, czwartek 7 grudnia 2023
Sześciu biskupów na 300-lecie
Od lewej: bp Stanisław Piętak, ks. Janusz Sikora, bp Miloš Klátik, bp Janusz Jagucki, bp Tamás Fabiny i bp Paweł Anweiler. fot. Beata Macura Dodaj do Facebook

Sześciu biskupów na 300-lecie

JANUSZ ZIĘBA, TWO
Sześciu biskupów na 300-lecie

Komitet honorowy obchodów w prawie pełnym składzie. fot. Beata Macura

Sześciu biskupów z pięciu krajów przyjechało w niedzielę do Cieszyna, aby rozmawiać o organizacji obchodów 300-lecia kościoła Jezusowego w 2009 roku. Wszyscy wchodzą w skład honorowego komitetu jubileuszu.
Zjawili się ks. Janusz Jagucki, bp Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP, ks. Paweł Anweiler, bp diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Stanisław Piętak, bp Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej, ks. Jan Niedoba, bp Luterańskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej, ks. Miloš Klátik, bp Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji oraz ks. Tamás Fabiny, bp Diecezji Północnej Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Węgrzech. Przyjechał też diakon Ralf Forslin reprezentujący bp. Ragnara Perseniusa ze szwedzkiej Uppsali. — Naszym zadaniem jest zaplanowanie wszystkich wystąpień, wykładów, koncertów chórów w poszczególnych dniach — mówił przewodniczący komitetu bp Jagucki. W skład komitetu wchodzi również m.in. nieobecny podczas dzisiejszego spotkania i nabożeństwa w kościele Jezusowym ks. Michael Büker, bp Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Austrii.

Podczas nabożeństwa zaprezentowana została książka Oskara Wagnera (był związany z parafią w Katowicach oraz w Wiśle, prowadził badania nad historią ewangelików na Śląsku Cieszyńskim) „Matka kościołów wielu narodów". — Jestem bardzo wdzięczny za to, że mogę gościć w tej parafii, ponieważ czuję, iż przynależę tu poprzez historię mojej rodziny i nowe przyjaźnie — mówił syn autora, ks. Urlich Wagner.

Budowę kościoła luterańskiego w Cieszynie i pięciu innych na Dolnym Śląsku wyprosił u cesarza Austrii król szwedzki Karol XII. Urzędowe wyznaczenie miejsca pod budowę kościoła odbyło się 24 maja 1709 roku. Spod murów obronnych Cieszyna wystrzelona została kula armatnia - tam, gdzie spadła, stanął najpierw drewniany kościółek a po latach murowany. Budowę kościoła Jezusowego ukończono w 1723 roku.

Obchody 300-lecia kościoła Jezusowego rozpoczną się 15 maja 2009 roku otwarciem wystawy o historii parafii. Główne uroczystości zaplanowano na 21-24 maja. W programie znajdą się uroczyste nabożeństwo, w którym udział weźmie kilka tysięcy wiernych z całej Europy. Będą też koncert filharmonii ostrawskiej oraz rekonstrukcja wydarzeń z 1709 roku, m.in. wystrzału z armaty. — To będzie wielkie wydarzenie dla całego miasta, które poprzedzi przypadające na 2010 rok obchody 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna — mówi Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna i jeden członek honorowego komitetu obchodów 300-lecia kościoła.
Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jubileusz goni jubileusz...

Bracia w wierze, Bracia w wierze, Bracia w wierze... czy dziś to jeszcze coś znaczy? I co to właściwie znaczy? Ludzie jednego z Kościołów poszli na całego "w mamonę". Ludzie z drugiego nie protetsują. A gdzie słynne tezy?

A w komitecie ani jednej babki (widac po fotkach)... Toz to jak w kosciele katolickim!

Czy obchody będą mieć jakiś wymiar finansowy dla miasta?

Ty pytasz...ile można stracić?

To po pierwsze, a po drugie czy w komitecie może będzie syn rozencwajnowej tej od citi

Антисемитизм из уст христианина звучит нелепо, христианство само имеет семитские корни .

coś nieudolnie podsycasz ostatnio dyskusje, czyżbyś złagodniała w Adwencie?

Czy to prawda z tą kulą czy tylko legenda?

ciekawe, że w temacie antykatolicyzmu na tym forum nie wykazujesz się taką znakomitą czujnością czekisty. wybiórcza tolerancja? pewnie masz jakaś sentecję po rusku na swoją dulszczyznę.

Z tą kulą, to tylko legenda. Po działkę dla budowy kościoła zakupiono już przed przybyciem cesarskiego komisarza, który wyznaczył miejsce pod kościół.

Biskupi i księża są w Kościele Rzymskokatolickim, tylko, u ewangelików są "biskupi" i pastorzy

leciała spod murów obronnych to daleko nie zaleciała. Mury były do dzisiejszej Wyższej Bramy

W komitecie PZPR byly baby taka Wasilewska np.

W komitecie PZPR byly baby taka Wasilewska np.

Работа дураков любит. Особенно - партийная работа.

pastorzy są w kościołach wolnościowych, EWANGELICZNYCH!!! kościoły Ewangelickie również mają Księży i swoich zwierzchników czyli Biskupów...Kościół Rzymskokatolicki jako jedyny to ma tylko Papieża i zdaje się że arcywaznych Arcybiskupów!!!
a qwoli autora artykułu: chyba tylko Pani Fickowa wie, że jej mąż- Boguś Ficek jest jednoczłonkowcem-ale żeby tak od razu tę niepewną wiadomość publicznie ogłaszać w mediach?? :P:P:P:P gratuluję humoru :):):)

W kościele luterańskim przyjęte jest nazewnictwo pastor (od pasterza) dla osoby pełniącej posługę religijną. Nazwa ksiądz pochodzi od księżyca i ma pochodzenie wybitnie pogańskie! Niestety w naszym grajdole luteranie się katolicyzują...

Jak chcesz coś tłumaczyć to bądź dokladny i precyzyjny - nie wprowadzaj w błąd!!!!
Ksiądz pochodzi od słowa słowiańskiewgo oraz germańskiego kuning - książe, naczelnik plemienny
w znaczeniu człowieka wpływowego, możnego...

jak zwał tak zwał, ale jak to wszystko gamonie ma się do przygotowywanych obchodówjubileuszowych?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama