, piątek 8 grudnia 2023
Z GPS-em po świątyni
Drewniany kościółek na Kubalonce. fot. Jacek Kohut Dodaj do Facebook

Z GPS-em po świątyni

GL
Kilka lat trwały przygotowania oraz prace nad książką o kościołach i kaplicach w Beskidach. Początkowo album miał obejmować wyłącznie Śląsk Cieszyński. Jak powiedziała nam Irena Adamczyk, kierowniczka działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które jest współwydawcą, podczas zbierania materiałów okazało się, że tuż za granicami znajduje się sporo równie cennych obiektów sakralnych. Efekt?
Książka „Drewniane kościoły i kaplice w Beskidach i okolicy” trafi do sprzedaży 4 listopada. — To ogromny materiał ikonograficzny. W publikacji zostanie zaprezentowanych 80 kościołów i kaplic. Każdy obiekt został dokładnie opisany, bardzo dużo będzie zdjęć, także archiwalnych, dokumentujących ważne wydarzenia. Album będzie zawierał na przykład zdjęcia z pożaru drewnianego kościoła w Międzyrzeczu Górnym (dzisiejszy powiat bielski – przyp. red.), które otrzymaliśmy od samych mieszkańców. Kościół niestety spłonął doszczętnie, dziś w tej miejscowości jest już świątynia murowana — wyjaśniła Irena Adamczyk.

Od Śląska Cieszyńskiego po Żywiecczyznę zachowało się bardzo dużo kościołów wykonanych z drewna. Dzięki zabiegom konserwatorów zabytków oraz księży są w dobrym stanie.

Małgorzata Kiereś, dyrektorka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, cieszy się, że została podjęta inicjatywa pokazująca bryłę architektoniczną, która istniała przez tyle lat w pejzażu kulturowym Śląska Cieszyńskiego. — Kościół drewniany na Śląsku Cieszyńskim ma charakterystyczne soboty, rodzaj okapu, bryła architektoniczna mieści się w typie kościołów w całym łuku Karpat. To ogromne bogactwo tej ziemi — powiedziała nam dyrektorka muzeum.

W publikacji tradycja, historia mieszają się z nowoczesnością. Żeby ułatwić dotarcie do wszystkich opisanych obiektów, przy każdym zostały podane współrzędne GPS. Jak przyznała Irena Adamczyk, to zupełna nowość w tego typu publikacjach.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo jestem ciekawy tej pozycji - gratuluję autorom wysiłku oraz mam nadzieję, owocnej inwencji podczas przygotowania materiałów i redakcji albumu

pewnie bardziej księży niż konserwatorów

Na tą publikacje czekali przewodnicy, turyści, historycy
itd.Akurat w Cieszynie " leci kurs przewodnicki więc kandydaci znajdą w wydawnictwie materiał zgromadzony " w jednym miejscu" nie muszą szukac w internecie poszczególnych światyń. Bo własnie główne punkty wycieczek to zwiedzanie kościołów,
historie poszczególnych świątyn łączą się sciśle z historią danej miejścowości. Tak, że wielkie brawa dla autorów z Irena Adamczyk na czela.

Szanowny przewodniku a rusz cztery litery i zobacz te kościoły, odpisz sobie w nich historię kościoła nie czekać aż ci na widelcu podają gotowy materiał. Co z ciebie będzie za przewodnik jak już teraz idziesz na łatwiznę . Przewodnicy, którzy trochę lat temu robili kurs przewodnicki do dnia dzisiejszego mają zachowane notatki i bez problemu w każdym kościele oprowadzą wycieczkę .

do przewodnika (2): jeżeli będzie zwarte opracowanie to lepiej dla przewodników,więc proszę nie wykazywać niepotrzebnie nadgorliwości...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama