, czwartek 6 października 2022
Ile zarabiają włodarze? (2) Zarobki burmistrzów Ustronia, Strumienia i wójtów gmin Brenna, Dębowiec, Zebrzydowice i Hażlach
Ireneusz Szarzec w nowej kadencji będzie zarabiać 10935 zł. Fot. ARC Dodaj do Facebook

Ile zarabiają włodarze? (2) Zarobki burmistrzów Ustronia, Strumienia i wójtów gmin Brenna, Dębowiec, Zebrzydowice i Hażlach

BARBARA ŚLIŻ
Ile zarabiają włodarze? (2) Zarobki burmistrzów Ustronia, Strumienia i wójtów gmin Brenna, Dębowiec, Zebrzydowice i Hażlach

Anna Grygierek ma jedne z najniższych wynagrodzeń w powiecie. Zarabia 9977 zł brutto. Fot. ARC


Ile zarabiają włodarze? (2) Zarobki burmistrzów Ustronia, Strumienia i wójtów gmin Brenna, Dębowiec, Zebrzydowice i Hażlach

Wójt Dębowca nie otrzymał podwyżki. Fot. ARC

Wynagrodzenia prezydentów miast, burmistrzów i wójtów nie mogą przekroczyć 7-krotności stawki bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących stanowiska kierownicze. Jak wygląda sytuacja w regionie? Jakie decyzje podjęli radni poszczególnych gmin i urzędów? Przedstawiamy kolejną część zarobków wójtów i burmistrzów.
PISALIŚMY: Ile zarabiają nasi włodarze? (1) Zarobki burmistrzów Cieszyna, Wisły i Skoczowa oraz wójta Goleszowa

Burmistrz Ustronia, Ireneusz Szarzec co miesiąc będzie otrzymywał 10935 zł brutto. Na tę kwotę składa się wynagrodzenie zasadnicze (6000 zł), dodatek funkcyjny (2100 zł) oraz dodatek specjalny w wysokości 35% sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. - Nie wpływałem na decyzję rady, to leżało w ich kwestii. Radni lawirowali pomiędzy składnikami zarobków, w ostateczności dostałem delikatną podwyżkę - mówi Ireneusz Szarzec.

Iwona Szarek, wójt gminy Brenna, decyzją rady także została nagrodzona podwyżką. Jej wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o 340 zł. Miesięcznie otrzymywać będzie 10054 zł brutto. - To rada gminy ma w obowiązku ustalić wysokość mojego wynagrodzenia. Nie spodziewałam się żadnej konkretnej kwoty, przyjęłam to, co jest - komentuje Szarek. Na pensję składa się 5300 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1700 dodatku funkcyjnego, 30% wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego oraz dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego.

9977 zł brutto będzie natomiast otrzymywać burmistrz Strumienia. - Decyzją rady otrzymałam podwyżkę w wysokości 900 zł brutto. W poprzedniej kadencji podjęłam i ukończyłam studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Prawa i Administracji, które sfinansowałam za swoje prywatne pieniądze. Uzyskałam także licencję zarządcy nieruchomościami nadaną przez Ministerstwo Infrastruktury. Stąd decyzja rady o podwyższeniu mojego wynagrodzenia - tłumaczy Anna Grygierek. Na comiesięczną pensję składa się 5605 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1786 zł dodatku funkcyjnego oraz 25% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Podwyżki nie otrzymał wójt gminy Dębowiec. Jego wynagrodzenie wzrosło jednak dzięki otrzymaniu dodatku za wieloletnią pracę. - W związku z trudnym rokiem, jaki czeka gminę pod względem finansowym, cieszę się, że rada gminy nie obniżyła mojego wynagrodzenia - mówi Tomasz Branny. Wójt będzie otrzymywał więc 5000 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1600 zł dodatku funkcyjnego oraz dodatek specjalny, który wynosi 25% sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, co razem daje nam 8250 zł brutto.

O podwyższeniu wynagrodzenia wójtowi zdecydowali także radni gminy Zebrzydowice. Andrzej Kondziołka zarabiać będzie 10140 zł brutto. Na tę kwotę składa się 5200 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1800 zł dodatku funkcyjnego, dodatek specjalny w wysokości 2100 zł oraz dodatek za wieloletnią pracę wynoszący 1040 zł.

Karol Folwarczny zarządzający gminą Hażlach otrzymywać będzie 8970 zł brutto. Wynagrodzenie wzrosło o 300 zł. Na tę kwotę przypada wynagrodzenie zasadnicze (5200 zł) dodatek funkcyjny (1700 zł) i dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
Komentarze: (36)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Normalnie żal dupę ściska takie zarobki ludzie szok ale kiedyś przyjdzie dzień rozrachunku....

Ryba sie psuje od głowy. Rząd pana Tuska morduje Polskę zadłużając ją bardziej niż Gierek. Jeśli nie zatrzymamy rządów tych utracjuszy to będzie gorzej aniżeli w Grecji gdyż obiecaną przez Tuska Irlandię już mamy.

ten z Was który by omówił podwyżki?

w tak ciężkich czasach, gdy władza nakazuje zaciskania pasa, sama się rozpasała.... za co wójtowi gminy Dębowiec podniesiono dodatek "za wieloletnią pracę", czyżby wybierał się na emeryturę? po ostatnich posunięciach na temat likwidacji jednej ze szkół chyba nie będzie miał wyjścia. W taki sposób wójt "z wieloletnim stażem" rozpoczyna drugą kadencję!!!!!

Pan wójt Hażlacha dostał podwyżkę za to, że ładnie się wita z mieszkańcami, klepie po ramionach, jak trzeba to i utuli... To dobry człowiek i za tą dobroć ta podwyżka.... Przecież Hażlach to ciche, spokojne miejsce, gdzie ptaszki pięknie śpiewają i dlatego nic tu nie trzeba zmieniać. Jest dobrze w gminie i za to ta podwyżka.... A, jak jest dobrze w naszej gminie? Porządnych dróg w gminie nie ma, z oświetleniem dróg gminnych jest krucho, brak jest miejsc w przedszkolach dla dzieci, nie ma specjalistów w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich, nie ma specjalistów od promocji gminy, chyba nikt w gminie nie ma pomysłu, jak rozwijać dalej Hażlach, by przyszłym pokoleniom żyło tutaj się znacznie lepiej, co to jest strategia rozwoju gminy i do czego powinna ona służyć.

za co p. wójt hażlacha dostał podwyżkę.... ???????????????????????????????????????

Tak to już jest w tym kraju zwanym Polska. Czym więcej długu tym większe zarobki włodarzy, popatrzmy na TVP jak lamentują ,że brak pieniędzy, A ILE ZARABIAJA PROWADZĄCY AUDYCJE - szkoda mówic to paranoja. Tak samo jest z włodarzami naszych gmin- wstyd ale ,że nowi ( bez) radni na to pozwolili.

Taki jest stan Rzeczypospolitej. W kraju za rządów PO przybyło dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracu w administracji. W skali kraju rocznie to są miliardy złotych. Zasada jest jedna byle sie ustawić. Ludzie znikąd zajmują dzisiaj stanowiska i każą sobie słono płacić. Ten odmużdżony polski ludek kupi każdy bajer nie pytając wprost coś by wybrany wójcie samodzielnie w życiu zrobił. Całe życie żyłeś na kredyt rodziców a dzisiaj żyjesz na koszt społeczności lokalnej.
Panie i Panowie wójtowie i burmistrzowie. Pamiętajcie o pracownikach, bo oni od lat nie otrzymali żadnej podwyżki, a bez nich jesteście żałosną karykaturą władzy.

Muszą byc zarobki wysokie bo od tego liczy się partyjna składka. Jak mylicie partyjne potrzeby z Waszymi potrzebami to... zmieńcie Kraj na Gabon.

Ludziska - już za 4 lata wybory samorządowe - startujcie i to Wam podniosą rady gminy pensje, o ile uda się Wam przekonać swoich wyborców, co może się okazać nie lada wyzwaniem....

Pytanie czy wolny rynek wyceniłby ich pracę na tą samą wartość.

Mówisz jak ci w głupich grach na SMS, gdzie "każdy może wygrać...". Ale każdy nie może zostać burmistrzem, bo jest tylko kilka stanowisk w powiecie. Poza tym mimo wszystko coś jednak musi wiedzieć i umieć. Nie chciałbym żeby przypadkowy pijaczek spod sklepu rządził miastem, ty chyba też.

Oszi dzięki za ten biały wiersz. Pisz krócej jak nie masz swojego zdania.

zdobycz demo-biurokracji - szklana góra awansu i sam koniec szczytu - piętrzący się stożek pieniędzy ; startują rycerze w wyborczych przedbiegach, pośród medialnej wrzawy politycznych grup interesów; wszystkie dla dobra narodu, obywateli, szczególnie tych najuboższych, najbardziej poszkodowanych, potrzebujących i ...zdezorientowanych- czy mało przebudzony ruch społeczny-obywatelski /kiedy?/ ośmieli się, organizacyjnie, odwracać piramidę, przywracając jej bardziej proporcjonalne funkcje i wartości - kiedyż to wytrwale i owocnie, bardziej pomyślna sprawiedliwość zagości?

Jesli ktoś wie??... podana kwota jet brutto więc na ręke dostaną napewno mniej. Czy ktoś umie to może obliczyć i napisać w komentarzu ??

Wg. GC w corocznym finale WOŚP w Skoczowie zebrano ok 44 tys. zł - co stanowi zaledwie niepełne czteromiesięczne wynagrodzenie tylko samej pani burmistrz.

Aby się żyło lepiej!! Znaczy naszym przedstawicielom.

co tak bijecie pjane! wybory sa dla wszystkich i wiekszosc z was ma prawo do startowania, zapraszam do tego raju!!! :)

a dług publiczny rośnie:)czekamy tylko na WIELKIE BUM!!!

do kazdej z nich można dodać śmiało kilka tysięcy złotych, vide Cieszyn - gdzie każdy z burmistrzów dostał miejsce w co najmniej dwóch radach nadzorczych miejskich spółek i tam dorabia do "skromnej" pensji

Za komuny biurokracja była ukrytym bezrobobiem. Pytam sie po co Burmistrz i zastepca na dodatek swkretarz w każdej gminie i mieście. Tyle darmozjadów. Komu to słuzy a dług publiczny na gminach rośnie a co jaka Rada zostanie wybrana to głupsza bo albo zaczynają od podwyżedk swoich diet albo od podwyżek uposażeń wójtów i burmistrzów. Przecież to chore.

Ogólnie powiat jest nie za bogaty, więc te kwoty to lekka przesada. Dodatek specjalny to niejako premia, która powinna być przyznawana jako nagroda a nie jako składnik pensji. Ponadto są etatowi zastępcy burmistrzów, którzy biorą niewiele mniej. Gdyby jeszcze praca tych urzędników przynosiła miastu korzyść, rozumiem. Ale patrząc na wszystkich kandydatów przed wyborami odniosłem wrażenie, że to wszystko dla kasy, każdy obiecywał, a jak jest i będzie to wiadomo. Na wszystko znajdzie się wymówka i wytłumaczenie

Spytajcie się ile podwyżki dostali zwykli pracownicy samorządowi przez ostanie kilka lat? Śmiech przez łzy!

Z perspektywy obecnego zadłużenia Skoczowa na kilkanaście milionów zł i pogłębiającej się krajowej recesji, co będzie skutkowało obcinaniem dotacji i przerzucania coraz to nowych obciążeń na samorządy, widać wyraźnie brak ekonomicznego myślenia rady. Taka rada jacy wyborcy.

Burmistrzx Skoczowa 11.499,90 o jedną dziewiątkę za dużo

Znalazłam w archiwum i Faktycznie
Burmistrz Cieszyna - 11240,00
Burmistrz Wisły - 10200,00
Wójt Goleszowa - 7600,00
Burmistrz Skoczówa 114999,90
Burmistrz Skoczówa dostała podwyżkę od rady o 1500,00 Skandal. Sznowne grono pedagogiczne dało swojej pani tak wysoką podwyżkę. Jest to najwyższa pensja w powiecie. A co na to mieszkancy. Gmina Skoczów to jeden wielki dług kredytów a tu takie wynagrodzenie. To na co zóładkują się tak Ustronianie. Zapłacą podwyżkę pani Burmistrz podwyżką ścieków. Pomijając jej niechybione decyzje które i tak w przyszłości zapłacą skoczowianie. Obudzą się w przyszłości z ręką w nocniku ale bedzie za póżno.

nic tylko wkurzyc się można
wiele osób pracuje o wiele ciężęj i co ma?prawie g...

"Taka była decyzja radnych". Cóż mogła poradzić?

Ale nikt nie pobije burmistrzyni Skoczowa, zarabia więcej nawet od burmistrza Cieszyna. No ale Skoczów stać, to metropolia...

Na samej górze, pod leadem, jest link do pierwszej części zarobków.

Przeczytaj jeszcze raz ten artykuł a znajdziesz odpowiedź;)

Będziemy to pamiętać prezy nastepnych wyborach
A ile zarabia burmistrz Skoczowa, Cieszyna, Wisły prosze podać wszystkich a nie wybiórczo

To skandal,za co i tak jak ktoś napisał przy podwyżce Radnych w Ustroniu, Burmistrz taż już dostał, jemu nawet połowa się nie należy.Ciekawe czy za spotkanie noworoczne zapłacił ze swojej kieszeni i czym kierował się przy doborze gości jak organizował impreze z naszych podatków !!!!!!!!!1

Pytam się za co oni dostawają taką forsę z naszych podatków. Teraz widać jak to jest radni nabijają kieszeń burmistrzom lub wójtom a sami sobie podwyzszają diety z naszych podatków. Pytam komu na gminie cpotrzebna jest rada. Po co. zlikwidować ten pasożytniczy organ. Kiedyś był na gminie jeden wójt i więcej zrobił niż dzisiejsza banda darmozjadów, a wszytsko to z naszych podatków. Trzeba wyjść w końcu z taką ini9cjatywą żeby polikwidować to królestwa wzajemnej adoracji

ładnie, ale jak pomyślę ze inni ludzie po studiach zarabiają 1500 zł to....reszte sami sobie odpowiecie...

...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama