, sobota 21 maja 2022
"Żelazna wyspa": Udany wstęp do Ars Independent Katowice (opinia)Dodaj do Facebook

"Żelazna wyspa": Udany wstęp do Ars Independent Katowice (opinia)

ANITA KRAMARCZYK
\"Żelazna wyspa\" Mohammada Rasoulofa jest zapowiedzią festiwalu Ars Independent, w zdecydowany sposób zachęcającą nie tylko do zgłębienia twórczości irańskiego reżysera, ale i zapoznania się z repertuarem całego festiwalu.
Nieczynny tankowiec - pełna życia wyspa. Świat tonący i pochłaniający swoich mieszkańców. Kilkanaście irańskich rodzin, które znalazły w tym miejscu swój dom próbuje żyć zgodnie z własną kulturą. Niemniej jednak ich życiem nie kierują tylko tradycje i kultura, a również "Pan domu", żywiciel i pracodawca - kapitan Namat. Człowiek tworzący zasady, którym beznamiętnie poddają się mieszkańcy, postrzegając go jako wybawiciela od wszelkich niepowodzeń.

Staje się on także dla innych przeszkodą w podejmowaniu własnych i samodzielnych wyborów, ograniczającą wolność, a właściwie zabraniającą jej istnieniu. Wolność tkwi jedynie w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości, dyskretnym szaleństwie, tak jak chłopiec Baby Fish - cudowna postać rozładowująca napięcie, symbol nieograniczonej wolności, artysty, nieszkodliwego dziwaka, samotnika.

Film z jednej strony opowiada historię tak daleką kulturowo, religijnie i światopoglądowo, ale przez to też z drugiej strony staje się niezwykle bliski naturze człowieka - człowieka poszukującego wolności w systemie uwarunkowań i zależności. Historia wskazująca na to, że bunt na pokładzie jest możliwy. Tylko z jakim skutkiem się kończy? Zostawia wstrząsające poczucie niemocy, pokazując krainę, w której kobieta jest przedmiotem transakcji, a mężczyzna właścicielem ludzkich dusz. Przejmująca opowieść godna polecenia zarówno koneserom kina, jak i tym, którzy lubią filmy o zakazanej miłości.

POLECAMY: Sprawdź, co piszczy w cieszyńskiej kulturze
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Iranska rodzina ? No super, swietny interesujacy felieton !!!!!! Brawo redakcja.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama