, piątek 8 grudnia 2023
Wiślański amfiteatr Hadyny
Modernizacja amfiteatru trwa od kilku miesięcy. fot. Łukasz Bielski Dodaj do Facebook

Wiślański amfiteatr Hadyny

TWO
Wiślański amfiteatr Hadyny

Prof. Stanisław Hadyna (1919-1999). fot. Wojciech Trzcionka

Amfiteatr w Parku Kopczyńskiego otrzyma imię prof. Stanisława Hadyny, założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który przez lata mieszkał w Wiśle, jest honorowym obywatelem tego miasta i został tu pochowany.
Na pomysł uhonorowania wielkiego kompozytora, przez lata związanego z Wisłą, wpadł burmistrz Andrzej Molin. — To była postać ogromnie zasłużona dla naszego miasta. Marzyło mi się, żeby odpowiednio uhonorować profesora. Ponowne otwarcie zmodernizowanego amfiteatru to doskonała okazja, żeby nadać wydarzeniu dużą rangę i odpowiednią oprawę — mówi burmistrz.

Pomysł Molina zaakceptowali już radni. Wcześniej zgodę wyraziła najbliższa rodzina zmarłego w 1999 roku profesora. „To radość dla rodziny i jego bliskich” — napisała w liście do Ratusza Agata Hadyna, żona kompozytora.

Zadaszanie amfiteatru, który w sezonie letnim tętni życiem praktycznie co weekend, a podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej na widowni nie ma jednego wolnego krzesełka, trwa od kilku miesięcy. Inwestycja była możliwa dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. — Gotowy jest już dach, zamontowano nowe krzesełka — mówi Łukasz Bielski z Urzędu Miejskiego.

Oficjalne otwarcie amfiteatru odbędzie się w maju albo czerwcu. Uroczystość nadania obiektowi imienia Stanisława Hadyny uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” urodził się w 1919 roku w Karpętnej na Zaolziu, przez lata mieszkał w Wiśle na Bukowej i był dobrym duchem TKB. Otrzymał honorowe obywatelstwo Wisły. W 1999 roku został pochowany na cmentarzu na Groniczku. Z Wisły pochodziła matka kompozytora, do dziś mieszka tu jego rodzina, a raz w roku odbywają się konkursy hadynowskie.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wspaniale! pamiętam wieczory z panem Stanisławem w Klubie Propozycji i jak rozczytywałem się w jego książkach - bywał u nas na plackach ziemiaczanych, mówił przez telefon do mamy: - pani Jadwigo, czuję już ich wspaniały zapach...

a sala gimnastyczna na rynku będzie kogo?jakies propozycje oprócz Małysza.

takiego Maestro traktować plackami toż to nic innego jak faux pas.

A nie JP II.? Nie do wiary.

w protestanckiej Wiśle szybciej ks. Wantuły
ale akurat z tego wyboru bym nie kpiła, Hadyna z Wisłą był związany i miejsce też dobrze wybrane:)

w cieniu Amfi...?

"To była postać ogromnie zasłużona dla naszego miasta".
Durny i nie douczony jestem i nie wiem czym zasłużony dla naszego miasta? zyż nie warto choć słówkiem wsponieć pisząc taki news.

Matka St. Hadyny nie pochodziła z Wisły. Była córką Jana Pilcha, pochodzącego z Wisły, kierownika szkoły na Karpętnej, i tam się urodziła. Była najmłodszą z trzech córek kierownika, którego żoną była karpęcanka, Marianna z domu Kokotek.

Hej, Zaolziak ! Pan to lepiej, niż wikipedia. Skąd takie szczegółowe dane? Czy Wy na Zaolziu znacie się osobiście do 3-go pokolenia wstecz? gratuluję wiedzy i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama