, poniedziałek 15 lipca 2024
Tu jest niepowtarzalny klimat
Bartosz Kozera, Filip Kantyka i Jakub Skrzywanek na cieszyński festiwal przyjechali z Wrocławia. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Tu jest niepowtarzalny klimat

TWO
Tu jest niepowtarzalny klimat

Maciej Gil, dyrektor programowy przeglądu, do ostatniej chwili doglądał, czy na festiwal przyjechały właściwe filmy. Tu podczas otwarcia na scenie teatru. fot. Wojciech Trzcionka


Tu jest niepowtarzalny klimat

Organizatorzy festiwalu przebrali się na otwarciu za pogromców potwora-filmożercy. fot. Wojciech Trzcionka

Znakomity film słowackiego reżysera Juraja Lehotskego „Miłość jest ślepa”, o życiu i perypetiach sercowych niewidomych, oficjalnie otworzył w środę 11. Przegląd Filmowy „Kino na granicy” pod patronatem prasowym Gazetycodziennej.pl. Jednak większość kinomaniaków przyjechała do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, aby oglądać filmy czeskie.
— Bo to kino o niezwykłym poziomie absurdu. Czesi mają niesamowite poczucie humoru — mówił 17-letni Jakub Skrzywanek, który na przegląd przyjechał już po raz piąty! Do przyjazdu nad Olzę namówił też swoich kolegów Bartosza Kozerę i Filipa Kantykę. Wszyscy na co dzień mieszkają we Wrocławiu, gdzie po jednej edycji w Sanoku a potem trzech w Cieszynie, przeniósł się największy polski festiwal filmowy „Era Nowe Horyzonty”. Jakub lubi oba festiwale, ale filmy jednak woli oglądać w Cieszynie. — Bo tu jest niepowtarzalny klimat — przekonywał wczoraj podczas spotkania w Teatrze im. A. Mickiewicza Filip Kantyka.

Podobnego zdania są setki młodych ludzi, którzy wciąż zjeżdżają do Cieszyna. — Największych tłumów należy się spodziewać w majowy długi weekend. Samych akredytacji na cały przegląd sprzedaliśmy ponad 400, co jest rekordem w historii imprezy — przekonywała dyrektorka „Kina na granicy” Jolanta Dygoś. Wczoraj podczas oficjalnego otwarcia festiwalu w teatrze mogliśmy zobaczyć ją w głównej roli w zwiastunie festiwalowym, który do łez rozbawił widownię. Dygoś, przebrana w złoty płaszczyk, wystąpiła jako pogromczyni potwora-filmożercy.

Do festiwalowego długiego weekendu przygotowują się też strażnicy miejscy i policjanci z Cieszyna oraz Czeskiego Cieszyna. Od 1 do 3 maja po ulicach obu miast krążyć będą polsko-czeskie patrole. — Chcemy zapobiec różnym problemom, jakie mogą się pojawić. Projekcja przez graniczną rzekę na pewno przyciągnie bardzo dużo ludzi. W długi weekend do Cieszyna przyjedzie też mnóstwo osób na targowiska — wyjaśnił komendant Straży Miejskiej Czeskiego Cieszyna, Piotr Chroboczek.

Cieszyński festiwal potrwa do niedzieli. Zakończy go projekcja filmu „Boisko bezdomnych” Katarzyny Adamik. Wejściówki na pojedyncze seanse są w cenie 10 zł.

CZYTAJ TEŻ:
Nie zależy nam na gwiazdach
Dziesiąta muza złamie granicę
Kino nominowane obok Ery!
Święto kina łączy Cieszyny

Szczegółowy program projekcji dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu:
kliknij - Kino na granicy
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brawo Cieszyniacy! Macie swój Festiwal Filmowy na który przyjeżdżają nawet Wrocławiacy. Nie przejmujcie się ,że Gutek ze swoim festiwalem wylądował we Wrocławiu- on póldzie tam gdzie jest kasa,to taki interesowny gośc! Wczoraj był w Kazimierzu, potem był Sanok , Cieszyn - jutro pewnie Poznań albo Gdańsk.Cieszyn ma niepowtarzalny klimat i atmosferę nie do podkupienia za rzadne pieniądze!!!!

Cieszyn jest the best! Gutek jest fuj!

Klimat klimatem, atmosfera atmosferą, nawet Cieszyn jest the best, ale w Cieszynie to kino (PIAST) już prawie umiera......... Tacy są panowie rządzący Cieszynem, ech szkoda gadac (pisac).

przede wszystkim cieszyńska publiczność kulturalna, po0kolenia 70-, 80-latków, solidnie wykształconych i z odziedziczonymi po przedwojennych jeszcze generacjach poczyciem przynależności do narodowej i regionalnej wspólnoty oraz nawykiem uczestnictwa w kulturze...

To burmistrz ponosi winę,że cieszyniacy nie chodzą do kina?

Zniesienie granic ? Co z tego ma zwykły człowiek ? Przestępczość, drożyznę, złodziejstwo, na tym korzystają POmyje liberalne, parszywi prywaciarze, nikt więcej. Kogo stać na kino ? Tylko tuskomatoły

Film fajny, podobnie jak wczorajszy Obywatel Havel, ale inauguracja spartaczona jak mało. Dyrektor festiwalu z tym drugim Panem jakby nie przygotowani na to wszystko - gadali bez sensu, akcja z telefonem słaba. Dyrektor nie przywitał gości, nieudolnie wymieniał partnerów i sponsorów. Pani Dygoś na scenę wparzyła i wyglądała jakby chciała z niej od razu uciec. To nieprofesjonalne na tak zacnym festiwalu - poprawcie to!!!

zgadzam się pokornie ze wszystkimi wpisami...+ miła Jola, jakkolwiek by nie wypadła...i tak ma swój (jak każda -?- dziołcha...stela) ale naisto, trza było z większym wdziekiem powitac obecnych i pozdrowić także Gutka R. Sam próbowałem z nim gadać na temat nowej formuły ENH i zobaczyłem jego rozrzażone wizją oczy...(w ich obrazie migotały także...$$$) - pomyślałem: ...dej se cynku, pokój... etc, etc, rozpisałbym się ale skoncentruję na nieelektronicznym (chociaż tak się,medycznym urządzeniem go pobiera...) ***PC***
hej!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama