, piątek 8 grudnia 2023
Zobaczyć prezydenta na biegówkach
Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. fot. Krzysztof Kaczorowski  Dodaj do Facebook

Zobaczyć prezydenta na biegówkach

KRZYSZTOF KACZOROWSKI
„Wisła dawniej\" to pierwsza wystawa, którą zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Wisły „Imko Wisełka”. Gościny udostępnił wiślański oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który jest współorganizatorem ekspozycji w dawnym pałacyku Habsburgów.
Na wystawie znalazły się stare zdjęcia i pocztówki sprzed 1945 roku. Najstarszy eksponat pochodzi z końca XIX wieku. Zebrano blisko 150 ciekawych fotografii ze zbiorów prywatnych oraz muzealnych. Mieszkańcy Wisły udostępnili rodzinne albumy oraz przynieśli stare pudełka zawierające prawdziwe fotograficzne skarby. Wśród zgromadzonego zbioru zdjęć można zobaczyć takie ciekawostki jak pierwotnie wyglądał pomnik Ślązaczki czy prezydenta Mościckiego na biegówkach. — Wisła z założenia miała być uzdrowiskiem „programowo nowoczesnym”, o czym świadczą zebrane tu fotografie, często nieistniejących już obiektów — mówi historyk sztuki Dominik Konarzewski.

Miejsce wystawy zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż w tym roku mija 110. rocznica wybudowania Pałacyku Myśliwskiego Habsburgów, pierwotnie wzniesionego w 1898 roku na Przysłopiu pod Baranią Górą.

W pałacyku, na polowaniach na głuszce, na przestrzeni ćwierć wieku spotykali się m.in. arcyksiążę Fryderyk, cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern wraz z feldmarszałkiem Hindenburgiem, czy arcyksiążę Karol, późniejszy cesarz austriacki. W niepodległej Polsce pałacyk przeszedł na własność Skarbu Państwa. W 1923 roku Urząd Wojewódzki w Katowicach oddał budynek w dzierżawę górnośląskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który po remoncie w 1925 roku otworzył w nim schronisko turystyczne. Po wojnie w budynku ponownie zaczęło działać schronisko. W związku ze zwiększeniem ruchu turystycznego w latach 70. XX wieku, administrujące obiektem PTTK wybudowało obok nowy, znacznie większy budynek. Pałacyk został zamknięty i zaczął powoli niszczeć – od całkowitej rozbiórki uchroniły go zabiegi Towarzystwa Miłośników Wisły. W 1985 roku przeniesiono go do centrum Wisły, gdzie od 1987 roku służy jako siedziba PTTK. Dzięki zaangażowaniu obecnych władz PTTK w Wiśle udało się uratować zabytek przed zniszczeniem i przeprowadzić gruntowną renowację.

Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Wisły „Imko Wisełka” zamierza cyklicznie organizować wystawy. — W przyszłym roku, jeżeli wszystko się uda, w Zameczku zorganizujemy równie ciekawą ekspozycję „Prezydenci RP w Wiśle”. Ale to na razie plany — tłumaczy Paweł Brągiel, szef stowarzyszenia.

Wystawa będzie czynna aż do wiosny.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To zdjecie przypomina fragment z filmu , Co mi zrobisz , jak mnie zlapiesz ?

nie złapie ale pogonie

Ha, ha. Dobre. Mościcki na biegówkach. Ale kit wcisnął ten wiejski mądrala.

Nie znasz się łamacz. Pewnie, że Mościcki w Wiśle bywał i na nartach jeździł. Poucz się lepiej historii lokalnej.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama