, sobota 21 maja 2022
W Cieszynie rusza Festiwal Watch Docs
Od poniedziałku w Cieszynie rusza Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie. Fot. mat.pras. Dodaj do Facebook

W Cieszynie rusza Festiwal Watch Docs

BARBARA ŚLIŻ
Już w poniedziałek rusza Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal filmowy poświęcony jest filmom dokumentalnym i odbywa się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie, by potem wyruszyć w drogę, dzięki czemu filmy może zobaczyć cała Polska.
Festiwal Watch Docs przyjął swoją obecną nazwę w 2006 roku. Jest festiwalem non profit, co oznacza, że bilety na wszystkie seanse, pokazy, katalogi są całkowicie bezpłatne. W ramach festiwalu organizowane są konkursy, w których przyznawane są nagrody im. Jacka Kuronia, Marka Nowickiego, nagroda Watch Docs oraz nagroda publiczności.

Watch Docs jest jednym z członków światowej platformy współpracy festiwali filmów o prawach człowieka. - Festiwal przybliża zarówno problematykę praw człowieka na świecie, jak również problemy społeczno-kulturowe, o których często nie zdajemy sobie sprawy, bądź czytamy o nich tylko w gazetach. Ponadto ukazuje tematy ważne, prowokuje do myślenia, do dyskusji. Moim zdaniem filmy dokumentalne w ogóle są ciężko dostępne w internecie, jak i w telewizji, więc często taki festiwal jest jedyną okazją do obejrzenia tych obrazów, tym bardziej, że w większości są to dokumenty znanych i cenionych reżyserów - mówi Katarzyna Michalska, studentka Uniwersytetu Śląskiego.

Watch Docs co roku odwiedza około 30 polskich miast. Współorganizatorzy z miast, w których gości festiwal, sami dobierają repertuar pochodzący z ostatniej edycji warszawskiego MFF Watch Docs, a także organizują liczne imprezy towarzyszące festiwalowi. - Ważnym punktem festiwalu są spotkania z ekspertami, którzy dzięki swojej wiedzy, potrafią przybliżyć daną tematykę, ukazywaną w różnych filmach, osadzić je w jakimś kontekście, ukierunkować pytania i spróbować na niektóre z nich odpowiedzieć - dodaje studentka.

Od poniedziałku Watch Docs gościć będzie w Cieszynie. Organizatorem spotkanie są Koło Naukowe Etnologów z Uniwersytetu Śląskiego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. - Fundacja udostępnia nam filmy, grafikę, poleca ekspertów, podpowiada, co możemy w ramach festiwalu zorganizować. Tematyka Watch Docs jest bliska naszemu kierunkowi studiów, dzięki niemu mamy także okazję skonfrontować to, co słyszymy lub, czego uczymy się na zajęciach - komentuje Michalska.

PROGRAM FESTIWALU:

Poniedziałek, 11.04.2011
Piwnica Muzealna Muzeum Śląska Cieszyńskiego:
15.30 "W skórze Fidela Castro"
17.00 "Freedom Riders"
19.15 warsztaty: Marginalizacja po polsku z mgr Karoliną Kotkowską
19.45 "Na żywo z Betlejem"

Wtorek, 12.04.2011
Sala konferencyjna UŚ
16.00 "Inwentaryzacja"
16.15 "Warszawa do wzięcia"
17.15 dyskusja: O wykluczeniu społecznym z mgr. Janem Linianym
18.00 "Lekarski dylemat"
19.15 "Klimat na zmiany"

Środa, 13.04.2011
Sala Teatru CST
16.00 "Narodziny Narodu"
16.10 "Kapitalizm - nasza ulepszona formuła"
17.30 prelekcja, Oblicza pogardy i wykluczenia z dr. Marianem Grzegorzem Gerlichem
18.15 "Nigdzie w Europie"
20.00 "Vakha i Magomed"

Wejście na seans, jak i na imprezy towarzyszące jest bezpłatne. Sala CST oraz Piwnica Muzealna pomieści około 60 osób, ale organizatorzy mają nadzieję, że wszyscy chętni znajdą miejsca siedzące.

Patronat nad festiwalem objął portal gazetacodzienna.pl.

Foto

fot. materiały prasowe
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tak, dostałeś, - do głowy - z zawiści...

podczas ubiegłorocznej edycji mocne wrażenie zrobił na mnie film o handlarzach broni...

Straciłem pracę w SB ale za to dostałem posadę w zarządzie banku, bezzwrotny kredyt i wieloletnie uczestnictwo w trzech radach nadzorczych jednoosobowych spółek skarbu państwa.

Tak, Jacek Kuroń to ten, przez którego straciłeś pracę w SB.

cos nowego i wzbogacaja oferte kulturalna w miescie tylko wszystko musi miec swoj czas i miejsce a jest nienajlepsze bo skupienie wiekszej czesci spoleczenstwa w tym okresie jest zupelnie na czyms innym, na innych zgadnieniach !!!! Polecam znakomity film polski "Trzy minuty 21.37 " Film do osobistego przezycia , graja go m.in. w Bielsku a moze kino do Cieszyna go sprowadzi !!!!!!

Jacek Kuroń, ten od zupki kuroniówki, czerwonego harcerstwa i koncesjonowanej opozycji?

bardzo wartościowy, cenny przegląd filmów!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama