścią, tworzenie projektów głównie po to aby ktoś mógł zarobić i otrzymać nagrodę. A na prawdziwe potrzeby pieniędzy nie ma, np. komunikacja w regionie cofa się do standardów azjatyckich - przepełnione busiki..., kolej stoi... Mrówki mają lepiej zorganizowane swoje mrowiska niż ludzie infrastrukturę miejską, wiedzą nad czym naprawdę trzeba pracować żeby żyło sie wygodnie i bezpieczne.

se wejdź na SIP i podziałaj

...właśnie - co z tego ma zwykły człowiek?

Proszę o informację, kiedy rozpoczętoprace nad tym systemem i co on daje nam mieszkańcom Ziemi Cieszyńskiej?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama