, piątek 19 kwietnia 2024
W Wiśle przeniesiesz się w czasie
W chałupie kumornika organizowane będą lekcje muzealne.  



Dodaj do Facebook

W Wiśle przeniesiesz się w czasie

Tekst i zdjęcia: DARIA GUBA
W Wiśle przeniesiesz się w czasie

W kolybie sałasznicy przechowywali naczynia i wyrabiali owczy ser.


W Wiśle przeniesiesz się w czasie

Piotr Kohut, baca z Koniakowa prezentuje zwiedzającym jak dawniej wyrabiano owczy ser.


W Wiśle przeniesiesz się w czasie

Pieczę nad kuźnią powierzono Janowi Pietrasowi, kowalowi z Wisły.


W Wiśle przeniesiesz się w czasie

Pokaz przędzenia wełny Zuzanny Raszki z Wisły.

W centrum Wisły powstało miejsce, w którym można przenieść się do przeszłości. W środę uroczyście otwarto Enklawę Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego. Skorzystają z niej miłośnicy etnologii i turyści.
W skansenie przy Muzeum Beskidzkim zwiedzić można pięć nowych obiektów. Kuźnia z dwuspadowym dachem krytym gontem wybudowana została na wzór stojącej jeszcze w XIX wieku kuźni w centrum Wisły. Przy jednej ze ścian zbudowane zostało palenisko z miechem kowalskim. Znajduje się tu też kamienne koryto z wodą, w której kowal hartuje rozpalone żelazo oraz stół z imadłem i kamień do ostrzenia narzędzi. - Miech kowalski i kowadło przywiezione zostały z Podhala. To przedmioty, które bardzo trudno zdobyć - powiedziała Małgorzata Kiereś, dyrektor muzeum.

Pieczę nad kuźnią powierzono Adamowi Pietrasowi, kowalowi w Wisły, który przez cały rok prezentował będzie zwiedzającym jak dawniej wyglądała praca kowala.

Kolybą nazywano chatkę z drzewa świerkowego z dwuspadowym dachem, która stanowiła najważniejsze miejsce na sałaszu. W niej przechowywano naczynia i wyrabiano owczy ser. Budynek ogrodzony jest koszorem, czyli ręcznie struganym ogrodzeniem.

Chałupa kumornika to izba górala wyznania protestanckiego, z szerokimi ławami i kamiennym stołem. W jej wnętrzu prowadzone będą lekcje muzealne, podczas których będzie można obejrzeć pokazy przędzenia wełny oraz skubania pierza. Przed chałupą kobiety zaprezentują tzw. troczki, czyli tradycyjną obróbkę lnu.

W enklawie znajduje się także pasieka pszczelarska z ulami z samorodnych pni oraz eksponatami pszczelarza, a także zagroda, w której uprawiane będą beskidzkie zioła.

Pomysł stworzenia enklawy przy muzeum w Wiśle zrodził się prawie ćwierć wieku temu. Inicjatorem idei był Jan Krop, były kierownik placówki. W jego koncepcji enklawę stanowić miały tylko trzy budynki: Muzeum Beskidzkie, chata u Niedźwiedzia oraz przeniesiona z Wisły-Jonidła chałupa Szarców. Z inicjatywy Małgorzaty Kiereś, do enklawy dołączyły nowe obiekty. - Wypełniliśmy tę część po to, żeby zatrzymać pewne elementy tradycji, ale przede wszystkim stworzyć miejsce atrakcyjne dla ludzi - tłumaczyła dyrektor muzeum.

Budowa skansenu dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu wyremontowano także sam budynek muzeum. Obiekt dostosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażono w sprzęt multimedialny. Prace trwały niecały rok, a cały koszt inwestycji to 1 mln 168 tys. zł. - W tym miejscu przekazywana będzie wiedza na temat naszej kultury. Pokazaliśmy, że dbamy o swoje korzenie i tradycję. Wierzę, że muzeum odwiedzi wiele ludzi, aby przekonać się jak dawniej się mieszkało i pracowało - powiedział Czesław Gluza, starosta cieszyński.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a właściwie czas się zatrzymał w tym mieście - od momentu, kiedy władze w ratuszu objął tercet Ficek - Cybulski - Matuszek

w zatrzymaniu zegara historii

nie wiedziałach że cieszynioki to takie marudery,a myslałach że chopcy s tela som fajne!!

...

no to do studni /...poza politykę samorządową/, tych trzech braci

tacy wybrańcy - mają cieszynioki, co chciały

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama