, wtorek 26 września 2023
Debata powiatowa: Kandydaci zatroskani o szpital i drogi
Kandydaci do Rady Powiatu Cieszyńskiego. Od lewej: Ludwik Kuboszek, Danuta Kożusznik, Wojciech Brachaczek, Janusz Król, Jerzy Malik i Alfred Brudny. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

Debata powiatowa: Kandydaci zatroskani o szpital i drogi

DG
Sytuacja Szpitala Śląskiego w Cieszynie była głównym tematem debaty kandydatów do Rady Powiatu Cieszyńskiego, która odbyła się w środę w cieszyńskim Klubie Krytyki Politycznej. Przez dwie godziny politycy odpowiadali na pytania mieszkańców, ekspertów oraz swoich konkurentów.
Na debatę zaproszono sześciu kandydatów, reprezentujących partie i komitety. Wzięli w niej udział: Wojciech Brachaczek (PO), Alfred Brudny (Lewica Ziemi Cieszyńskiej), Danuta Kożusznik (PSL), Janusz Król (PiS), Ludwik Kuboszek (Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa) oraz Jerzy Malik (Cieszyński Ruch Samorządowy).

Sprawą, która najbardziej poróżniła kandydatów była komercjalizacja Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Tą kwestię poruszył wicestarosta powiatu cieszyńskiego Janusz Król.

- Zainwestowaliśmy w szpital kosztem innych ważnych inwestycji nie po to, żeby zostały wykorzystane przez spółkę - powiedział Ludwik Kuboszek. - Są szpitale w Polsce, które nie są skomercjalizowane, a i tak bardzo dobrze działają. Nasz szpital stać na to, aby był dobrze zarządzany - przekonywał Alfred Brudny.

Za komercjalizacją szpitala głosowałby Wojciech Brachaczek. - Trzeba ponosić odpowiedzialność za zarządzane przez siebie mienie. Dziś sytuacja jest taka, że samodzielne publiczne ZOZ-y mogą się w nieskończoność zadłużać, a długi mogą spłacić dopiero, gdy zakład zostanie zlikwidowany. To super komfortowa sytuacja dla organów założycielskich, to musi się skończyć. Zdanie radnego po części poparła Danuta Kożusznik. - Musi to być decyzja przemyślana. Jeśli przekazać szpital to tylko miejscowej, samorządowej spółce - stwierdziła.

- Było źle, jest i chyba będzie. Sprzęty szpitala wykorzystują instytucje i firmy prywatne, trzeba podjąć radykalne kroki i uregulować tą sytuację - stwierdził Jerzy Malik, były burmistrz Skoczowa.

Kolejnym ważnym pytaniem zadanym kandydatom przez Jerzego Malika była polityka finansowa powiatu w następnej kadencji rady. Większość polityków zgodziła się, że największą szansą dla powiatu są środki zewnętrzne. - Przez następne cztery lata środki zewnętrzne będzie można pozyskiwać, ale ten strumień pieniędzy będzie coraz skromniejszy. Trzeba więc skupić się na ich maksymalnym pozyskiwaniu - powiedział Wojciech Brachaczek.

Bardziej sceptyczny w kwestii pieniędzy unijnych był Janusz Król. - Trzeba będzie te projekty rozliczyć i to jest najgorsze dla budżetu powiatu, bo firmom rozliczającym trzeba płacić - przekonywał.

Na przemyślane zarządzanie pieniędzmi zwrócił uwagę Alfred Brudny. - Są jeszcze możliwości oszczędnej gospodarki, na przykład rezygnacja z przygotowywania dokumentacji dróg, których się potem nie realizuje. Przykładem są Gumna - 250 tysięcy i nie ma roboty - zauważył.

Zdaniem kandydatów dobra współpraca powiatu z gminami powinna opierać się na utrzymaniu dróg, realizacji wspólnych projektów unijnych. - Kiedyś Cieszyn wyróżniał się wśród innych miejscowości pod względem oferty edukacyjnej, tu przyjeżdżali uczyć się młodzi ludzie. Wspólnym działaniem powiatu i gmin powinno być przywrócenie tej sytuacji - podkreślił Ludwik Kuboszek. Danuta Kożusznik podkreślała rolę kultury i edukacji. - Nasz powiat ma bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, które należy chronić. Naszym priorytetem jest wspieranie działalności kulturalnej Kół Gospodyń Wiejskich oraz wysokiego poziomu szkolnictwa ponadgimnazjalnego - przyznała.

W roli ekspertów zadających pytania w debacie pojawili się Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna, Joanna Rzepka-Dziedzic, dyrektor galerii "Szara" oraz Krzysztof Koźlik, dyrektor NZOZ "Ubezpieczalnia". Pytania o kulturę i sztukę usłyszeli Danuta Kożusznik i Janusz Król. Bogdan Ficek pytał o wspólny interes gminy i powiatu oraz zarządzanie drogami powiatowymi. Wizja szpitala w Cieszynie pojawiła się w pytaniach Krzysztofa Koźlika.

W środę w Klubie Krytyki Politycznej odbędzie się kolejna debata. Tym razem na pytania odpowiadać będą kandydaci do Rady Miasta Cieszyna.
Komentarze: (80)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystkie debaty u lewaków. Zatem nie ma co się dziwić, że cieszyniacy nie przychodzą.

To zróbmy może debatę na parafii w siedzibie WdC. Może tam? Poprowadzi ks. Proboszcz.

do kandydatów przeciwnych komercjalizacji szpitala - przecież przetarg na "usługi kompleksowe w zakresie sprzątania i obsługi technicznej szpitala" już jest przecież ogłoszony (www.szpital.netus.pl)

Kultura jako działalność Koła Gospodyń Wiejskich. Ta Pani chyba chce wejść do powiatu, który wydaje miliony złotych za sprawą głosów koła. Nie, no to jakaś masakra. Tej Pani należy podziękować. Tragednia

Nieobecni nie maja racji... Niestety o obecności na listach kandydatów do poszczególnych rad decydują partie i inne koterie. A przecież miało być inaczej- tak jak w gminach do 20 tyś mieszkańców, czyli okręgi jednomandatowe!!!

przepiękna bajeczka przydałyby się jakieś ilustracje proponuję jako pierwszą platforma.org/aktualnosci/newsy/art108,dziesiec-zobowiazan-platformy-.html

dlaczego ci, a nie inni ..?
Kto zaprasza ?
Niestety pytań więcej niz odp. i to jest polska rzeczywistość, ...?

cieszyńskim Klubie Krytyki Politycznej...?

po co nam to, komu to służy...
DLACZEGO KRYTYKA wiodącym terminem ...?

dość LEWaCTWA !

gdzie lwica PRAWICA ...?

panowie i panie rektorowe, że siedzicie po cichu, byle tylko etat i podadka. Co tam młodzi ich edukacja...?

kiedy ktoś ruszy temat edukacji w CIESZYNIE ...?
Po zawodówkach wiadomo, ale wkońcu ktoś w Cieszynie ma jakiś tytuł i jakieś szkoły z górnej półki zaliczył. Czemu siedzi domu, jakby zjadł świeczkę ...?

gdzie złapać kasę na urlop w zimie. Przecież nie pojadą do Zakopca czy innej zapadłej dziury w Beskidach...?

Nasz powiat ma bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, które należy chronić. Naszym priorytetem jest wspieranie działalności kulturalnej Kół Gospodyń Wiejskich oraz wysokiego poziomu szkolnictwa ponadgimnazjalnego - przyznała.

Przyjęty właśnie Projekt budżetu na 2011 rok ostatecznie pokazał, że z 10 obietnic Tuska, 9 zostało niezrealizowanych. „Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych” - kłamał D.Tusk w ekspose w 2007 roku. Podobnie jak na temat obniżenia deficytu budżetowego, likwidacji senatu, NFZ czy finansowania partii.
Rosną wydatki na Kancelarię Prezydenta, Kancelarię Premiera, Kancelarię Sejmu i Senatu. Łącznie o 35 milionów. Wzrasta liczba urzędników. Reform brak, są za to podwyżki podatków, akcyzy na papierosy i paliwa. Polakom żyje się tak samo źle, jak umiera: zamrożono płace w budżetówce i zmniejszono o połowę zasiłek pogrzebowy. Budżet się wali, dług rośnie 300 mln dziennie.

Uważam, że tylko , co jest prywatną własnością, jest dobrze zarządzane i może przynosić zyski, a przynajmiej nie generować długów. Dlatego, jeśli chodzi o komercjalizację szpitali, jestem za.Dość już marnotrawstwa, złodziejstwa ..szarej stefy..utworzenie nzoz z lekarzami rodzinnymi w miejsce zozowskich, udawadnia , ze można i warto.dlatego będę glosował za p.Brachaczkiem i innymi kandytatami majacymi zbliżone poglądy..

nie żałuję,że nie byłem...stare wygi i nudziarze...J.Malik...ręce opadają a znikąd ratynku

Pieprzysz takie komunały,że aż nie chce się czytać.
Gdzie na świecie masz całkowicie prywatną służbę zdrowia - daj jeden przykład ; masz już lekarzy rodzinnych, stomatologów i co jest lepiej ? Lekarz rodzinny po godzinie 16 jest praktycznie niedostępny .
Jestem za prywatnymi szpitalami, ale niech sobie go sami wybudują - przywrócić regionalne kasy chorych

Bez demonopolizacji NFZ wszelka prywatyzacja nie ma sensu - wbijcie to sobie ludkowie do głowy. Nie powtarzajcie mądrości z "przyjaznych" mediów.

kandydatów do debaty wskazywali szefowie komitetów/ugrupowań, a nie organizatorzy spotkania. Jesli macie Państwo pretensje że Krytyka organizuje debaty to czemu sami tego nie zrobicie. Każdy mógł coś zaproponować. W moim odczuciu to kapitalnie, ze komuś się chciało i daje możliwość do wysłuchania różnych opcji. Po raz pierwszy od 20 lat są spotkania kandydatów z kandydatami... Dajcie spokój Marudy

jak funkcjonuje prywatny NZOZ każdy widzi, ale nie każdy wie ile z naszych składek zostaje w kieszeni lekarzy (z tego się nie tłumaczą). Mechanizm jest prosty : im mniej wydadzą na leczenie swoich pacjentów, tym więcej im zostanie. W prywatnym szpitalu mechanizm będzie taki sam, tylko w większej skali. A potem NFZ powie, że ciągle im brakuje, więc rząd podniesie składkę zdrowotną. Służbę zdrowia trzeba z powrotem uczynić SŁUŻBĄ (a nie dochodowym dla właścicieli przedsiębiorstwem), z siatką płac zależną od kwalifikacji i doświadczenia, zarówno dla personelu średniego jak i dla lekarzy. I nie może być tak, że rezydent z mocy ustawy zarabia więcej niż lekarz z dwudziestoletnim stażem (!)

"Pieprzysz takie komunały,że aż nie chce się czytać. Gdzie na świecie masz całkowicie prywatną służbę zdrowia .."to nie czytaj.przynajmiej do tego nikt nie może Cię zmusić.a co prywatyzacji , to nie mialem na mysli prywatnego szpitala, w ktorym pacjenci muszą płacić za wszelakie usługi.myślałem o "skomercjalizowanym" szpitalu, w którym jesli "ktoś" ma jakieś swoje udziału, to będzie dbał , by dobrze , racjonalnie z głową zarządzać , a nie trwonić pieniądze nasze, bo podatników, a my pacjenci, będziemy nadal leczeni bezpłatnie, bo takowe szpitale mają umowy z NFZ. Przykłady? Choćby zza miedzy w Ustroniupolsko_amerykańskie kliniki chorób serca..A teraz co mamy? Włascicielem jest starostwo.Włodarze się zmieniają , choćby na okolicznośc wyborów i tak na prawdę nikt nie ponosi odpowiedzialności za swoje decyzje./finasowej, ewentualnie "wyborcze./
A czy kiedyś lekarz z przychodni nie będącej NZOZ był uchwytny w godzinach popoludniowo_nocnych??

UWAGA NADCHODZĄ MOCHERY

kandydat W.B nie udał sie ojcu, co on już nie robił i wszystko na nic. Daj se chłopie spokoj

Panie WB komu chce Pan przekazać szpital- tym co teraz dyrektorują przecież to KLAN RODZINNY powinowaty ze wszystkich stron.Długi rosną ,powiedzmy dlaczego i to głośno bo większa częśc pieniędzy z NFZ biorą lekarze za dyżury i wynagrodzenia i jeszcze im mało. a robić się nie chce.

Bo zastanawiam się czy głosować?

chyba nikogo nie ... OBRAZIŁEM ...?

niestety - obnażyli się poniżej pasa ...?

brakuje do SZCZAŚTIA ...?

jeśli w reklamie jest choć odrobina prawdy to gdybyś się wybrał do Media Marktu, to ochrona nie powinna cię wpuścić.

jego aberracja jest typowa dla całego środowiska.

funkcjonuje... tylko troszkę za ścianą... młodzi ludzie - w tym studenci cieszyńskiego usia pokazali w wakacje na co ich stać i w to trzeba inwestować, może troszkę więcej niż w koła gospodyń wiejskich...

Tylko WdC - ja na nich głosuję!

nie kumam...?

Ludzie, ludzie Bocheńska i Lizoń z PiSu, to chyba żart.

Wspólnota dla Cieszyna rządzi w mieście od 20 lat i efekty widać, tak dla informacji bo ktoś o to pytał.

Mało zrobili? Popatrzcie na te fantastyczne drogi, inwestorów, miejsca pracy. Czego wy jeszcze chcecie. W głowach Wam się poprzewracało.

Pozłacane myśli Jerzego Kisielewskiego i jego ojca …

… Ojciec nie byłby sobą, gdyby na zdanie prymasa o szczególnej opiece, jaką Matka Boska otacza Polskę, nie spytał :
„Jak muszą w takim razie wyglądać kraje, które nie są pod taką szczególną opieką?”.

„Wszyscy modlimy się do Boga o cud – żeby raczył nam wrócić ojczyznę wolną, ale może wyjdźmy Mu naprzeciw i sami najpierw coś zróbmy”.

„ (…) są dwie drogi dla Polski – jedna sprawdzona i druga przez cud. Ta sprawdzona to to, że Matka Boska pomoże Polakom. I druga cudowna, że Polacy zabiorą się do pracy”.

(JK) Wprost – Nr 45.

pod patronatem lewicowego redaktora...?
Co się dzieje w tym narodzie...?

"W roli ekspertów zadających pytania w debacie pojawili się Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna,..." . Normalnie sobie z kulturalnych i poważnych obywateli żarty robią !!! To już 187 prima aprilis w tym roku :) :D

po co ta mowa, w tym CUDOWNYM kraju każdy jest EXRESEM, znaczy się EXPERTEM, czy tam EXTREMOM ...?

W środę w Klubie Krytyki Politycznej odbędzie się kolejna debata... ?

DLACZEGO właśnie TAM ...? Dlaczego znów SLD ?

W środę w Klubie Krytyki Politycznej odbędzie się kolejna debata... ?

DLACZEGO właśnie TAM ...? Dlaczego znów SLD ?

z czyjego mandatu, z jakiego poręczenia ...?

spadkobiercy służb mundurowych...?

spotkanie ...?

PIS ... też !

Kto chce, niech wierzy, że miłościwie nam panująca sitwa potrzebuje wyzwolenia się spod jakiejkolwiek kontroli po to, by móc wreszcie reformować Polskę i nieść jej "dobre zmiany". Ja takich uważam - przykro mi, jeśli się ktoś obrazi za naiwnych idiotów. Zbyt wymowny jest sposób, w jaki ta szajka zamiotła pod dywan aferę hazardową.

halo halo, Krytyka to nie SLD. Krytyka nawet nie sympatyzuje z tą partią i sama nie jest partią. Poza tym jeśli ktoś chce może zorganizować w Domu Narodowym....dlaczego nikt się nie ruszył poza KP?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama