, wtorek 3 października 2023
Sztuka zejdzie do podziemia
— U góry sprawy formalne, na dole kulturalne — mówi burmistrz Anna Grygierek oprowadzając po piwnicach ratusza, które wkrótce zaczną zmieniać się w galerię. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Sztuka zejdzie do podziemia

TWO
Sztuka zejdzie do podziemia

Galeria ma być nowoczesna, z osobnym wejściem przystosowanym również dla niepełnosprawnych. fot. ARC


Sztuka zejdzie do podziemia

Stworzenie galerii w piwnicach Ratusza my być kolejną inwestycją, która zacznie przyciągać do Strumienia turystów. fot. ARC


Sztuka zejdzie do podziemia

Inwestycja pochłonie 1,3 mln zł. UE wyłoży 85 proc. kwoty. fot. ARC

Na piętrze petenci, w piwnicy artyści - tak będzie w Urzędzie Miejskim w Strumieniu. W sierpniu w piwnicach Ratusza rozpocznie się remont, w efekcie którego podziemia budynku zamienią się w nowoczesną galerię.
W Strumieniu zawsze brakowało galerii z prawdziwego zdarzenia, tymczasem piwnice w Ratuszu stoją puste, dlatego burmistrz Anna Grygierek wpadła na pomysł, aby zamienić je w przestrzeń ekspozycyjną i miejsce ciekawych wydarzeń kulturalnych. — Żal nam było tej niewykorzystanej przestrzeni. Już wkrótce nie będzie tu przykrego zapachu stęchlizny i wilgoci. W sierpniu zaczynamy remont, który zakończy się w przyszłym roku — opowiada burmistrz oprowadzając po piwnicach.

Na zagospodarowanie podziemi najstarszego Ratusza na Śląsku gmina zdobyła pieniądze z Unii Europejskiej w ramach transgranicznego projektu realizowanego z dzielnicą Budatine w Żylinie, gdzie rewitalizowany będzie park zamkowy. — Inwestycja pochłonie 1,3 mln zł. UE wyłoży 85 proc. kwoty. Wkrótce ogłosimy przetarg — mówi Ewa Kuboszek-Owsiany, koordynatorka projektu. Obejmie on wyburzenie oficyny oraz szaletu na zapleczu ratusza, budowę osobnego wejścia do piwnic (żeby galerię można było zwiedzać, gdy Ratusz jest już zamknięty), odgrzybienie i osuszenie ścian w podziemiach oraz remont wszystkich pomieszczeń.

Po zakończeniu modernizacji piwnic, galerię urządzi i będzie prowadził Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Ze Słowakami zaplanowano już pięć wspólnych wydarzeń kulturalnych. — Ratusz będzie służył nie tylko mieszkańcom, ale i turystom. Chcemy, żeby budynek urzędu był naszą wizytówką — przekonuje Anna Grygierek.

Stworzenie galerii w piwnicach Ratusza my być kolejną inwestycją, która zacznie przyciągać do Strumienia turystów. Ostatnio w mieście po remoncie otwarto odmieniony park z fontanną solankową. W planach jest zamknięcie Rynku dla samochodów oraz budowa tężni. Miasto, wraz sąsiednimi gminami, walczy też o to, aby z pobliskiego Zalewu Goczałkowickiego mogli korzystać żeglarze oraz turyści.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

gratulacje pomyslu- naprawde milo sie czyta takie pozytywne wiadomosci o zmianach na lepsze :)

pozdrawiam wszystkich czytelnikow- usmiechnijcie sie ;)

Czy ta pani z górnej fotki będzie tam straszyła? Uśmiecham sie :-)).

Jeśli P. Ania będzie osobiście oprowadzać po tych ciemnicach to zaryzykuję nawet przebywania w wilgoci i stęchliźnie !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama