, sobota 21 maja 2022
Ustroń: Biblioteka odzyska blask (wywiad)
-Prace trwają zgodnie z harmonogramem zarówno I (budynek) jak i II etap (zagospodarowanie terenu) powinien zakończyć się początkiem lipca, kilka miesięcy wcześniej niż zakładano - mówi Michał Kozłowski. fot. Andrzej Drobik Dodaj do Facebook

Ustroń: Biblioteka odzyska blask (wywiad)

A. DROBIK, E. GLUZA/NASZ-USTRON.PL
O remoncie biblioteki, przebudowie boiska, projekcie \"Centrum Pod Jedynym Dachem\", muralu na budynku biblioteki i pomniku profesora Szczepańskiego rozmawiamy z Michałem Kozłowskim, naczelnikiem Wydziału Mieszkaniowego Urzędu Miasta w Ustroniu.
Jak posuwają się prace związane z rewitalizacją Biblioteki Miejskiej?
Prace trwają zgodnie z harmonogramem: zarówno I (budynek) jak i II etap (zagospodarowanie terenu) powinien zakończyć się z początkiem lipca, kilka miesięcy wcześniej niż zakładano. Wzmocnienie stropu poddasza oraz rewitalizacja studni zostaną zakończone w tym tygodniu. Trwają prace na elewacjach. Zakończono odwodnienie całego terenu, także drenaż boiska.

A co z "Centrum Pod Jedynym Dachem", które miało się znajdować, według wcześniejszych doniesień, na poddaszu?
"Centrum" dotyczy całego budynku, a nie jedynie poddasza. W stosunku do tego budynku idea ta nie jest nowa, gdyż zdecydowana większość najemców prowadzi działalność prospołeczną, jak biblioteka, stowarzyszenie "Można inaczej", Gazeta Ustrońska, Klub AA czy TBS. Dzięki wzmocnieniu stropu obiektu powstaje możliwość jego adaptacji na pomieszczenia, do których mogłyby w przyszłości przenieść swoje siedziby inne podmioty wpisujące się w założenia projektu. Obecnie trwają prace remontowe w jednym z pomieszczeń na I piętrze, do którego zostanie do końca czerwca przeniesiona z Zawodzia Galeria A.B.K. Heczko. Adaptacja poddasza jest zależna od dodatkowych środków, których na razie nie ma, nie zapadły też decyzje, kto mógłby się wprowadzić do powstałych w ten sposób pomieszczeń.

Czy plany dotyczące muralu na ścianach biblioteki się zmieniły?
Nie, mural będzie wyglądał zgodnie z planami, jakie zostały przedstawione wcześniej. Za dużo też nie możemy zmieniać, gdyż projekt jest uzgodniony z konserwatorem zabytków. Możliwe są udoskonalenia, które będą wprowadzane już w czasie prac zajmującej się tym ekipy. Aby zacząć malować mural, musi być gotowa elewacja frontowa i boczna. Frontowa po to, aby dobrać właściwe kolory, boczna, aby można było przystąpić do prac. Od 1 sierpnia malarze mają zacząć tworzyć jednocześnie na wszystkich ścianach. Prawdopodobnie zajmie to około dwóch miesięcy. Malowidła zostaną zabezpieczone przed wandalami warstwą "anty-grafitti".

Jak będzie wyglądało boisko za budynkiem biblioteki? Wiadomo już, kiedy będzie można rozegrać pierwszy mecz i czy będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców?
Myślę, że ustroniacy będą mogli pograć na nowym boisku już początkiem lipca. A wstęp, jak wcześniej, będzie oczywiście wolny. Boisko zostanie pokryte nowoczesną nawierzchnią poliuretanową. Cały teren do gry otoczony będzie siatką. Aby umożliwić grę również po zmroku, zamontowane zostanie oświetlenie. Prawdopodobnie zamontujemy urządzenie na monety, np. wrzucając 5 zł będzie można pograć godzinę przy sztucznym oświetleniu. Nie chodzi tu o zwrot kosztów oświetlenia czy chęć zarobienia, tylko o łatwe (bezobsługowe) włączenie oświetlenia, aby każdy mógł spędzić aktywnie czas o dowolnej porze. To będzie taki "orlik", tylko z przeznaczeniem do gry w koszykówkę i siatkówkę.

A co ze skwerkiem przed biblioteką?
Najważniejsze było odwonienie terenu, co sprawi, że problemy związane z wilgocią, nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzu budynku, się skończą. Powstaną alejki z podobnych materiałów do tych z których wykonano rynek - dotyczy to także elementów małej architektury: ławek, koszy, latarni, lamp. Będzie nowa obsada zieleni, a przed budynkiem zostanie postawiony pomnik Jana Szczepańskiego. Będą nowe barierki na mostku i dookoła potoku Bładniczka.

Rozmawiali: ELŻBIETA GLUZA I ANDRZEJ DROBIK

Prace dotyczą budynku znajdującego się w Ustroniu przy ul. Rynek 4.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Już jakiś 24 letni dupek oblał mural farbą. Pewnie debilizm ma genetycznie uwarunkowany. Ale czego spodziewać się po macicznym wypierdku tego prymitywnego społeczeństwa??

A czemu pomnik Szczepańskiego skoro m.in. biblioteka jest imienia Jana Wantuły??

Panie Kozłowski mam pytanie-A co z tą ruiną z wybitymi oknami w bezpośrednim sąsiedztwie boiska i biblioteki?

Posuwają się dobrze...

Jedyny, ale za to jaki...

...hmmm...JEDYNY dach? w CAŁYM Ustroniu? ;)

ani słowa o lokalizacji, adresie - nieustronianin przecież może nie wiedzieć (nierzetelność dziennikarska,panowie...)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama