, czwartek 18 kwietnia 2024
XXIV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny także w Cieszynie
Festiwal jest jedną z 300 światowych imprez folklorystycznych, która na stałe znajduje się w kalendarzu Międzynarodowej Rady Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działającej pod auspicjami UNESCO (CIOFF). fot. ARC 



Dodaj do Facebook

XXIV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny także w Cieszynie

PAP/INTERIA.PL
Występy zespołów z dziewięciu krajów i degustacja potraw śląskich dla uczestników zabawy znalazły się w programie XXIV Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego - poinformowała w poniedziałek Barbara Uracz z Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego będzie można obejrzeć występy zespołów m.in. z Kolumbii, Meksyku, Ukrainy, Macedonii, Bułgarii, Armenii, Kraju Basków w Hiszpanii.

Zespoły będzie można oglądać w korowodach i na scenach ustawionych w siedmiu miastach województwa śląskiego - Żorach, Siemianowicach Śląskich, Koszęcinie, Cieszynie, Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.

Po raz pierwszy w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie odbędzie się całodzienny piknik z udziałem wszystkich zespołów, połączony z degustacją potraw śląskich.

- To jest nowa propozycja festiwalowa. Kuchni śląskiej będą mogły spróbować wszystkie osoby, które pojawią się na koszęcińskim pikniku - powiedziała dyrektor festiwalu Barbara Uracz z Uniwersytetu Śląskiego, organizatora tej imprezy.

Nowością będzie w tym roku, także zorganizowane w ramach festiwalu, powitanie nowego roku szkolnego. Studenci z zaproszonych krajów wystąpią ze swoim programem artystycznym przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z okazji pierwszego dnia szkoły uczniowie śląskich szkół będą mogli spróbować kuchni meksykańskiej.

XXIV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 4 września.

Festiwal jest jedną z 300 światowych imprez folklorystycznych, która na stałe znajduje się w kalendarzu Międzynarodowej Rady Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działającej pod auspicjami UNESCO (CIOFF). Jest wśród nich jedyną imprezą folklorystyczną przygotowywaną przez środowisko akademickie.

Pierwszy festiwal został zorganizowany w 1979 roku. Przez ponad 20 lat na scenach wielu miast zaprezentowało się ok. 230 zespołów z wielu krajów - m.in. Indonezji, Indii, Kenii i Malezji. Jego gospodarzem jest działający przy Uniwersytecie Śląskim Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice".
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Baby są głupie

może rzeczywiści rodzaj męski kapcieje, więc może wybierać samorząd 100% kobiety !

bardzo mądre pytania p.GRZESICZAKA :

1. Podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej od samorządowców, którzy dziś decydują o losach mojego miasta i powiatu cieszyńskiego, słyszałem o potrzebie zintensyfikowanej współpracy pomiędzy miastem a uniwersytetem. Co zostało z tych zapewnień? Jak miasto wykorzystuje potencjał ośrodka uniwersyteckiego? A sam uniwersytet? Jaka jest wizja jego rozwoju? Czy naprawdę szczytem jego marzeń jest obecna sytuacja? Jak zamierza zawalczyć o przyszłych studentów w kontekście pogłębiającego się wyżu demograficznego? Czemu wabikiem nie mogą być modne specjalizacje, nowe kierunki? Jeśli uczelnie w całym kraju, nawet na studiach historycznych, oferują popularną specjalizację dziennikarską, dlaczego nie mogą uczyć się jej studenci etnologii? Co stoi na przeszkodzie, by cieszyńscy studenci Uniwersytetu Śląskiego odchodzili z dyplomem o specjalności PR kultury? Dlaczego cieszyniacy chcąc studiować język czeski muszą wyjechać do Opola, Katowic czy Krakowa? Dlaczego nie mogą uczyć się go nad Olzą? Niekoniecznie trzeba myśleć o otwieraniu kierunku filologicznego, może można zrobić to – jak ma to miejsce choćby w Krakowie na studiach niestacjonarnych – w ramach specjalizacji na istniejącym już kierunku studiów. Siłą naszego miasta jest nasz uniwersytet. Jeśli nie postaramy się o atrakcyjne kierunki i specjalizacje przyszli studenci mogą ominąć nasze miasto szerokim łukiem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama