, czwartek 19 maja 2022
Trampolina dla wyobraźni
Niech moje prace będą trampoliną do poszukiwania własnej wyobraźni - mówi Wojciech Siudmak, polski artysta od lat tworzący we Francji. fot. Daria Guba Dodaj do Facebook

Trampolina dla wyobraźni

MM
Trampolina dla wyobraźni

Wystawę rysunków i grafik Siudmaka odwiedzają miłośnicy fantastyki. fot. Daria Guba

Za nami konwent miłośników fantastyki - Eurocon 2010. Wielbiciele fantasy wciąż jednak mogą w Cieszynie oglądać wystawę rysunków i grafik Wojciecha Siudmaka, jednego z najsłynniejszych twórców tzw. hiperrealizmu fantastycznego.
Siudmak to twórca od wielu lat związany z europejską fantastyką. Tworzy w Paryżu, a w wielu krajach jego nazwisko jednym tchem wymienia się obok innych polskich artystów, którzy odnieśli sukces na zachodzie Europy. Artysta, który od ponad 40 lat mieszka we Francji, zdecydował się na przyjazd do Cieszyna i spotkanie ze swoimi fanami. - Nigdy nie unikam spotkań z miłośnikami fantastyki. Dlatego chętnie jeżdżę na festiwale i jeśli tylko mogę, pokazuję swoje prace. Na takich imprezach można otwierać oczy na wyobraźnię - przyznał podczas wernisażu wystawy.

Wiele osób twórczość artysty wiąże najczęściej z ekskluzywnym cyklem "Diuna", który publikuje Dom Wydawniczy Rebis. Siudmak jest autorem grafik do tych kolekcjonerskich wydawnictw. "Diuna", czyli powieść Franka Herberta napisana w latach 60. do dziś pozostaje jedną z kanonicznych powieści science fiction, na całym świecie sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy. Autora nagradzano za powieść wielokrotnie, a książka doczekała się kilku kontynuacji.

- Z "Diuną" jestem związany od bardzo dawna, a zaczęło się w chwili, gdy moja wówczas 14-letnia córka zaczytywała się w tych książkach. Dzięki temu poznałem wszystkie szczegóły i mogłem przystąpić do tej fantastycznej pracy. Zachęcam wszystkich do czytania fantastyki. Przecież wszyscy najmądrzejsi ludzie, naukowcy, pisarze czy kompozytorzy, zaczynali od fantastyki. A moje rysunki i grafiki? Są nieskrępowane, nie ma w nich ograniczeń. Niech więc będą taką trampoliną do odkrywania własnych wyobrażeń - mówił Siudmak.

Rysunki i grafiki Siudmaka można oglądać w cieszyńskiej Bibliotece Miejskiej do 22 września.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

chociaz fantastyka naukowa sie nie interesuję, pójdę obejrzeć dzisiaj wystawę

Spotkanie z W.Siudmakiem odbyło się 27.08 czyli tydzień temu,a piszecie o tym dopiero teraz!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama