, poniedziałek 26 luty 2024
Wieś wydaje gazetę
„Barwy Ochab" wychodzą w nakładzie 700 egzemplarzy - mówi Maciej Bieniek, sołtys Ochab. fot. Dorota Kochman  Dodaj do Facebook

Wieś wydaje gazetę

DOROTA KOCHMAN
Są gazety ogólnopolskie, są powiatowe i gminne. A Ochaby mają gazetę wiejską. Wydają ją sami mieszkańcy.
       Gazeta zrodziła się z inicjatywy sołtysa Macieja Bieńka. Adres redakcji kwartalnika „Barwy Ochab"  to docelowo ochabska szkoła, jednak jak dotąd wszelkie prace redakcyjne odbywają się z pomocą prywatnych środków.

Zespół redakcyjny tworzą mieszkańcy Ochab, radny sołecki Wojciech Krawczyk, który stanowi trzon zespołu, jest pomysłodawcą szaty graficznej i czuwa nad całokształtem prac wydawniczy oraz nauczyciele Zespołu Szkół nr 4 w Ochabach Maja Krawczyk i Irena Słonina, które redagują większość tekstów gazety oraz czuwają nad jej poprawną stylistyką. Do współpracy zaangażowała się również młodzież gimnazjalna, która przeprowadza wywiady ze znamymi ludźmi, pisze ciekawe opowiadania i artykuły z życia szkoły i wsi.

Z gazetą ściśle współpracują wszystkie istniejące w Ochabach organizacje społeczne: Przedszkole, Koło Gospodyń Wiejskich, LKS OCHABY 96, Rada Sołecka, OSP w Ochabach oraz ATS Branco Ochaby.

Gazeta jest kolportowana bezpłatnie. — Wychodzi w nakładzie 700 egzemplarzy. Wydanie jednego numeru kosztuje 1,5 tys. zł. W skali roku daje to 6 tys. zł, co stanowi połowę budżetu sołectwa na kulturę — mówi Maciej Bieniek, sołtys Ochab.

Ochabska gazeta porusza tematy dotyczące wsi. Nie brakuje w niej informacji o wydarzeniach jakie mają miejsce w Ochabach. — Pisaliśmy o remoncie Wiślanki, który bezpośrednio nas dotknął. Prócz tego piszemy o kulturze, informujemy o sprawach gospodarczych. Przez to, że gazetka jest darmowa dociera do prawie wszystkich mieszkańców — dodaje Bieniek.

W „Barwach Ochab" swoje stałe rubryki mają Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, przedszkole i rada sołecka.

Dr Michał Szyszka, prodziekan Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Katowicach zauważa, że takie gazetki wiejskie to żadna nowość, ale dobrze ocenia inicjatywę mieszkańców Ochab. — Gazeta wiejska rozwinęła się w latach 50-60. XX wieku. Dziś jest na tyle istotna, że są w niej zawarte potrzebne informacje dla rolników — dodaje Michał Szyszka.

Redakcja stara się o dofinansowanie procesu tworzenia gazety oraz planuje, wykorzystując zdobyte środki, utworzenie redakcji w ochabskiej szkole oraz zaangażowanie młodzieży szkolnej w proses jej powstawania. Póki co sołtys Ochab zachęca firmy do sponsorowania wydawnictwa.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Gazeta wiejska rozwinęła się w latach 50-60. XXI" -- ja nie wiedziałem, że żyjemy już w XXII wieku :P

Единственный критерий качества газеты - ее тираж.

Kiedyś w Zamarskach entuzjaści wydawali Gazetkę Osiedlową! A teraz gdzieś ona zniknęła, dlaaaaczego?? Czy ktoś mi odpowie na to kompetentnie, jakiś czynnik (np. Sołtys)???

W Zamarskach gazetkę wydawała grupka młodych ludzi skupiona w klubie "Osiedle". Na czele stał mój znajomy a zespół redakcyjny był złożony z kilku chłopaków. Niestety chłopcy wydorośleli, mają mniej czasu a następców zabrakło. Gazetka Osiedlowa nie miała nic wspólnego z gminą ani sołtysem, jednak brak zainteresowania ww. organów zapewne wpłynął na upadek ciekawego wydawnictwa. pozdrowienia dla Klauda

super pomysl! super gazeta! tak trzymac!

63gjrjx-clylhjq-tw6qbdf0-0 insurance quotes
http://best-online-casino-mo.lookera.net#1
[url=http://urlser.com/?IQpnn#3]car insurance quotes[/url]
[url]http://urlser.com/?boo2X#4[/url]
[http://online-gambling-mo.lookera.net#5 online gambling]
"gambling":http://gambling-mo.lookera.net#6
[LINK http://urlser.com/?aBCA5#7]homeowners insurance[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama